Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Tavuklu Tarifler

Tavuk çok çabuk bozulan bir besin olduğu için özellikle yaz sıcaklarında satın alıp, muhafaza ederken çok dikkatli olmak durumundayız. Bilinen markalardan şaşmayın, satın aldıktan hemen sonra buzdolabına koyun ve çocukların çiğ tavuğu ellemesine izin vermeyin. Tüm bunlara rağmen tavuk bence kırmızı ete nazaran daha sağlıklı. Çocuklarınıza yedirmeyi ihmal etmeyin.

Kendinize iyi bakın.

Sebzeli tavuk kalça
Malzemeler
4-5 adet tavuk kalça
1 adet soğan
1 diş sarımsak
1 kabak
1 havuç
1 yumurta sarısı
1 fincan süt
Yarım tatlı kaşığı un

Hazırlanışı:
Kemiksiz 4-5 adet tavuk kalçayı, soyup iri iri doğradığım bir adet soğan, bir diş sarımsak, bir kabak ve bir havuçla birlikte bir buçuk yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip kapağını kapatarak ve hiç su eklemeden arada karıştırmak suretiyle pişiriyorum. Hem sebzeler, hem tavuk suyunu bıraktığından muhteşem lezzette bir yemek oluyor. Üstelik son derece basit. Dilerseniz pişmesine yakın bir yumurta sarısı, bir fincan süt ve yarım tatlı kaşığı unu pütür kalmayana kadar iyice harmanlayarak malzemelerin üzerinde gezdirip, karıştırarak beş dakika daha pişirebilir ve beyaz soslu bambaşka bir yemek haline de getirebilirsiniz. Çocuklar için birçok besin grubunu içinde barındıran bomba bir tarif!

Meyveli Sebzeli Tavuk
Malzemeler:
1 piliç
Patates
Havuç
Soğan
Portakal
Tuz
Kimyon
Sarımsak
Elma
Un
Fırın torbası

Hazırlanışı:
Bir bütün pilici iyice yıkayıp, tuz ve çok az kimyonla ovduktan sonra iç bölümüne diş sarımsak ve bir bütün elmayı yerleştiriyorum. Elmalı pilici çok az un katıp salladığım fırın torbasına koyup etrafına fırçalayarak temizleyip bütün olarak bıraktığım kabuklu taze patatesleri ve iki üç parçaya böldüğüm havuç ve soğanları yerleştiriyorum. Son olarak taze sıkılmış bir küçük portakalın suyunu malzemelerin üzerine döküp torbanın ağzını sıkıca bağlıyor ve 180 derece fırında bir saate yakın pişiriyorum. Tavuk etlerini kemiklerinden ayırıp, sebzelerle birlikte servis yapmadan önce torbanın dibinde biriken harika sosu et ve sebzelerin üzerine bolca gezdiriyorum. İşte çocukların damak zevki de bu gibi sağlıklı ve lezzetli tariflerle gelişiyor. Tavukla yaratıcığın sonu yok!

http://www.sagliklitavuk.org/articles.php/articles_id/188/tPath/7?osCsid=91f927947cd897a4fa6052418832e41e

2008-07-09
Bu yazı 1582 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin