Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Tatile Doğru

Hepimiz gibi çocuklar için de tatil hem dinlenme hem de eğlenme demektir. Okul dönemi boyunca her gün belirli bir düzen içinde yaşamak hiç de kolay değildir. Dersleri dikkatlice dinlemek, düzenli ödev yapmak, zamanında uyumak ve zamanında uyanıp okula hazırlanmak stres yaratır. Tatil demek bu sorumluluklardan bir anda kurtulmak, stresin azalması ve buna bağlı olarak ruh sağlığının korunması demektir.

Anne-babanın çocuğun dersleri ile ilgili problemleri tatile de taşıması, eğer karne notları beklenenden düşük ise tatil boyunca çocuğa sürekli hatırlatması psikolojisini olumsuz etkileyecektir. Tatil dönemi boyunca çocuğun gününü planlarken ödev ve tekrar yapmanın yanı sıra eğlenme ve dinlenme aktivitelerini de planlamak anne-babaların sorumluluğudur. Çalışan anne-babaların çocukları tatil günlerini bir aile yakını ve ya bir bakıcı ile geçiriyor olsa da çocuğun günü iyi planlanmalıdır. Gün içerisinde sorumluluklar için daha az, eğlence için daha fazla zaman ayrılması çocuğun sıkılmasına engel olacaktır

Çocuğun ev dışında yaşıtlarıyla beraber hareketli oyunlar oynamasını sağlamak önemlidir. Top oynamak, ip atlamak, bisiklete, kay kaya binmek, paten kaymak gibi aktiviteler eğlencelidir. Çalışan anne-babalar yaz okullarını tercih edebilirler. Sporun yanı sıra resim, drama, satranç gibi etkinlikler içerisinde çocuğun yaşıtları ile vakit geçirmesini sağlayabilirler.

Okullar açıkken ailece yapılamayan etkinliklere de daha fazla zaman ayrılabilir. Sinemaya , müzeye gitmek, spor yapmak çocuğun ertesi güne yapılması gereken ödevleri de olmadığı için rahatça eğlenmesini sağlar. Ancak bazı aktiviteler içinde çocukların yorulabileceği de unutulmamalıdır. Büyük alanlara yayılmış alış-veriş merkezlerinde saatlerce anne-babaları ile dolaşan çocuklar yorulup sıkılmaktadır. Çalışan anne-babanın yaz tatilinde çocuğunu iş yerine götürmesi onun için hoş bir değişiklik olabilir.

Ev içerisinde de eğlenmek mümkündür. Çocuğun arkadaşlarını eve davet ederek ve ya evde çocukla ilgilenen yetişkin ile birlikte yemek yapmak, kelime oyunu oynamak, bulmaca çözmek, yap-boz yapmak iyi seçenekler olabilir. Özellikle evde bulunan materyaller ile yapılabilen ve yaratıcılığı destekleyen bazı etkinliklerin anlatıldığı kitaplardan edinmek ve birlikte bunları uygulamak çocuğun çok hoşuna gidecektir. Çocuklar için televizyon seyretmek ve bilgisayar oynamak da tatil hayallerindendir. Anne-babanın koyduğu süreyi aşmadan bunlara da izin vermek uygundur.

Çocuğa bazı sorumlulukları kazandırmak ve problem yaşanılan bazı davranışları değiştirmek için de tatil uygun zamandır. Okul stresi olmadığından ve daha fazla eğlenebildiğinden çocuğun kendisinden beklenenleri yapabilmek için enerjisi ve isteği daha fazla olacaktır.
Çocuk tatil ihtiyacı karşılandığında bir sonraki eğitim yılına dinlenmiş ve hevesli bir şekilde başlayacaktır.

Uzman Psikolog Nilüfer ERKİN
 

2011-06-08
Bu yazı 2161 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin