Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Yeme İçme Kültürü

“Yemek için yaşamamalı, yaşamak için yemeli” demiş ünlünün biri. Yemek için yaşamasak bile yemeğin yeri, zamanı, içeriği ve tabi ki kimlerle yediğimizin bilinci içimize işlemiş. Yurtdışında yaşasak da, her Türk gibi 'yemek ve mutfak' kültürümüzün büyük bir parçası. Bence yemek yemiş olmak için yediğinizde bu sefer yediklerimizin ve dolayısı ile vücudumuza girenlerin kalitesi düşüyor. Kendimize özen gösterdikçe, yediklerimizin de kalitesi artıyor.

Normalde ev işleri konusunda hanım kadın değilimdir. İtiraf ediyorum bazı ev işlerinin sıklığını aza indirgeyerek yaşayabiliyorsam veya idare edebiliyorsam öyle idare ederim. Ancak yemek işine gelince diğer ev işlerine karşı olan tembellik ve üşengeçliğim yok oluverir. Tam aksine, özellikle çocuklarım doğduğundan beri yediklerimiz ve içtiklerimizle aldığımız vücudumuza giren faydalı, az faydalı ve zararlı şeyler konusundada normalden çok ince eleyip sık dokurum.

Çocuklarım bebekken, muhallebilerinin içine giren unu bileyim diye tahılın kendisinden un yapmaya çalıştığım oldu. Tecrübe kazandıkça emek-fayda analizi yapıp bazı lüzumsuz takıntılarımı arkamda bıraktım. Vaktim kısıtlı olduğu için kendimce pratik çözümler buldum veya annemden kopya çektim ama hiçbir zaman işin kolayına kaçıp sağlıklı beslenmeden ödün vermedim.

Çocuklarım da bu yemek kültürünü bizlerden alıyorlar. Bazen düşünüyorum. Büyüdüklerinde, üniversite için evden ayrıldıklarında veya kendi evlerine taşındıklarında benim şimdi yaptığım gibi gibi haftada şu kadar gün her renkten sebze, şu kadar gün baklagil, şu kadar gün tahıllı, muhakkak bir gün balık diye yediklerine dikkat edecekler mi? Veya çok sevdikleri enginar, barbunya gibi burada çok da bilinmeyen sebze ve baklagillerle yemek yapmaya devam edecekler mi? Babaları gibi sevdikleri mercimek köftesini yapmaya, anneanneleri gibi güzel yaprak dolması sarmaya teşebbüs edecekler mi?

Yukarıda da yazdığım gibi yemek, iyi yemek ve (tatlı ve hamurlu kısmını makul miktarda tutarsak) sağlıklı yemek kültürümüzün çok önemli bir parçası. Ben de çocuklarıma bu kültürü vermek istiyorum. Sağlıklı ve mutlu yaşamak için iyi yeme kültürü... Kafalarına kakarak veya nasihat vererek değil, örnek olarak, yaşatarak, eğlendirerek ve sevdirerek. Onlar farkında olmadan, damarlarindaki kana yavaş yavaş karışarak, aynı annemlerin bize bu kültürü verdikleri gibi.

Pratik Anne
www.pratikanne.com 

2011-08-09
Bu yazı 2753 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin