Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Uzun, İnce Bir Köfte

Geçen gün mutfakta kıyma paketiyle uzun uzun bakıştık. Canım o kıymayı yoğurduktan sonra dakikalarca sürecek yuvarlama işlemini yapmayı istemedi. Hatta bir çok sefer olduğu gibi bir kiloyu üçe ayırıp ekmeklisini ayrı, ince bulgurlusunu ayrı, pirinçlisini ayrı hazırlamayı hiç göze alamadım.

Birkaç çeşit köfte yapmayı bir dahaki sefere erteleyip kıymanın tamamını soğan rendesi, zeytinyağı, tuz, kimyon, karabiber eklemesiyle yoğurdum.

Ekmek rendesini kuru kuruya katmak yerine bu sefer sütle iyice ıslattım, bir bütün yumurtayı ve rendenin ince tarafı ile rendelediğim bir küçük boy havucu da katıp kıyma macun gibi olana kadar yoğurmaya devam ettim. Etin rengi açılıp, tüm malzemelerin birbiriyle mükemmel harmanlandığından emin olduktan sonra da dolapta dinlenmeye bıraktım.

Bu arada iki tane çok kalın olmayan havucu soyup, bütün olarak haşladım.Süz, soğut derken et biraz daha bekledi.

Yağlı kağıdı bir büyük tepsi ölçüsünde kesip ortasına dinlenmiş kıymamı koydum. Kıymaya kendi kolumdan biraz daha kalın bir rulo şekli verdikten sonra haşladığım bütün havuçları rulonun başından sonuna kadar uzunlamasına ve orta derinliğe ulaşana kadar gömdüm ve tepeleri tamamen kıymayla kapanacak şekilde yuvarladım.

Aslında yağlı kağıdı iki tarafından tutup bir sağa bir sola kıyma rulosuyla birlikte beşik gibi sallayınca mükemmel bir rulo şekli elde ediyorsunuz. Ben bir de rulonun iki kenarından tıpışlayıp şekil işini bitirdim.

Sonrasında yağlı kağıdı rulonun etrafına sarıp iki kenarını sıkıştırmak ve 15-20 dakika kadar 180 derece fırında pişmeye bırakmak.

Rulo köftem pişerken rendelediğim domatesleri bütün bıraktığım iki diş sarımsak, az tuz, çok az toz şeker, biraz salça (veya domates suyu) eklemesiyle tereyağında öldürüp, bir iki tıkırdadıktan sonra büyükçene bir bardak dolusu sıcak su katarak sulu bir sos yaptım.

Sonra fırından yarı pişmiş rulo köftemi çıkarıp uzun ve derin bir fırın kabına kağıt içinde birikmiş suyu ile birlikte transfer edip hazırladığım sosu üzerine boca ettim. Ve hooop tekrar fırına.

Kısa bir süre sonra sos cızır cızır etmeye, köftenin üst kısmı da kurumaya başlıyor. İşte bu kuruluğun önüne geçmek için her 10 dakika da bir rulo köftenin etrafındaki suyu kaşıkla üzerine gezdirmek gerekiyor. Sos çekilmeye başladığında, yani yaklaşık 20-25 dakika sonra yemeğiniz hazır oluyor.

İki parmaklık kalın dilimler halinde servis yaparken sosu rulo köfte yanına artık her ne yaptıysanız onun üzerine gezdiriyorsunuz. Benim tercihim sütlü patates püresi ve tereyağında döndürülmüş bezelyeler. Gerçi garnitürlü pilav da çok yakışır…

Bu yemeğe çocuklar, büyükler herkes bayılıyor. Deneyin pişman olmayacaksanız.


Bu yazının notları:
*Köfteyi ilk olarak yağlı kağıda sarılı olarak pişirmemin nedeni olabilecek çatlamaların önüne geçmekti. Haklı çıktım, köftemde ne çatlak oldu, ne de bütünlüğü bozuldu. Yağlı kağıt içinde zaten her şey çok güzel oluyor. Yeni tariflerimin bir çoğunda da bu kağıdı kullanıyorum. Alüminyum artık bizim evde sadece Kaan’ın kartondan yaptığı robotlarına kıyafet yapmak için kullanılıyor :)

*Araştırmalar alüminyum folyoya ısıtma işlemi uygulamak, ya da besinleri bu folyoya sarıp fırında pişirmenin çok zararlı olduğunu anlatıyor. Çünkü yüksek ısıda alüminyum metal çözünerek gıdaya karışıyor ve bir sürü gereksiz sıkıntıya yol açabiliyormuş. Bunun yerine bilenler avaz avaz benim yağlı onların mumlu kağıt dediği malzemeyi öneriyorlar. Gerçekten de bu kağıt bana bir çok sağlıklı tarif için esin kaynağı oldu. Bu kağıda sarılı yaptığım tariflerdeki yiyecekler suyunu, yani faydalarını muhafaza etti, ortaya da hem sağlıklı hem de çok lezzetli yemekler çıktı. Ama hepsi sürpriz.

*Bu yemeğin bir dolu farklı tarifine internetten ulaşabilirsiniz. Malzemeleri hiç bize göre değil. Karman çorman tariflerin hiçbiri bana uymadı. En güzel yine kendi uydurduğummuş gibi geldi. Yemek dediğin sade olacak!

*Hazırladığım domates sosunu neden tel süzgeçten geçirmediğim sonradan aklıma takıldı. Kimse şikayet etmedi ama bir dahaki sefer sosu süzdükten sonra kullanacağım.

*Rulo köfte ortasına haşlanmış yumurta koyuluyor, bana uymaz ama severseniz deneyin, biz havuç seviyoruz :)

2008-03-14
Bu yazı 1673 kere okunmuştur.

semosemo

hayatımda daha hiç rulo köfte yapmadım. çok ayıp etmişim. tarifinizi okyunca hemen yapasım geldi. Haklısınız. Yemek dediğin sade olacak! Yağlı kağıtta pişirme fikrine bayıldım. Bu arada Strazburgda oturan bir arkadaşıma evde vereceği davet için bir menü oluşturmuştuk beraber. Davette en çok övgüyü alan sizin "elmalı tavuk" tarifiniz olmuş. Söylemek istedim.

Ne güzel çok sevindim. Strazburg'a Ankara'dan selam ve sevgiler.

semosemo

yaptım, az önce yedik. müthiş oldu. Uzun bir süre klasik köfte yapmam artık. Yaşasın rulo köfte! Yağlı kağıt gerçekten çok şey farkettiriyor. çok teşekkürler. Sıra şimdi mor çorbada. Pırasa, havuç ve pancardan yaptığım pembe çorbayı "tabi püresi" diye içiyor benim oğlan, bakalım moru "tinki vinki"nin rengi diye yutturabilecek miyim?

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin