Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Şekersiz Çilek Reçeli

 

 

 

 

 

 


Çilek mevsimi geldi de geçiyor bile ben ancak reçelimi yapabildim. Geçen sene de denediğim ve çocukların bayılarak yediği içine beyaz şeker koymadan yaptığım ve işte umarım sizin miniğin de seveceği çilek reçelim.

Artık şekerin ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz buna rağmen hayatımızdan çıkaramıyoruz. Özellikle çocuklarımızın hayatından. Ne kadar engellersek o kadar çok istiyorlar. Ve şeker yerine kullanabileceğimiz zararlı olmayan ya da daha az zararlı olan bir alternatifimiz yok. Pekmez ve bal gibi ürünler kek ve pastalarda kullanılamıyor artık. Belirli bir sıcaklıktan sonra içindeki zararlı bir madde etkinleşiyor. Bu konuyla ilgili sitede çok güzel bir yazı var mutlaka okuyun derim. Gelelim tarifimize

Malzemeler

1 kg çilek
1.5 kilo tatlı elma
Tercihe göre nişasta ve pekmez

İlk önce elmanın tatlı olması çok önemli zira tadını verecek olan bu elmaların suyu. Öncelikle elmaların suyunu çıkarıyoruz. Tenceremize alıp kaynatıyoruz ve o sırada çileklerimizi temizleyip istediğimiz boyuta getiriyoruz. İstersek elma suyunu iyice çektirip kıvam almasını sağlıyoruz ama bence bu şart değil. Sonra doğradığımız çilekleri kaynayan elma suyunun içine atıyoruz. Beraber kaynatıyoruz. Çilekler pörsümeden ama çok da diri kalmadan kaynatıyoruz. Çilekler elma suyunun tadını tamamen içine çekecek. Eğer daha kıvamlı olsun derseniz bir kaşık kadar nişasta ile kıvamlandırabilirsiniz. Ama bence hiç gereği yok bu şekliyle ekmeğe sürüp nefis şekilde yenebiliyor. Eğer elmalar çok tatlı değilse ve reçeliniz çok da tatlı olmadı derseniz ılındıktan sonra biraz da pekmez ekleyebilirsiniz. Ama burada amaç zaten çokkkk tatlı yapıp çocuklarımızı buna alıştırmak değil. Ama bizim evde bu haliyle çok sevilerek yenildi. Ben özellikle en son olarak püre haline getirdim marmelat gibi kıvamlı enfes birşey oldu. Gelen misafirlerim de bayıldı.

Ben uzun uzun kaynatamam diyorsanız elma suyu ve çilekleri aynı anda da kaynatmaya başlayabilirsiniz. Tabi bu şekliyle pek kıvamlı olmayacaktır ama tad açısından aynı olacaktır. Ben en son yaptığımı bu şekilde yaptım. Ve yine nefis oldu.

Afiyet olsun

 

 

2013-05-18
Bu yazı 10723 kere okunmuştur.

hacerin mutfağı

ellerine sağlık canım.ekmeğimi ekrandan banasım geldi.

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin