Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Süt

-Sütün çocuk gelişimindeki önemi nedir?
Doğumla birlikte ilk aldığımız besin anne sütüdür ve ilk 6 ay sadece anne sütü daha sonraları da ek gıdalara başlanır. Fakat anne sütünün olmadığı bazı durumlarda mamalar ve 1 yaş itibari ile inek sütüne başlanır.

Süt bebeklerin ve çocukların büyümesini ve gelişiminisağlayan çok önemli bir besindir. Çocukluk döneminin ilk birkaç yılı bebeğin yetişkinlik dönemi için büyük önem taşır. Büyümede, kuvvetli ve sağlıklı kemik-diş yapısında, sağlıklı doku oluşumunda sütün önemi büyüktür.

-Yaş aralıklarına göre süt tüketimi nasıl ayarlanabilir?
Süt tüketimin değerlendirirken çocuğun ya da bireyin diğer süt ürünlerinden tüketip tüketmediği mutlaka sorgulanmalıdır.1-5 arası çocuklarda ortalama günde 500ml. süt tüketimi gerekmektedir. Bu değerler gençlerde 350 ml., yetişkinlerde 250-400ml.,emzikli ve gebe bayanlarda 500ml civarı olmalıdır.

-Süt içmeye direnç gösteren annelerin çocuklara bu açığı nasıl kapatabilirler?
Eğer çocuğunuz süt içmek konusunda direniyorsa, süt yerine diğer süt ürünlerini de tercih edebilirsiniz. Aynı miktarda yoğurt ya da peynir bu gereksinimi karşılamaktadır.
Örneğin, 2 kibrit kutusu kadar peynir, bir su bardağı süte eşittir. Alışkanlık haline dönüşmemiş sütlü bir tatlı süt yerine tercih edilebilir.

-Çok süt içen fakat az yemek yiyen çocuklarda görülen sağlık sorunları nelerdir?
Bu değerlendirme yapılırken çocuğun diğer besin gruplarından tüketip tüketmediği önemlidir. Eğer çocuğunuz karnını sadece sütle doyurmayı tercih ediyorsa, bu durum diğer besin gruplarını eksikliğine bağlı bazı sağlık sorunları oluşturabilir. Özellikle çok süt içen çocuklarda en sık görülen sorun demir eksikliği anemisidir. Doğru zamanda ek besinlere başlamak bu gibi sorunları engellemek için iyi bir yoldur.

-İçereceğimiz sütün günlük ya da uzun ömürlü olması sağlık açısından önem taşır mı?
Günlük süt ve uzun ömürlü süt arasında besin kalitesi açısından herhangi bir fark yoktur. Uzun ömürlü sütlerde herhangi bir katkı maddesi eklenmesi yoktur. Uygulanan kontrollü bir ısı ve ambalajlama tekniği ile besin kalitesi korunur.

-Aromalı ve demir takviyeli sütler?
Eğer çocuğunuz süt ve süt ürünlerine karşı isteksizse aromalı sütler iyi bir seçenek olacaktır. En azından kalsiyum kaynağı olarak bu şekilde tüketim onun için yararlı olacaktır. Bunun yanında normal sütle aromalı sütler arasında ortalama 60 kal. bir fark vardır. Fakat büyüme çağında olan hareket kabiliyeti olan çocuklar için bu değer etkileyici bir unsur olmaz. Eğer ki çocuğun kilo problemi varsa bu durumda bir diyetisyene danışarak genel beslenme alışkanlıklarını değerlendirip ona göre bir seçim yapılmalıdır.
Yine demir takviyeli sütler de eğer bir demir eksikliği ya da kötü beslenme durumu mevcut ise tercih edilebilir.

-Süt ve süt ürünleri dondurulabilir mi?
Evet, uygun şartlar sağlandığında dondurulabilir. Besinin dondurulduğu ve saklandığı ısıya dikkat edilmelidir.

-Süt soslarda ve çorbalarda kullanılırsa besin kalitesi azalır mı?
Süt kaynatıldığında besin kalitesi düşer. Özellikle 5dk. dan fazla kaynatmak besin kalitesi açısından kayıplara neden olur. Sos ve çorbalarda da kullanırken sütün katılma zamanı bu kayıpları azaltabilir.

-Çocuklar sütü günün hangi zamanlarında tüketmelidir? Yatmadan önce içilen süt rahatsız eder mi?
Sütün tüketildiği zaman ve biyo yararlılığı arasında bir bağ yoktur. Fakat öğün öncesinde süt tüketimi iştahsızlık ve yemeğe karşı isteksizlik yaratabilir. Gece yatmadan önce içilen süt bir yaşından sonra diş çürüklerine neden olmaktadır. Eğer gece içiliyorsa mutlaka ağız çalkalanmalıdır. Özellikle 1 yaşından sonra biberonla süt içiminden vazgeçilmelidir. Süte şeker, bal gibi tatlı besinler katılıyorsa bu diş çürüklerine daha çok neden olmaktadır. Eğer çocuğunuzun düzenli süt içme alışkanlığı varsa yatmadan önce içilen sütün bir zararı olmaz.

www.internationalhospital.com.tr

2006-09-05
Bu yazı 2620 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin