Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Tavuklu Kuskus

Bizim evin en favori yemeklerinden biridir kuskus. Çocuklara ne zaman bugün ne yapayım annecim dediğimde aldığım cevap kuskus olur. Ben paketin üzerinde yazdığı gibi makarna gibi haşlayarak değil pilav gibi suyunu çektirerek pişiririm. Bu tarif de Martha Stewarth'ın bir tarifi, ne zamandır aklımdaydı ama hiç denememiştim. Tabi tarif ana hatlarıyla böyle olsada birçok malzemeyi değiştirdim bizim çocuklara uygun hale getirip pişirdim.

Öncelikle ben tüm tavuk kullandım. Tavuğu tüm olarak alıp parçalamayı seviyorum. Tüm tavuğu alıp düdüklü tenceremde kısa bir süre haşladım. Bu süre tavuk suyu çıkacak ama eti lime lime ayrılmayacak şekilde olmalı. Siz sadece sevdiğiniz tavuk parçasını alarak yapabilirsiniz. Tavuğun kalan etlerini de ayıklayıp buzluğa attım.

Malzemeler

Tavuk parçaları
Bir adet kabak
Bir adet havuç
Bir küçük patates
1 bardak yaz domatesi püresi
1,5 bardak kuskus
2 bardak tavuk suyu
1 bardak su
Tuz,karabiber
Pişirmek için biraz yağ


Ben önce tavuğumu biraz haşladım ve kesebilmek için biraz soğumasını bekledim. Sonra önce butları büyük bir şekilde mutfak makasıyla kestim. Göğüs kısmını ortadan ayırdım ve sonra dört parçaya böldüm. Çelik tencerenin içine biraz yağ ekleyip kestiğim parçaları kısık ateşte kızarttım. Zaten pişmiş olduğu için kısık ateşte renk almasını sağladım bu yüzden çok az yağ kullanmam yetti. Eğer parça tavuk alacaksınız hiç haşlamadan hemen kızartabilirsiniz de. Tavuklar yavaş yavaş renk alırken ben sebzeleri yıkayıp minik minik doğradım. Bunları da çok az tereyağında biraz kavurdum. Kuskusla beraber pişeceği için çok fazla yumuşamadan içine kuskusu atıp biraz da beraber karıştırdım. Sonra yazdan hazırladığım domates rendelerimden bir bardak ekledim. Tuzunu ve karabiberini ekledim. Tavuk sularımı ve bir bardak da içme suyunu ekleyip bir sefer karıştırıp kızarttığım tavukları üzerine yerleştirdim. Pilav gibi suyunu çekip demlenmesini bekledim. Suyu yetmezse biraz ekleyin ama benim ölçülerim bana tam geldi. Aynı tencerede sebzesi tavuğu makarnası hepsinin birarada olması açısından pratik bir yemek.

Bizim evde herkes tarafından sevildi. Tavuklar çok güzel pişmişti ve çok güzel ayrılıyordu. Tabi lezzetli bir tavuk yemeğe de lezzet veriyor. Umarım sizlerde denersiniz ve seversiniz.

Afiyet olsun

 

 

 

2014-02-11
Bu yazı 2369 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin