Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Şeker Konusu...

Ben otuzlu yaşların başındayken bir esmer şeker modası yayılmıştı. Hala da bitmedi... Ortaya çıktığı ilk gün etiketine bakıp almanın saçma olduğunu düşündüm, bir daha reyonda kafamı çevirip bakmadım bile. Ama çok duydum alanları, kullananları... Anlatabildiğim kadar anlattım, lüzumsuz olduğunu söyledim. Esmer şeker diye alınan şeyin bildiğiniz şekerin şeker kamışı melası ile boyanmışı. O kadar... İşin ilginci etiketinde de açık açık yazıyor bu zaten. Ama ne hikmetse normal şekerin dört katı, hatta beş katı fiyatla satılıyor.

Geçenlerde Migros'ta dolanırken şöyle bir elimi attım da baktım ambalajlara, iş abartılmış :) ''Vitamin ve mineral yönünden zengindir'' gibi bir şey eklenmiş bazılarına. Sanki biz çayımıza şeker atarken ya da ne bileyim meyveli gazoz içerken vitamin almayı ya da beslenmeyi planlıyormuşuz gibi...  

Şeker kamışı şekerini ve mısır şekerini yazmak lazım değil sanırım, onlardan zaten uzak duruyorsunuz; biliyorum. Kaliteli şeker hangisi? Şeker pancarı şekeri... En doğalı ve en kalitelisi budur.

Biz bugüne kadar size gelen ürünlerde hep Kayseri Şeker Fabrikası'nın şekerini kullandık.

Basit bir anlatımla şeker pancarı sökülüyor, alım yapılıyor, dev havuzlarda yıkanıyor, bu yıkama aşamalar boyu sürüyor bıçakla doğranana kadar. Ardından pancar sıcak suya giriyor ve tıpkı çaya atılan şeker gibi içindeki tüm şekeri suya bırakıyor. Ardından santrifüj ve kireç taşı ile temizleme... Hepsi bu... Memleketin en kaliteli ve en çok rağbet gören şekeri böyle çıkıyor.

Geçtiğimiz haftalarda bir düğün için gittiğim Boğazlıyan'da bir ton dedektiflik yapmama karşın bir hile hurdaya rastlamadım. Hormon vb. yok, ilaçlama, zehir yok; kök bitki olduğundan oldukça dayanıklı zaten... Yalnız şu var, fabrika Ekim ayında şeker satışına başlıyor ve tüm stokları en fazla on günde bitiyor. Sonrası hile hurda... Dinlediğim kadarıyla pek çok toptancıda çakma Kayseri Şeker Fabrikası çuvalları varmış. Pancardan yapılmayan şekerler bile bu çuvallara konulup satılabiliyormuş.

Esmer şekere dönersek, normal şeker ile arasındaki en önemli fark, hatta tek fark... Fiyatı. 100 gram esmer şekerdeki kalori 373, beyaz şekerde 396... Hani diyet için falan kullanıyorsanız aklınızda bulunsun, cebinizden fuzuli para çıkışı dışında bir şeyini göremezsiniz.

Şeker bir lüks aslında... Vücudun doğrudan ihtiyacı olmayan bir şey. Mümkün olduğunca kaçının diyeceğim ama fena halde değişen beslenme alışkanlıklarından ötürü kaçmak mümkün değil... En azından doğru düzgün bir şeker kullanın. Küp şekerden hızla vaz geçin, o şekerin öyle küp halinde kalması için tutucu maddeler eklenir içine. Esmer şekerin karamelize bir tat verdiğiniz düşünüyorsanız normal şeker kullandıktan sonra kaşığın ucuyla azıcık pekmez ekleyin tatlılara, aynı tada kavuşursunuz. :)
 

15 Ağustoz 2011

www.ipekhanim.com

2012-10-04
Bu yazı 1967 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin