Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Siz güçlü bir annesiniz!

Canımın çok sıkkın olduğu zamanlarda aklıma gelen ilk şey evime koşmak oluyor, eğer evdeyken başıma geliyorsa bu sıkkın olma durumu hemen Kaan’ın yanına sokuluyorum. Usulca yaklaşıp kafamı dizlerine koyuyor, yüzümü yüzüne doğru çevirip gözlerimi suratına dikiyorum. Bir şey seyrediyorsa bile uzun kirpiklerini aşağıya doğru devirip bana bakıyor.

Tatlı bir tebessüm sonrası sanki olan biteni biliyormuş da, üzülme dermiş gibi sağ eliyle yanağımı okşamaya başlıyor. Sonra aynı elin parmakları saçlarıma dolanıyor tutam tutam, tıpkı bebekliğinde olduğu gibi.... Sol eli elimde saklı , benim gözler kapalı, biliyorum içime yayılan huzur bu küçük adamın varlığına, sağlığına ve mutluluğuna bağlı.

İçimdeki karartı gün ağarır gibi aralanıyor, toparlanmam ise sadece birkaç dakika sürüyor. “Sen şu anda neredesin, kiminlesin teşekkür et haline” diyebilecek ruh dinginliğine kavuşuyorum çocuğum sayesinde. Kim olduğumu düşünüyorum sessizce. Derin bir nefesle doğrulurken, içime doğan huzurla sıkıntıları bu sefer ben boğuyorum... “ Ben güçlü bir kadınım, ben Kaan’ın annesiyim...”

Eminim bir sene boyunca sizlerde defalarca sıkıldınız, üzüldünüz. Kendinizi yalnız, yorgun ve çaresiz hissettiniz belki... Neden diye sorduğunuz günler oldu, sesinizde yükseldi değil mi? Dünya üzerinize geldi, ve o büyük boşlukta kayboldunuz sanki.

Eve koşun böyle zamanlarda. Koyun başınızı minik kucaklara. Sarılıp, öpe koklaya çocuklarınızda saklı huzuru çıkarın ortaya. Kimin annesi olduğunuzu ve onun için yapacak ne çok şeyiniz olduğunu düşünün. Anneler olarak akıl ve kalbin işbirliğiyle, azimle var olmamız lazım hayatta. Çocuklarımızın tam yanı başında!

Senenin bu son ayında geçmiş yazılarımdan mesajlar derledim size, anneler olarak gayretimiz bir olsun diye...

-Sık sık “Seni Seviyorum” deyin. Gece yatırırken, sabah kaldırırken, okula gönderirken... Gözlerinin içine bakarak “Seni Seviyorum bebeğim”...

-Unutmayın iyi veya kötü her şeyi hatırlayacaklar. Güzel, çok güzel hatıralar hediye edin onlara.

-Aile bağlarına önem verin. Onlar sevgi, güven ve desteği ilk olarak ve gerçek anlamda hem çekirdek , hem de geniş ailede bulsunlar.

-Takdir ederken “Seninle gurur duyuyorum”, hastalandıklarında “ben senin yanındayım”, sarılırken “iyi ki senin annenim”, güven oluştururken “tabi ki yapabilirsin” ; kırılan eşyalar , alınan kırık notlar veya istemeden yapılan hatalardan sonra “canın sağ olsun” deyin. “Lütfen” ve “teşekkür ederim” daha çok kullanılsın tarafınızca, hatalıysanız da “özür dileyin mutlaka.

-Sürprizler yapın sıkça. İşten erken çıkıp okuldan bizzat almak gibi mesela.


-Mücadele ve emek olmadan başarı ve mutluluk olamayacağının altını çizin. Hiçbir şeyi yarıda bırakmamayı salık verin onlara.

-Misafir ağırlayın. Evin içi yalnızlığın hüznü ile değil, güzel bir topluluğun enerjisi ile dolsun sıklıkla.

-Her şeye hayır diyen katı ebeveynlerden olmayın ne olur. Neden olmasın diye de düşünün arada...

-“Sen akıllı bir çocuksun” derken iyi yüreklerinden de övgüyle bahsetmeyi ihmal etmeyin.

-Konuşurken daima gözlerine bakın, aynı şeyi onlardan da isteyin.

-Beraber hayal kurun; kendi hayallerinizi anlatın, onlarınkini de her zaman ilgiyle dinleyin.

-”Sen ne dersin?” diye fikirlerini sorun. Düşüncelerine değer verdiğinizi belli edin.

-Doğayı, hayvanları sevmeyi öğretin. Evde bir canlı besleyin, olmadı odalarına bir çiçek koyun; bu konuda sorumluluk verin.

-Hazırladığınız sofralarda sadece güzel yemekler değil, güler yüz ve tatlı sohbetler de olsun.

-Okuduklarınızın arasına karikatürler, komik hikayeler, fıkralar da katın. Beraber gülün, nükte girsin yaşantınıza...

-Onlara yapacağınız en büyük iyiliklerden biri kendine yetmekle ilgili olacaktır. Kontrollü bir özgürlük sağlayın çocuklarınıza.

-Onu sağlam büyütebilmek için kendinize her anlamda iyi bakın. Ayakları yere kuvvetle basan anneler olarak sevginin ışığını saçın dünyalarına. Ve kimin annesi olduğunuzu düşünün sıklıkla...

“Ben güçlü bir kadınım” desturunuz olsun yeni senede. 2012 huzur ve şans getirsin hepimize.

 

 

 

*Bebeğim Ve Biz Aralık 2011 sayısında yer almıştır 

2011-12-01
Bu yazı 2397 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin