Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Sütlü Tavuk

 

 

 

 

 

 

Birçok şekilde pişirilebilen tavuk çocukların çok rahat tükettikleri besinlerden. Bu yemek canım anneannemin çok sık yaptığı bir tarif. Hem pratik  hem de lezzetli olması  kurtarıcı yemek payesini hak etmesini sağlıyor bence.

Malzemelerimiz

3 parça tavuk göğsü
Süt
Bir yemek kaşığı salça
Bir yemek kaşığı yağ
Karabiber
Kekik
Kimyon
Tuz
2 diş sarımsak

Önce tavuk göğüslerimizi yatay şekilde kesip buzdolabı poşetinin arasına koyup vurarak inceltiyoruz. Kasabınıza bu şekilde hazırlamasını da  yapmasını rica edebilirsiniz. Parçalar ortalama elimizin büyüklüğü kadar olabilir. Çok ince olmaması gerekli.

Derin bir kapta bir bardak süt, salça, ezilmiş sarımsak ve yağı karıştıralım.Sonra baharatları ağız tadımıza göre ekleyip karıştıralım. Dövdüğümüz tavukları bu sosun içine koyup her tarafına bulaşmasını sağlayalım.Sütün tavukların tamamını örtmesi gerekir, az gelirse biraz daha ekleyelim.

Soslu tavuğumuzu koyduğumuz kabımızın ağzını kapatıp buzdolabında bekletelim.Bu şekilde buzdolabında bir-iki gün bekleyebilir. Tercihen bir gece önce yapıp ertesi gün iş dönüşü hemen az yağda kızartılabilir ya da benim yaptığım gibi ızgara tavasında hiç yağ koymadan arkalı önlü pişirilebilir.

Yanına pilav, makarna ya da bizim tercih ettiğimiz gibi kuskusla servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN

 

 

2012-12-04
Bu yazı 2186 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin