Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Newton Bayıldı (Elmalı Turta) - Nazlim

Tarif Detayları

Kaç Kişilik
:
6
Zorluk Derecesi
:
Zahmetli
Hazırlama Süresi
:
30 dakika
Pişirme Süresi
:
45 dakika

Malzemeler

1/2 Su bardağı Kuru Üzüm
2 Adet Elma
Adet Un (Aldığı Kadar)
1 Çay kaşığı Karbonat
2 Yemek kaşığı Şeker (Hamur İçin)
3/4 Su bardağı Sıvı Yağ
3 Yemek kaşığı Yoğurt
1/2 Su bardağı Fındık ya da Ceviz
1 Su bardağı Ayrıca Şeker (Harç İçin)
Adet Pudra Şekeri (Süsleme İçin)
1 Çay kaşığı Muskat
1 Yemek kaşığı Tarçın
1 Adet Yumurta

Hazırlanışı

-Bir kasede sıvıyağ, yoğurt (yoğurt yerine yarım bardak süt de kullanabilirsiniz), karbonat, şeker ve sıvıyağa azar azar un eklemek suretiyle kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilir.
-Sonradan rendelenmiş muskat da ilave edilir. Yoğurulup on onbeş dakika kadar bir süre dinlendirilir.
-Bu esnada harcı için, rendelenmiş elmalar, daha önceden su dolu bir kasede bir süre bekletilmiş olan üzümler, içi çekilmiş fındık veya cevizler, (tercihan kahverengi) şeker, yumurta ve tarçın karıştırılır.
-Dinlenmiş hamur 2 bezeye ayırılır. Merdane yardımı ile hamurlar kalınca açılır. Tart kalıbının altı hamurun üstüne konularak etrafından bıçakla geçmek suretiyle hamur kesilir.
-Diğer hamurun üzerine de tart kalıbının ağız kısmı aşağıya bakacak şekilde kapatılır ve yine etrafından bıçakla geçilerek kesilir.
-Yağlanmış unlanmış kalıbın altına hamurlardan büyük olanı konulup, kenarları elinizdeki küçük bir hamur parçası yardımıyla kalıbın kenarlarına doğru ite ite sıkıca kalıba yayılır (ki tart kalıbının yanlarının dalgalı güzel şeklini alabilsin).
-Üstüne bir çatalın ucu ile delikler açılir. Harç hamurun üzerine yayılıp, diğer (daha küçük olan) hamur da üste kapatılıp şekillendirilir. (Belki artan hamur varsa onlarla şerit kafes de yapabilirsiniz. Veya kurabiye kalıplarıyla farklı şekilli süslersiniz.)
-175 derecede üzeri pembeleşinceye kadar pişirilir. Fırından çıkan tart servis tabağına alınıp üzerine süzgeç yardımıyla bol pudra şekeri(ya da pudra şekeri+ az miktarda tarçın karışımı) serpilerek servis edilir.
-Yanında kaymaklı dondurma ile sıcakken de denemenizi öneririm.
Not:
Çocuğunuzun doğru beslenme alışkanlıklarını edinmesini istiyorsanız ona en iyi rol model siz olmalısınız. Sağlıklı, dikkatli ve çeşitli beslenen bir annenin çocuğunda da aynı alışkanlıkların baş göstermesi daha olasıdır. Sigara içmek çok kötüdür deyip, çocukların önünde fosur fosur sigara içen ebeveynleri düşünün. Sizce çocuklar onların sigara konusundaki mesajlarına ne kadar itimat ediyordur?
Beslenmede aynı... Mesajlarınızı davranışlarınızla destekleyin.
Tarif 2007-07-27 tarihinde eklendi ve 1672 kere okundu.
Ekleyen : Nazlim
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin