Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Yabani Otlar

Gerçek olana, doğanın yarattığına karşı gelmek... Ya da biraz sert mi olacak bilmiyorum ama Tanrıcılık oynamak gibi geliyor bana GDO. Genetik şifreyi değiştirmek, bozmak, yıkmak korkunç sonuçlar doğuruyor. Kanser hastalıkları hiç olmadığı kadar yaygın ve ölümcül...

Gerçekten ister ve çaba harcarsanız GDO'lu gıdalardan kaçınabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey etiketleri okumak, süslü ya da anlaşılmaz kelimelerin arasına gizlenmiş şifreleri çözmek... Şeker yerine kullanılan mısır şurubu ile hazırlanan her şeyi, kanola'yı, palm'i ve bunların yağını tamamen çıkarmanız lazım hayatınızdan. Zaten biliyorsunuz. :) Ancak maalesef iş bununla bitmiyor. Mayalarda GDO kullanımına izin verildi. ''Maya'' son derece belirsiniz bir kavram. Ekmek mayası mı? Peynir mayası mı ya da..? Muallakta...

Sağdan - soldan, semt pazarından falan içiniz en rahat alabileceğiniz şey yabani otlar şu dönem... Ne GDO, ne hibrit tohum, ne bir ilaç, ne mumlama... Hiçbir şey bulamazsınız bunlarda. Bütünüyle saf, tertemiz tüketebileceğiniz en güzel şeyler... :) Şu bildiğiniz ısırgan, turp otu, ebegümeci, radika... Doğanın bu muhteşem armağanları dört aylık kış dönemi boyunca sizinle. :) Kırlık yerlerden, haftasonları gezi yapacağınız ormandan; İstanbul'a, Ankara'ya yakın köylerden kendiniz bile bulup toplayabilirsiniz. Uzak durmanız gereken tek şey büyük şehirlerin yakınında otoban kenarlarından toplananlar... Bu otların yaprakları egzoz gazını emmeye fazlasıyla müsait. Emdiği kurşunu aynen size aktarır.

Bir de çok güldüğüm bir şey var bunlarda. Piyasada ''Organik Isırgan'', ''Organik Adaçayı'' diye satmaya başladılar. Sanki bunların organik olmayan bir çeşidi olabilirmiş gibi... :)

Otların pek çeşitli tarifleri var. Çiğ halde üzerine tuz atıp biraz ovalayabilir, sonra incecik kıyıp cevizli, rokforlu bir salata yapabilirsiniz.

Ya da lavaboya atın, tuzlayın, elinize bulaşık eldiveni geçirip ovuşturun biraz. Kalın sapları çöpe atın, kalan kısmı iyice kıyın. Kıydığınız kısmı un ve yumurta ile karıştırın. Pancake gibi yapabilirsiniz, çocuklar bayılır. Ya da omlet gibi hazırlayabilirsiniz. Tavaya azıcık zeytinyağı koyun yeter. Yanında turşu ile nefis olur.

Börek yapabilirsiniz..? Kıyın. Biraz ıspanak, biraz pırasa ile karıştırın. İçine bir avuç çökelek, biraz zeytinyağı, biraz pul biber ekleyin. Karıştırın. Sonra isterseniz sigara böreği olsun, isterseniz tepsi böreği. :)

Ot kavurma deneyin mutlaka. Kıyılmış ıspanak, ısırgan, pırasa, kuru soğan ve pazıyı karıştırıp tavada altını kapatmadan kavurun. Yeşili tam ölmeden dört - beş yumurta kırın içine. Yanında turşu ve yoğurt ile servis edin. Sıralamayı yanlış yazdım bu arada, şu sırayla tavaya atacaksınız: Zeytinyağı, Kuru Soğan, Pırasa, Isırgan, Ispanak, Pazı. :)  

5 Aralık 2012

www.ipekhanim.com

2012-10-04
Bu yazı 1879 kere okunmuştur.

Turgay Aydın

MERHABALAR BÖLGEMİZDE ISIRGAN OTU FINDIK BAHÇELERİNDE KENDİLİĞİNDEN YETİŞMEKTE,BİR ÇOK FINDIK ÜRETİCİSİ İSE KİMYASAL GÜBRE KULLANMAKTA, HAL BÖYLE OLUNCAK ISIRGAN OTUNUN ORGANİKLİLİĞİ TARTIŞILIR OLMAKTA , HERHANGİ BİR ÜRÜNE ORGANİK DENEBİLMESİ İÇİN BİR SERTİFİKASYON KURULUŞU TARAFINDAN KONTROLLERİ YAPILMASI VE NİHAYİ TÜKETİCİYE TÜKETİM SERTİFİKALARI İLE BİRLİKTE ULAŞTIRILMASI GEREKİR. SAYGILAR RALİLA ORGANİK GIDA LTD.ŞTİ. TURGAY AYDIN info@ralila.com www.ralila.com

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin