Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Uçmak Aslında Çok Kolay!

Yolculuk yapmayı eminim ki herkes sever. Yine eminim ki uzun yolculuklar özelliklede uçak yolculukları daha yola çıkmadan hepimizde bir iç daraltısı yapar. Bu yolculuk nasıl geçecek diye.

Ya peki bir bebekle uçak yolculuğu? Aa ha! Bütün annelerin ve yolcuların kabusu! Oğlumla ilk uçuşumuzu yapana kadar ben de öyle düşünürdüm, ama artık bu konuda çok rahat ve çok da tecrübeliyim. Mart sonunda 3 yaşında olan oğlum Kuzey ile birlikte şimdiye kadar tam 55 uçuş yaptım, evet tam 55 uçuş!!! Hamileliğim dönemimde yaptığım 15 uçuşu saymıyorum bu arada☺

Kuzey, doğduktan sonraki ilk uçak yolculuğunu 3 aylıkken yaptı. O dönemde Hong Kong’da yaşıyorduk, eşimin iş için Singapur’a gitmesi gerekiyordu ve tam da evlilik yıldönümümüze denk gelince, hem ziyaret, hem ticaret , hem de tecrübe olur deyip yola koyulmuştuk.

Mama takviyeli emziren bir anne olduğum için, açıkçası yolculuk öncesi çok ama çok tedirgindim.. Yeterli sayıda sterilize edilmiş biberon, bebek maması, mama için gerekli özel bebek suyu, yol hali bu ne olacağı belli olmaz diye, yedek giysiler ve tonlarca bebek bezini , benim bebek çantası esimin ise “valiz” dediği çantaya hazırlayıp, öyle çıkmıştık 3 saatlik uçak yolculuğuna. Yolculuk gayet sakin ve başarılı geçmişti. Ama yine de beni rahatlatamamıştı. Çünkü bana göre asıl zorlu parkur iki hafta sonra yapacağımız çok daha uzun bir uçuş olan Hong Kong-İstanbul yolculuğu idi.

Eşim Paul , biletlerimizi business class almış olsa da ben gerim gerim geriliyordum, beni tek rahatlatan gece yolculuğu olmasıydı. Çok detaycı bir kişiliğim olduğu için, günlerce her olasılığı ince ince düşünüp ona göre hazırlanmıştım. Şimdi düşünüyorum da gerçekten sefere çıkar gibi çıkmışım sefere☺ Yolculuk zamanı geldiğinde akşam evden çıkmadan oğluma banyosunu yaptırıp, her zamanki rutinini bozmadan alana gitmiştik. Yaklaşık 11 saat suren uçuşun, 10 saate yakın süresinde oğlum mışıl mışıl uyumuştu.. Yani bütün korkularım yersiz çıkmıştı.

Kuzey şu anda iki havayolunun kartlarına sahip ve mil biriktiriyor. Biniş kartının ne olduğunu, biniş öncesi sırada beklemesi gerektiğini, hala yorulduğunda bindiği bebek arabasının, uçağın kapısında katlanıp teslim edileceğini, kalkıştan önce kemerini bağlayıp yerinden kalkmaması gerektiğini ve kemer ikaz ışığı sönünce, arka koltukta oturan yolcularla nasıl arkadaş olabileceğini çok iyi biliyor. Hatta acıktığı zaman hosteslere seslenip kek bile istiyor,
Biz ne kadar rahatsak, çocuklarımız da o kadar sakin oluyorlar yolculukta.. O yüzden bence hiç kasmaya ve kasılmaya gerek yok . Bir defa isterse dünyanın en güzel bebeği, çocuğu olsun yolcular zırlama potansiyeli yüksek birinin uçağa bindiğini görünce yüzlerini düşürüyorlar, hatta bazı uçuş ekibi de buna dahil olabiliyor. Takmayın!

Yolculuk süresine bağlı olarak, bebeğin tüm ihtiyaçlarını fazlasıyla çantanıza yerleştirin.. Oğlum 16 ve 18 aylıkken yapığımız iki yolculukta aktarmayı kaçırınca, hiç sorun çekmemiştim.. Aynı düzeni kendim için yapmadığım için ise çok vahlanmıştım.

Gaz sancısı muhakkak ki olacaktır! Olmazsa şaşarım, yetişkinler bile ne hale geliyor sırasında.. Gayet normal bir durum. Ona göre tedarikli olun, oğlum çok gazlı bir bebekti, önerilen bir damlayı almış ve çok faydasını görmüştüm. Gecen yıl yaptığımız uçuşlardan birinde, oğlum çok sıkıntılıydı ve ağlıyordu.. Hostes yanımıza gelip, neden ağlıyor verin susturayım şunu deyince, aaa susturucu mu takacaksınız demiştim☺) sakin olun, derin nefes alın,olayı eğlenceye verin ve yavrunuzla ilgilenin!

Kalkışlar ve inişler basınçtan dolayı en zorlandıkları anlar. O sırada emzirmek ya da su vermek çok rahatlatıyor ..
Maalesef çok kalabalık uçaklarda wc’ler pek temiz olamıyor. Bez değiştirme ünitesinden kayıp düşmemesine dikkat edin!! Benim en büyük kabusum buydu hala da öyle!!

Uçuş sonrasında yardımcı olan olmayan personele, hatta ukalalık eden yolculara da teşekkür edin☺)
Önümüzdeki hafta Shanghai’ya geri dönüyoruz , yine yaklaşık 11 saat sürecek uzun bir uçak yolculuğumuz var ama bu artık bizim için hiç problem değil.

Sevgiyle kalın ve iyi uçuşlar!

 

2011-04-14
Bu yazı 2379 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin