Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Turşulu Patates

 

Hasta çocuğa yemek yedirmek ne kadar zordur değil mi? Anne olarak hastayken yemek yemeye zorlamamamız gerektiğini bilir, yine de ah keşke bir şeyler yese de güçten düşmese diye kaşık elimizde bin bir şaklabanlık yaparız. Bu zamanlarda patates hep ön plana çıkar. E yağlı, ballı yemekler yedirilmez, çocuğun içi kaldırmaz, bünyesi istemez. Bunların yerine bir patates haşlanır, itinayla soyulur, tuzlanıp çocuğun önüne konur. Çünkü patates çocuklar tarafından kolaylıkla kabul edilir. Bu sebze sindirimi kolaylaştırıp, bağırsakları, böbrekleri ve kanı temizliyormuş. Vücuda enerji veren karbonhidrat içeriğinden dolayı yorgunluğa karşı birebirmiş. Yani hastalık zamanlarında sunulmasının da bir nedeni varmış!

İçeriğindeki B, C, E vitamini, beta karoten protein, kalsiyum, demir, potasyum ve fosforla patates besin değeri yüksek sebzeler arasında. Bizim evde de bu sebze ve eklemesiyle yapılan her yemek ev ahalisinin her biri tarafından sevildiğinden tarafımca sık sık yapılır.

Mesela patates yemeğini Kaan çok seviyor. Etli, tavuklu arada kıymalı yapıp yanında bol yoğurtla yediriyorum. Bir de az suda haşladığım ve halka halka doğradığım patatesleri bolcana kaşar peyniri rendesi ile karıştırıp üzerlerine beşamel sosu döküp fırınlıyor ve ızgaraların yanında servis ediyorum. Ev yapımı kumpirde gayet güzel oluyor. Nişastalı bu sebze diğer birçok yemekte, çorbada kıvam artırıcı olarak çok işime yarıyor. Son zamanlarda poğaçalarımı da patatesli harçla yapıp sıcak sıcak yediriyorum. Yanında da bir ayran. Nefis!

Bir başka tarif fırında baharatlı patates. Gerçi oğlan da yiyecekse çok baharatlı yapmamaya gayret ediyorum. Hatta hiç baharatsız ve sarımsaksız yapıyorum desem daha doğru olur. Kabuklarını soyduğum orta boy patatesleri dörde veya altıya bölüyorum. Çok az suda kapakla suyunu çekene kadar haşlıyorum. Yumuşayan patatesler henüz ılıkken üzerlerine zeytinyağı gezdirip tuz, karabiber, kimyon, kırmızı pul biber ve çok fazla olmamak kaydı ile dövülmüş sarımsak ekliyorum. Tüm malzemeleri patatesleri ezmeden harmanlıyor, pişirme kağıdı serdiğim fırın tepsisine yayıyorum. Orta hararetli fırında sebzeler nar gibi olana kadar bekletip akabinde sofraya getiriyorum. Bence kızartılmış patates kadar lezzetli oluyor.

Zaten kızartma deyince hooop diyorum. Senelerden beri evde kızartma yapmıyor(d)um çünkü sevmiyorum. Bir de o kızartmanın kokusu yok mu içimi kaldırıyor… E ne kadar sağlıksız olduğunuda bildiğimden tencere ve fırın yemeklerinin yanında kızartmanın K'sini bile ettirmedim bizimkilere. Sağlıksızlığına dair fikrim değişmedi, burnuma daha güzel koktuğu falan da yok. Gelgelim kızartma bizim eve çaktırmadan girdi!

Kızartma balık, köfte Kaan için aranılan yemekler hiç olmadı çünkü alıştırılmamıştı. Sağlıklı şeyler yedireceğim diye kötülük mü yapıyorum acaba diye ara ara düşünmeden edemezken ve “bu çocuk bulunduğu her ortamda tencere, fırın yemeklerini bulabilecek mi? yoksa hep anne yemeğini aradığından fazla mı seçici olacak” diye kaygılanırken Kaan’da patates kızartması tutkunluğu oluştu. Bu konudaki yoğun çabaları için anneme çok teşekkür borçluyum!

Yesin tabi, afiyet olsun. 4,5 sene kızartma yedirmemişim, onun sağlığını düşünmüş, titizlenmişim. Sağlıklı seçimler yapacağım diye fır fır dönmüş durmuşum ama bir yere kadarmış meğer. Eyvahlar olsun ki çocuk seçim hakkını kullanmaya başladı. "Aaa her çocuk patates kızartması yer kızım. Hatta yanına da ketçap koyalım" diyen hayattaki en önemli misyonlarından biri yedirmek, çok hatta daha çok yedirmek olan anneannenin pundu anneyi yendi!

Patates kızartmasının tadına varan çocuk ne yaptı? İkide birde bu nevaleden istedi. Anne ne yaptı? Oğluna kıyamadı, canı bir şey çekti diye mevcut tüm cam, kapıları açıp kızartmaya koyuldu. Bu duruma özellikle baba çok memnun oldu! Patates kızarınca yanına yakışan başka kızartmalarda gündeme geldi, kuru köfte bunlardan bir tanesiydi. Oğlum French Fries'larını yemek için artık anneanneye gitmeyi beklemek zorunda olmadığı için çok mutlu. Annede oğlunu mutlu ettiği için mutlu. Anneler, oğullar birbirini ağırlar durumu var yani...

Kızartmaya tuh kaka diyen biri mayonezli, hardallı, kremalı bir tarifi çocuklar için önermez tabi, onun için bu haftaki tarifimiz sizler için. Bakın patates o kadar da çok kilo aldırmıyormuş, diğer malzemelere de çok takılmayın. Yaz yaklaştıkça ben böyle tariflere yüklenmeye başladım. Üç beş kilo daha alıp baharda iyicene şişip, yazın bunalım olayım diye herhalde. Deli miyim ne? Deneyin beğeneceksiniz.

Turşulu Patates Salatası

-5 orta boy patates
-1/2 su bardağı küp küp doğramış kornişon
-3 yemek kaşığı kapari
-1 minik kırmızı soğan
-1 küçük kavanoz mayonez
-1 dolu yemek kaşığı dijon hardal
-1/2 fincan krema
-1 yemek kaşığı sirke (balsamik de olabilir)
-karabiber

-Mayonez, hardal, krema, sirke ve karabiber karıştırılıp sos yapılır.
-Patatesler kabuklarıyla haşlanıp, ılıkken soyulur ve küçük küpler halinde doğranır.
-Patateslere yemeklik doğranıp tuzla ovulan (sonra süzgeçte yıkanan) kırmızı soğan, turşu ve kapari katılır.
-Sos malzemelerle üzerine eklenip iyice harmanlanır.
-Izgaraların yanına çok yakışan bu salatanın kalanı televizyon karşısında vicdan azabı çekerek de olsa yenilir çünkü bekledikçe tadı daha da güzelleşir!
Afiyet olsun

* Orta boy patatesin büyüklük tanımlaması değişken olabileceğinden sos miktarı az veya çok olabilir siz ayarlamayı malzemelerinizin miktarına göre ayarlayabilirsiniz. Sos boool olmalı…

 

2007-03-20
Bu yazı 1591 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin