Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Yeni Yıl “Yeni Bir Başlangıç”dır

 Yılbaşını ve Aralık ayını çocukluğumdan beri sevmişimdir. Sokakların, caddelerin, vitrinlerin ışıltısı sanki bana da yansır ve içimi heyecan kaplar, bu sebeple neredeyse tüm ayı neşeli geçiririm.

Sanırım bu çocukluğumdan kalma bir alışkanlık, evimizde hep yılbaşı kutlandı. Tabii ki o zamanlar şimdiki gibi evlerde ağaç süslemeler, alışveriş merkezi çılgınlıkları falan yoktu.

 

Ama annem hep büyük bir özenle hazırlanırdı yılbaşına, soframız bu özene göre kurulurdu, bizde hindi pişmezdi ama yılbaşı yemeği olarak muhakkak tavuk yenirdi. Tavuksuyuna çorba, yanına pirinç pilavı ve fırında tavuk.

Annemin yılbaşı pastası da olurdu, o zamanın şartlarında çalışan bir anne olarak nasıl yapabiliyordu bilmiyorum ama her zaman her şeye yetişebilirdi, gerçi hala yetişebiliyor ☺ Meyvelerin her çeşidinden o gün için alınmaya çalışılırdı, o zamanlar memur maaşıyla çok kötü şartlarda geçinmeyen evimiz için bile muz almak bir ayrıcalıktı ve yılbaşı menüsünde muz olmazsa olmazlardandı.

Annem için karışık kuruyemiş muhakkak olmalıydı. Sadece misafirler için kullanılan yemek takımları, içki kadehleri o gün evin kullanımına açılırdı. Hatırladığım 13-14 yaşından sonra babam sadece yılbaşı akşamına özel olarak azıcık muz likörü içmeme izin verirdi, sadece yılbaşına özel olan bu ayrıcalık hep hoşuma gitmişti, ve babamın dükkanlarda benim için son dakikaya kadar muz likörü bulma çabaları ☺

Tabi ki gecenin en büyük eğlenceleri; tombala oynamak, tam yılbaşında çıkacak dansözün nasıl olacağı, sonra yeni yıl konuşması yapacak assolistin kim olacağı ve ne giyeceği şeklinde ki heyecanlar ve evinde ender renkli televizyonu olanların anlattıkları, sonraki yıl tüm programı renkli tv de seyredebilme ihtimali. Milli piyango çekilişleri ise ihtimaller ne kadar zayıf olsa da, umutların hiç bitmeyeceğinin hala göstergesi bence. Öyle böyle ama hep yeni umutlarla girildi yeni yıllara ve hep neşe dolu geçti yılbaşı kutlamaları çocukluğumda.

Bende sanırım bu yüzden bu alışkanlığı devam ettirmeye çalışıyorum. Yeni yıla nasıl girerseniz öyle geçeceğine inanan kesimdenim, o yüzden heyecanımı yüksek, umutlarımı ve dileklerimi güçlü tutmayı, o geceyi oldukça iyi geçirmeyi seviyorum. Umuyorum çocuğumda bu alışkanlıkla devam eder, hayatta kendimizi mutlu edecek şeyleri bulmak keşke bu kadar kolay olsa, bu en azından yılda bir kez muhakkak oluyor, eğer bu ruh halini korursanız, sene de bir mutlu olma şansınız yüzde yüz ☺

Sanırım çocukluktan kalma alışkanlıkla nedense dışarda olmaktansa, evde ama kalabalık, sevdiklerimizle birlikte kutlanan yılbaşılarını daha çok seviyorum. Şimdiden Yılbaşı sofrasında neler olsa acaba diye düşünüyorum. Uzun sofrada yenen bir yemek mi, yoksa masaya açık büfe kurup herkes istediğinden alsın demek mi daha iyi henüz karar veremedim. Ufak tefekte olsa herkese hediyeler almak beni çok mutlu ediyor.

Aslında 31 Aralığın, 30 Kasım’dan ya da 31 Ekim’den en ufacık bir farkı yok biliyorum, ama bizim yeni başlangıçlar yapmaya ihtiyacımız var ve yeni yıl da bu başlangıçlar için bulduğumuz en sevimli bahanelerden biri. Yeni yılda sigarayı bırakırız, yeni yılda işimizi değiştirmeyi planlarız, yeni yılda spor yapmayı hedefleriz, yeni yılda geçen yıl çözemediğimiz sorunları çözeceğimizi, bitiremediğimiz işleri bitireceğimizi düşünürüz.

Hiç birini yapmasak bile, yapabilecek olmayı bilmek bile iyi gelir insana. Geçen yıl yaptığımız hataları yapmamaya karar veririz, kötü olan herşeyi geride bırakır, sadece güzellerini alırız yanımıza yeni yıla girerken. Aynen yılın başlaması gibi, bizde baştan başlarız herşeye... Bazen başlayacağımız işleri 1 Ocak’ta unutsak bile ☺

İşte o yüzden, Yeni Yıl Güzeldir, Yeni Yıl Neşe’dir, Yeni Yıl Umut’tur, Yeni Yıl Coşku’dur, Yeni Yıl Işıltı’dır, Yeni Yıl Başlangıç’tır, Yeni Yıl Yeni Bir Sayfa’dır hayata açılan.

Yeni başlangıçlara, yeni sayfalara hepimizin ihtiyacı vardır. Belki sizde yeni başlangıçlarınız için bu yeni yılı kullanabilirsiniz.

Yeni yıla tüm neşenizle, tüm enerjinizle girmenizi, gece saat tam 12’de sevdiklerinize sıkı sıkı sarılmanızı ve bu yıl hayallerinizi gerçekleştirebilecek yeni başlangıçlar için yeterli güce sahip olmanızı dilerim.

Yeni Yılınız Kutlu Olsun! Sevgilerimle...

Gaye Kızılcı  

www.egeninannesiyim.com 

2012-12-28
Bu yazı 3186 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin