Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Yaz Peltesi

Vişne ile yapılan, vişneli olan herşeye bayılmama rağmen, bu meyveyi kendi başına yemeyi bir türlü sevemedim. Alex Kaan benim tersime pastası, tatlısı, kompostosu, reçelindense vişneyi bir şeylerin içinde, üstünde olmaksızın kendi başına hem de avuç avuç yemeyi seviyor.

Bu aralar ne zaman vişne ağaçlarının yanından geçecek olsak, adam ağacın en tepesine kadar çıkıp, dalları dımdızlak yapana kadar vişne yolma operasyonuna başlıyor. Meyvelerin faydalarından en iyi şekilde istifade etmek için onları çiğ tüketmek en doğrusu olduğundan vişneyi bu kadar severek yemesini seyretmek çok hoşuma gidiyor. Ama ağaçta, ama beyaz koltuklarımızın üzerinde, ya da manavda her yerde yiyor işte. Yaz ayları deyince artık gözümün önüne vişne lekeleri geliyor, oğlum vişneli parmaklarla herrr bir yere işaretlerini bırakıyor.

Bu vişne meyvesini kaynaklar, tam bir vitamin ve mineral deposu olarak tanımlıyor. Gerçi internette araştırdığınız her meyve ve sebze mucize olarak tanımlanıyor! Vişnede de A ve C vitaminlerinin yanı sıra bir dolu da mineral varmış. Vücudu ve mideyi kuvvetlendiriyor, ateşi düşürüyor, ishal kesip, idrar söktürüyor; ağrıları dindirip, iltihap gideriyormuş. Ayrıca tam bir mikrop öldürücü imiş. Vişnenin uykuyu düzenleyen ve yaşlanma sürecini zayıflatan melatonin adlı antioksidanı yükselttiği de kanıtlanmış. Zaten ben bu kırmızı renkli meyvelerin vücudumuzda özel görevleri olduğunu düşünüp, yiyip, yedirmek için hep özel bir çaba sarf etmişimdir. Kısaca vişne çocuklara yedirebilmek için gerekirse amuda kalkmanızı gerektirecek meyvelerden. Artık her türlü numarayı yapacaksınız!

Bu numaralardan biri en yemez çocuklara yedirilebilirliği test edilip, onaylanmış benim ve oğlumun çok sevdiği Vişneli Pelte tatlısı. Çocukluğumda annem yapıp, çanaklara boşalttıktan kısa bir süre sonra kapıp televizyonun karşısında ılık ılık yerdim. Bugünde size pelteyi ılkken servis yapmanızı önereceğim. Dolaba girince katılaştığı için bambaşka bir tatlı haline dönüşüyor. Gerçi bazıları da “pelte dediğin böyle yenir “diyor!

Çocuklara için aşağıdaki tarifi olduğu gibi yapın. Vişne ve çikolatanın dayanılmaz birlikteliğini isterim derseniz çanağı yarısına kadar pelte ile doldurup üzerine bitter çikolata rendeleyip karıştırın sonra üzerine yine pelte, son kata yine çikolata rendesi otutturun.

Çikolata, pelte ile birlikte katılaşıp çok enteresan bir tatlı oluyor. Misafirlere hazırlarken peltenin altını kapattıktan sonra içine 2 yemek kaşığı vişne likörü ekleyip, iyice karıştırın, sonra bitter çikolatayı tekrar işin içine katın. İsterseniz bu pelteyi beyaz muhallebi üzerinde de kullanabilir, içine çekirdeksiz vişne taneleri katabilir, ya da çanakların altını bisküvü kırıntıları ile döşedikten sonra pelteyi ekleyebilirsiniz. Alternatifler ancak sizin yaratıcılığınızla sınırlı...

Artık gelelim tarife: Bir bardak vişneyi, 1,5 bardak suyun içinde vişneler iyice yumuşayana kadar kaynatıyorsunuz. Vişneleri suyu ile birlikte tel süzgeçten tüm posası geçene ve çekirdekler tel süzgeçin üzerinde çırılçıplak kalana kadar geçiriyorsunuz. İki yemek kaşığı buğday nişastasını ılımış posalı vişne suyuna katıp tek bir pütür kalmayana kadar iyice karıştırıyorsunuz. Dört yemek kaşığı şekeri de katıp, kısıp ateşte koyulaşana kadar kaynatıp servis çanaklarınıza aktarıyorsunuz.

Afiyet, Bal ve de Şeker Olsun

2009-07-08
Bu yazı 1510 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin