Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Sporcu Çocukların Beslenmesi

Yetişkin bireylerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi, onlar için büyük bir problemdir. Genellikle yetişkin bireylere sağlıklı beslenme programı uygulandığında, bunu belli bir süre için uygular ve genel olarak tekrar eski düzenlerine geri dönerler. Bu sebeple doğru beslenme alışkanlıkları çocuk yaşta iken verilmelidir. Örneğin meyve, sebze ve süt tüketimi çocuklara küçük yaşta iken verilirse, ileriki yaşlarda bu beslenme alışkanlıklarının devamı kolay sağlanır.
Sağlıklı, başarılı ve zinde bir çocuk yetiştirmek için neler yapılmalıdır sorusunun yanıtı gayet basittir! Doğru beslenme ve spor. Çocukların beslenmesi bazen aileler için problem yaratırken, özellikle spor yapan çocukların beslenmesi daha dikkat edilmesi gereken bir konudur. Spor yapan çocukların beslenme şekilleri hem yapmış oldukları aktivitenin türüne göre ayarlanmalı, hem de büyüme ve gelişimini tamamlayacak tarzda yeterli ve dengeli olmalıdır. Bu dönemdeki yetersiz ve dengesiz beslenme, çocukların büyümesinde gecikmelere neden olabilmektedir. Özellikle iskelet hacminin yaklaşık olarak %45’inin ergenlik döneminde oluştuğu düşünüldüğünde, durumun ciddiyeti daha iyi anlaşılmaktadır.

Adolesan dönemdeki çocuklardaki enerji alımı yüksek olmakla birlikte, eğer çocuk devamlı olarak bir sportif aktivitede bulunuyorsa, bu enerji alımı arttırılmalıdır. Bu enerji artırımı, yapılan antrenmanın şiddetine ve süresine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin jimnastik yapan veya uzun mesafe koşan çocuklarda enerji alımı yaklaşık olarak 2 katı olarak ayarlanmalıdır. Spor yapan çocukların, spor yapan yetişkinlerden bile daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır, çünkü çocuklar spor yaparken yetişkinlerden kilogram başına %20-30 daha fazla oksijene ihtiyaç duymaktadırlar. Örneğin 1 km koşan bir çocukla yetişkini düşündüğümüzde, çocuk sporcu daha fazla adım atmakta ve bu durum biyomekanik enerji harcamasını arttırmaktadır. Çocuğunuzun yapmış olduğu sporun büyüme ve gelişimine etkisini anlamak için boya göre ağırlığına bakılmalıdır.

Spor yapan çocuklarda en fazla dikkat edilmesi gereken konu günde 3 ana öğün tüketmelerinin yanında, besin değeri yüksek 3 ara öğün tüketmeleridir. Ayrıca sıvı ve elektrolit kayıplarının yaşanmaması için, yeterli sıvı tüketimlerine de dikkat etmek gerekmektedir. Yeterli sıvı tüketimi, vücuttaki ısı düzenlemesini yapması yanı sıra, performansa da olumlu etkileri bulunmaktadır. 6-11 yaş arası çocukların sıvı tüketimleri günlük 1,5-2 litre olması gerekirken, spor yapan çocuklarda bu 0,5-1 litre daha fazla olmalıdır. Sıvı alımının zamanını ayarlamakta çok önemlidir. Özellikle egzersizden 24 saat önce bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Egzersizden 2-3 saat önce ise, 400-600 ml sıvı alınmalıdır. Sıvı alımında yapılan en büyük yanlış ise, egzersizden sonra bir anda fazla miktarda sıvı alınmasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, egzersiz anında her 15 dakikada 150-200 ml sıvı alınmasına özen gösterilmesidir. Egzersiz sonrası ise, karbonhidrattan zengin içecek tüketilmesi yine dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Spor yapan çocuğuma sporcu içeceği vermeli miyim?
Bu konuda da yanlış bir saplantı söz konusudur. Çünkü sporcu içeceklerinin performansı arttırdığı düşünülmektedir. Özellikle bu içecekler, uzun süreli egzersizlerde performansı arttırdıkları gözlenirken, bu içeceklerin su ile kıyaslanmasında, elektrolit konsantrasyonları, plazma hacmi ve suyun barsaktan emilimini arttırmada suya göre üstünlük göstermemektedir.

Peki, çocuğuma vitamin ve mineral suplemanı vermeli miyim?
Adolesan sporcuların en fazla kullanmış oldukları suplemanların başında, multivitamin, C vitamini, demir ve kalsiyum bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, yeterli ve dengeli beslenen sporcu çocuklarda bu suplemanlar, fiziksel performansı arttırmadığı ayrıca büyüme üzerine herhangi bir etkileri olmadığı saptanmıştır.

 

2011-02-07
Bu yazı 2851 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin