Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Tek Aşkım Biberon

Daha evvel yazmıştım, Lara'nın uyku düzeni bizim anne ve baba hanemize bir başarı olarak kaydedilmiştir, ne yazık ki biberonla süt içmeye devam etmesi koskoca bir başarısızlık örneği olarak nitelendirilmektedir.

Sadece 4 ay emzirebildiğim kızım çok küçükken biberon ile tanışıp bir daha bırakamamıştı. Halen de geceleri süt içerek uykuya dalıyor. Sofra adabı ve yemek yemek gibi belli temel alışkanlıkları da olmayan kızımın (bunun üzerine kitap yazabilirim) "bari süt içsin de en azından biraz gıda alsın" zihniyeti ile yetiştirdiğimi kabul ediyorum. Ne var ki son 6 aydır gece yatarken biberon olayını bitirmeye yönelik aklıma gelen her türlü yöntemi denediğimi de belirtmek isterim. Diş hekimlerinin inanışlarına göre biberon ve emzik olayı 3 yaşında bitirilmeliymiş. Demesi kolay tabi!

Mutfağımda biberonların bulunduğu dolabın içinde, hemen biberonların yanında değişik şekil, ebat ve renklerde, pipetli veya pipetsiz, üzerinde hayvan figürleri veya sevdiği karakterlerin resimleri olan, yaklaşık 9-10 adet kupa, bardak veya kamışlı bardaklar bulunmakta. Büyük heveslerle alışveriş turlarımızda beraber seçilip alınmış, hatta bazıları Amerikan ebay'den getirtilmiş bu koleksiyon ufak bir servet değerinde! Lara'nın bunu pek taktığını zannetmiyorum tabi.
Bardaktan süt içmeye alıştırma turlarımızın ön dialoğu genelde şöyle başlar:

-Bak artık genç kız oldun, akşamları kitap okurken şu biberon olayını kaldıralım, onun yerine sütünü bu çok güzel kupa/bardağa koyup içelim oldu mu?
-Evet, evet yapalım.
Yatma zamanı geldiğinde ise;
-Ben onunla süt içmek istemiyorummm.

Bu danışma ve tasdik görmenin arkasından kızım yine bildiğini okur. Israr edilirse pandomim kopma noktasına gelebilir. Taktik değiştirmenin şart olduğu gerçeğiyle kafa patlatmakta yine bana düşer.

Bu hayıflanmanın normal bir kapris olduğunu varsayarak yaklaşık 1 hafta süre ile en son aldığım pipetli ve düştüğünde akmayan versiyonlu kupasıyla geceleri kitap okudum. Bir haftanın sonunda son derece mutsuz ve süt içmekten artık hiç zevk almayan bir kızım vardı. Sütü daha az içtiği için daha iyi yemek yiyecektir gibi bir teoride gerçekleşmedi, dolayısıyla savaşı kaybetmenin bilinciyle paşa paşa biberonlarımıza döndük.

Neyse ki günde bir defa (annenin kendini kandırması) okulda sütü gayet güzel bardaktan içiyormuş! Şimdilik dört gözle kendi kendine bırakmasını beklemekten başka çarem yokmuş gibi gözüküyor.

2006-07-11
Bu yazı 1206 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin