Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Yeterli ve Dengeli Beslenme

Yeterli ve dengeli beslenme günümüzde üzerinde durulması gereken önemli konuların başında yer almaktadır. Özellikle çocukluk döneminde kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıkları sağlıklı bir yaşamı oluşturacak ve koruyacak en önemli etkendir.

Ancak günümüzde oldukça yaygınlaşan kronik hastalıkların temelinde çocukluk dönemi şişmanlığı yatmaktadır. Devlet İstatistik Enstitüsünün 1990 yılında yaptığı bir araştırmaya göre toplam nüfusun %23.2’sini 10-19 yaş grubu oluşturmaktadır, yani her üç kişiden birini çocuk veya adölesan oluşturmaktadır ve bunlardan %25’ini şişman çocuklar oluşturmaktadır. Fast food tarzı beslenme kültürünün oldukça yaygınlaştığı ülkemizde yetersiz ve dengesiz beslenme çocukların sağlığını tehdit etmektedir.

Yetersiz ve dengesiz beslenme, çocuklarda başta büyüme ve gelişme geriliği olmak üzere, vitamin-mineral eksiklikleri, raşitizm, kansızlık, hipertansiyon, obezite, kanser, diyabet vb. birçok hastalığa temel oluşturmaktadır.

Yetersiz ve dengesiz beslenmenin çocuklarda yol açabileceği diğer sağlık sorunları şu şekilde sıralanabilir:

-Kronik hastalıkların (kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet) çocukluk yaşlarında oluşmasına neden olur.
-Çocuklarda yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu gözlenen obezite ile birlikte kan kolesterol seviyesi yükselir.
-Akne ve deri problemleri gözlenir.
-Obezite ile birlikte fazla kilo taşıdıkları için ortopedik problemler yaşanır.
-Besin öğelerinin yetersiz alımı ile beraber bağışıklılık sistemi negatif etkilenir, hastalıklara karşı vücut direnci azalır.
-Erkeklerde şişmanlık sonucu meme bölgeinde yağ toplanması (jinekomasti) görülebilir.
-Kızlarda regl düzensizlikleri, hormonal bozukluklar gözlenebilir.

Bu noktada ailelere oldukça büyük görevler düşmektedir. Çocukluk döneminde özellikle besin çeşitliliği ve dengesinin sağlandığı sağlıklı bir beslenme alışkanlığı çocuklara kazandırılmalı ve çocukların sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzına getirebilmeleri sağlanmalıdır.

Yeterli ve dengeli beslenme planını oluşturabilmek adına özellikle çocukların günlük alması gereken besin gruplarını gün içerisinde dengeli bir şekilde alabilmeleri sağlanmalıdır. Bu dönemde çocukların günlük tüketmeleri gereken besin grupları ve porsiyon miktarları şu şekilde olmalıdır (okul çağı dönemi için):

•SÜT GRUBU: 3-4 porsiyon
•ET GRUBU : 2-3 porsiyon
•TAZE SEBZE VE MEYVELER : 5 porsiyon
•EKMEK ve TAHILLAR: 3-6 porsiyon

Tabi ki çocukların yeterli ve dengeli beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirebilmeleri adına da anne babalara düşen şu görevler göz ardı edilmemelidir:

-Çocuklarınızın öğün atlamasını önleyerek her öğünde 4 besin grubundan (süt,et,tahıl,sebze-meyve grubu) da yiyecek tüketmelerini sağlayın.
-Tatlı ve abur cuburdan uzak tutun.
-Yüksek kalorili yiyecekleri evinize almayın.
-Çocuklarınıza sebze ve meyvelerin faydalarını da öğreterek onların daha fazla sebze ve meyve tüketmelerini sağlayın.
-Güne kahvaltı ile başlamalarını sağlayın.
-Su içme alışkanlığı kazandırın, hazır meyve suları yada kolalı içecekler gibi meşrubatlar yerine onlara taze sıkılmış meyve suları,ayran veya meyve kokteylli sütler ikram edin.
-Yiyeceği ödül olarak kullanmayın.
-Çocuklarınıza tabaktaki tüm besinleri tüketmeleri konusunda ısrarcı olmayın.
-Çocuğunuzu düzenli öğün yemeye alıştırın.
-Ara öğünlerde kek-kola gibi besinler yerine yağsız tost-peynirli sandviç-ayran gibi sağlıklı besinler tükettirerek onlara sağlıklı-sağlıksız gıda ayrımını öğretin.
-Çocuklarınızın çeşitli fiziksel aktivitelere katılmalarını sağlayın.

Ankara Güven Hastanesi
312-457 2525
www.guven.com.tr

2007-02-26
Bu yazı 1862 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin