Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Zararlılar

Benim için oğlumun nasıl beslendiği, her zaman en çok dikkat edilmesi gerekenler konusunda ilk sırada yer aldı. İlk altı ay sadece anne sütüyle beslendi, yiyeceklerin sadece tadına baktı. Bir buçuk yıl emzirdim.

İki buçuk yaşına kadar bakımını yarım gün babasıyla paylaşarak büyüttüm oğlumu. Bu süre içinde ne yediği nasıl beslendiği tamamen bizim kontrolümüzde olduğu için içimiz rahattı. Paketlenmiş hiçbir şey yedirmedik, kendimiz pişirdik. Talı ve şeker yerine meyve ve sebzeye alıştırdık.

İkibuçuk yaşından sonra yarım gün kreşe başladı. Öğle yemeklerini yanında göndersek de, ara öğünlerinde meyve kadar kraker yemeye de alıştığını gördüm.
Eğer kreşine çocuğuma kraker vermeyin desem vermezlerdi ama bu seferde kendi çocuğumu arkadaşlarının yanında cezalı duruma düşürmekten korktum.
Üç yaş dönüm noktası oldu, kreşe tüm gün gitmeye başladı ben yine hiç usanmadım her gün yemeğini pişirip meyvesiyle yollamaya devam ettim. Damak tadı alışık olduğu için de her zaman beslenmesini yemeyi tercih etti.

Bu arada kreş ara öğünlerini ailelerden gelen istek üzerine daha çok peynir, meyve, yoğurt daha az kraker gibi yiyeceklerle düzenledi. Ama hayatımıza özel günler, kutlamalar ve doğum günü partileri girmişti artık. Oğlumuz şekerli ve yağlı yemeğe alışık olmadığı için okulda özel günlerde dağıtılan çikolata ve şekerleri yemiyordu. Bu özel günler o kadar çok tekrarlandı ki zamanla alışmaya başladı zararlı yiyeceklere.
 Sonra arka arkaya yapılan doğum günlerinde kek, pasta yemeği öğrendi. Bu kekler pastalar evde pişenler gibi masum değildi tabi. Bütün çocuklar zevkle pasta yerken yine ceza verirmiş gibi çocuğumu kısıtlayamadım, üzülerek zararlı yiyecekler yemesini seyrettim. Artık oğlumun damak zevki dışarıda satılan pasta, kurabiye, şeker, bisküvi, cips ve pizza gibi zararlı şeylere alıştı.

Durum böyle olunca onu sosyal hayattan kısıtlayamayacağıma göre, ona zararlı yiyecekleri kısıtlı yemeyi öğretmeye karar verdim. Ona yediği miktarın önemli olduğunu, kötü yiyeceklerin neden zararlı olduğunu anlattım. Tabi her şeyi anlamasa da bu yiyecekleri az tüketmeyi öğrendi. Bu şekilde davranmaya başladığımdan beri de oldukça yol kat ettiğimi düşünüyorum.

Yaşları büyüdükçe hayatlarını daha az yönlendiriyor olsak da, öğrendikleri her zaman yanlarında yol göstericileri olacak. Zararlı yiyecekleri sınırlı tüketmek ve doğru beslenmeyi öğrenmek sağlıklı bir hayat yaşamalarını kolaylaştırabilir.
 

Meltem

Crebro

2011-09-01
Bu yazı 2342 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin