Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Tek İstediğim Biraz Uyku

Uyku uyku tek isteğim biraz uyku

İkiz çocuğa sahip her anne babanın muhakkak yaşadığı trajikomik bir olay vardır; gece yarısı uykunuzun en derin en tatlı kısmında yan odadan bir ses gelir. Önceleri ağlamaklı olan ses sonraları "anne anne, baba baba kalk kalk" sesleriyle birlikte artarak çoğalır. Çocuğu bulunduğunuz mevkiden telkin edemezsiniz zira huzura çıkmanız mecburidir. El mahkum gider, anneyle babanın yatağına gitme pazarlıklarını da bertaraf ettikten sonra uykuya geri dönmesine yardımcı olursunuz. Ses çıkmasın diye parmak ucunda odadan çıkar ve yine parmak ucunda kendi yatağınıza kadar neredeyse havada yürürsünuz. Yorganınıza sarılır tam başınızı yastığa koyarsınız ki film başa sarılır ve içeriden bir ses daha gelir. Yanılmadınız ikinci çocuktur bu!

İnsanın sabrını sonuna kadar zorlayan bu kısırdöngüden kurtulmaya çalışıyorum bu sıralar.
Geçen gün gittiğim bir çocuk doktoruna uyku sorununumuzdan bahsedince ve durumu genel hatlarıyla özetleyince, sizi çok iyi tanımıyorum ama uyku konusunda çocuklar sazı almış ellerine çalıyorlar sanırım dedi. Eve geldim kafamda aynı cümle tekrar tekrar zonkluyor. Ben ki bu konuda bir sürü kitap okumuş, bebekliklerinden itibaren elinden geldiğince düzeni, uyku ritüelini önemsemiş, kendi kendine uykuya dalabilme becerisini edindirmeye çalışmış dahası her ikisini de bebekken dahi kimseye sallatmamış, kucakta uyutmamış anne! Nerede sazı kaptırdığımı bir bulsam o noktaya döneceğim ama biran önce sonuca odaklanmam lazım. Nihayetinde günlerdir yaşadığım uykusuzluk da binince üstüne başladım sazı geri alma çalışmalarıma.

Neler yapmadim ki;
Önceleri beni odada hissetsinler diye aralarına yorgan serdim. İlk gece süper geçti, kızım her uyandığında elini tuttum burdayim dedim geri uyudu. İkinci gece plan patladı. Bizim yatağa gelme meraklısı oğlum orada olduğumu farkedince hoop kendi yatağından atlayıp geldi yanıma. Sabaha kadar o indi ben yatırdım o indi ben yatırdım. Baktım bu sefer çocuk benim yanıma inebilmek için doğru düzgün derin uykuya bile geçemiyor. Kız desen oğlanın yanımda olduğunu fark edince kıyameti kopardı. Tamam dedim Neslihan dön başa kaldır yatağı!  Bu yanlış zaten; yaz tatili boyunca aynı odada yattığımız için bu duruma gelmedik mi?

Bu sefer sandalye üzerinde kendime daha fazla eziyet etmeyeyim bizim yatağa alayım nasıl olsa her zaman aynı anda uyanmıyorlar dedim. Aradan 2, 3 gece geçmedi ki yanımızda uykuya dalanı geri yatağına koymakla geri uyanması veya birini daha yatağına koymadan diğerinin de uyanması ve karı koca ikimizin de kucağında birer çocukla odalar arası mekik dokuyuşumuz bir oldu. Sonunda biri yanımızda uyurken diğeri uyanmışsa ve uyananı kontrol etmeye giden bensem, arkamdan anneeee anneee diye ağlayan diğer çocukla işler iyice sarpasardı. Önceleri yatağında kendi kendine uykuya dalan oğlum bunu reddetmeye ve uykuya dahi anne babanın yatağında geçmeyi istemeye başladı. Bu da bana olaya son noktayı koydurttu.

Evdeki uyku eğitimine dair kitaplara bir kez daha göz gezdirdim ve nerede hata yaptığımı Kim West'in 'İyi Uykular Tatlı Rüyalar' kitabında yakaladım. Uykudan önce anne babanın kitap okumak için oturduğu sandalye! Onları ağlatmamak ve terk edilmiş duygusu vermemek için aralarına koyduğum bu sandalyenin yerini hiç değiştirmiyordum ve ikisinin de uykuya dalmadan önce ellerini tutuyordum. Dolayısıyla her uyandıklarında beni orada görmek ve yine elimi tutarak uykuya dalmak istiyorlardı. Ben de kitaptaki tavsiyeye uyarak 3 günde bir sandalyenin yerini kapıya doğru çekmeye başladım. Ellerini tutmamama birkaç gece itiraz ettiler ama artık büyüdünüz ve kendi kendinize uyumayı öğrenmelisiniz diye sürekli telkinde bulundum. Şimdilerde sandalye kapının hemen yanında.

Kitapta çocuk büyüdükçe bu uygulamaya itirazı artacağından 2-3 haftalık bir süre öngörülüyor. Süreç sonundaki hedef sandalyenin koridora çıkartılması ve sonrasında çocuğun kendi kendine uyumayı öğrenmiş olması. Dahası gece uyandığında fiziksel bir sıkıntısı, ağrısı yok ise geri uykuya dönebilmesi. Biz şimdiden sandalyeyi henüz odadan çıkaramasak da çok yol katettik :)

Darısı uykusuz diğer anne & babalara..

Not: Çok faydalandığım bir diğer kitap da Tracy Hoggs'un 'Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler' adlı kitap. Tavsiye ederim.
Sevgiyle kalın 

2011-11-27
Bu yazı 2137 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin