Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Tırnak Yeme

Tırnak yeme davranışının temelinde korku, kaygı ,sıkıntı, öfke gibi duyguların bastırılması yatmaktadır. İfade edilemeyen duygular ve düşünceler bastırılarak zamanla patolojik davranışa dönüşebilir.

Ebeveyn tutumlarının bu konudaki etkisi büyüktür. Sık sık azarlanan, eleştirilen çocuklar karşılarındaki bu baskın otorite karşısında korkar ve kendilerini ifade etme yolu bulamayarak çaresizlik duyguları hissederler. Çaresizlik, yalnızlık ve anlaşılamama duygularına neden olur; bu durum da öfkeyi tetikler.

Baskın otoriteye öfke duyan çocuk cezalandırılma ve yeniden azarlanma korkusu ile öfkesini gösteremez ve öfkesini kendine yöneltir ve tırnak yeme, alt ıslatma,vb. patolojik davranış ortaya çıkar. Yeni doğan kardeşi ebeveynlerden kıskanarak değersizlik duygusu yaşayan, yeterli ilgi, özen ve bakım gösterilmeyen çocuklarda görülebilir.

Başarısız olma ya da başaramayacağını düşünen çocuğun kendine olan güveninin azaldığı durumlarda görülebilir. Ya da çocuk herhangi birini taklit yoluyla da bu davranışa yönelebilir.

Bu gibi durumlarda ebeveynler ne yapmalıdır?

Öncelikle ebeveynler çocukları bu konuda ‘elini ağzından çek,vb.’ şekilde sürekli olarak uyarmamalıdırlar çünkü dış etkenler tarafından uyarılan davranışın sıklığı artar ve davranış pekiştirilmiş olur.

Bu durumda yapılacak en iyi yol çocuğu başka bir aktiviteye doğru yönlendirmek ve ilgisini dağıtmaktır. Çocuk ile olumlu iletişim kurmak yani onun ihtiyaçlarını azarlamadan ve sabırsızlanmadan anlayabilmek çocuğu rahatlatır ; yani bir diğer nokta çocuğu rahatlatmaktır. Ebeveynler ve çocuk arasındaki güven ilişkisi çocuğun kendine olan özgüvenini arttırır ve problem davranışların aza indirgenmesini sağlar.

Sorun olan davranışlarda davranışların ‘ne sebeple oluştukları’ çok önemlidir ; sorunun nedenini bulmak çözüm yolunda atılmış önemli bir adımdır. Bunun dışında çocuk alanında çalışan uzmanlardan destek alınmalıdır.

 

2007-09-24
Bu yazı 2286 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin