Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Tavuk Tüketiminin Çocuk Beslenmesindeki Yeri

Çocuk beslenmesinde tavuğun yeri...

Beslenme anne karnından başlayarak insan sağlığının korunmasında en önemli faktörlerden biridir. Çünkü insan doğası gereği sürekli bir fizyolojik gelişim süreci içerisindedir. Ve bu süreç içerisinde de optimal büyüme ve gelişmeyi sağlamak adına bebeklik ve çocukluk döneminde yeterli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir.

Yeterli ve dengeli beslenmeyi karbonhidrat,protein ve yağ dengesi en iyi şekilde ayarlanmış bir beslenme planı ile sağlamak özellikle sağlıklı bir vücut yapısı oluşturmak adına oldukça önemlidir.

Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde kaliteli protein kaynaklarının tüketildiği dengeli bir diyet sağlam bir vücut yapısı oluşturacaktır. Çünkü proteinler vücudun yapı taşlarıdır.

Proteinler özellikle et, süt, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinlerde fazlaca bulunmaktadır. Tabi ki bu besinler arasında da oldukça kaliteli aminoasitlerden oluşan bir protein örüntüsüne sahip olan tavuğun da önemli bir yeri vardır.

Tavuk eti, diğer etlere kıyasla bazı üstün özelliklere sahiptir. Örneğin koyun ve sığır etine göre proteini yüksek, yağı az ve kalorisi düşüktür. Ayrıca kanatlı etleri kırmızı etlere göre daha fazla doymamış yağ asidi içerirler ve bu yağ asitlerinden başlıcaları oleik, linoleik ve palmitik asittir. Bu yağ asitleri toplam yağların %79’unu, doymamış yağ asitlerinin ise % 70’ini oluşturur. Kalori düzeyi göğüs etinde 114 ve but etinde 125 kcal’dir. Karbonhidrat düzeyi, diğer bütün etlerde olduğu gibi çok düşüktür. Inositol, glukoz ve fruktoz tavuk etinde bulunan başlıca karbonhidratlardır. Piliç eti B vitaminleri, özellikle niasin bakımından çok zengin bir kaynaktır. Buna karşın tavuk etinin kırmızı ete oranla demir içeriğinin oldukça düşük olması, özellikle demir yetersizliği anemisinin oldukça yaygın olduğu ülkemizde kırmızı et tüketiminin de yeterli bir şekilde sağlanması gerektiğini göstermektedir.

Niasin, vücutta enerji üretimi, beyin fonksiyonları ve cilt sağlığı için gerekli olan vitaminlerden birisidir. Ayrıca kan şekerini dengeler ve kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Sindirim sisteminin de düzenli çalışmasında oldukça önemli etkisi vardır. Özellikle beyin fonksiyonları ve sindirim sistemi üzerindeki etkisi de çocuk beslenmesinde niasin bakımından zengin olan tavuğun önemini göstermektedir.

Yine fosfor, potasyum ve sodyum örüntüsü de oldukça dengeli olan tavuğun özellikle kaliteli aminoasitlerden oluşan protein örüntüsü de; büyüme ve gelişme döneminde proteine oldukça fazla ihtiyaç duyan çocuklar için bu gereksinimin en iyi şekilde karşılanmasını sağlamaktadır.
Tabi tavuğun ne sıklıkta tüketilmesi gerektiği de kuşkusuz en önemli noktalardan biridir. Bebek ve çocuklar haftada 2-3 gün, günlük 1-2 köfte kadar (yaş grubuna göre) derisiz tavuk eti tüketebilirler.

Ayrıca tavuğu pişirme yöntemi de kızartma gibi sağlıksız pişirme yöntemi yerine haşlama yada ızgara tarzında olmalıdır. Yine sanılanın aksine tavuk suyu ne bebek ne de çocuk beslenme örüntüsü içerisinde yer almamalıdır. Çünkü tavuğun kalitesi suyunda değil etindedir ve suyu oldukça fazla toksin ve yağ içermektedir.

Son dönemde ne yazık ki oldukça fazla karşılaşılan kuş gribi tehlikesine karşı da tavuk eti çok iyi pişirilerek tüketilmelidir. Bu 80-85 derecelik ısıda 5-10 dk’lık süreyle pişirme ile sağlanabilir.

Guven Hastanesi
Beslenme ve Diyet Uzmanı Lale Sağlık
www.guven.com.tr

2007-05-07
Bu yazı 2880 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin