Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Şarküteri Ürünleri

Şarküteri ürünleri ve çocuk beslenmesi?
Çocukların doğumdan itibaren fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden doğru gelişmesinde ve sağlıklarının korunmasında en önemli faktörlerden biri beslenmedir. Çocukların protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral içeren besin öğelerini ve enerjiyi; yaşına uygun olarak, her gün yeterli ve dengeli bir şekilde almaları gerekir. Şarküteri ürünleri, çocuklar için uzmanlar tarafından değerlendirilen sağlıklı beslenme önerileri içerisinde yer almamaktadır. Yüksek yağ içerikleri ve katkı maddeleri nedeniyle çocukların uzak tutulması gereken besinlerdir.

ŞARKÜTERi üRüNLERi NELERDİR?
Ete uygulanan bazı işlemler sonucu sucuk, sosis, salam, pastırma, kavurma gibi ürünler elde edilir.

Sucuk, diğer şarküteri ürünlerine göre üretimi çok eskilere dayanan geleneksel bir et ürünüdür. Ülkemizde, sığır, koyun ve manda etleriyle veya bu etlerin belirli orandaki karışımları kullanılarak yapılır. Sucuk ve benzeri et ürünlerinin üretiminde kullanılacak etler, öncelikle çeşitli kürleme maddeleri, baharatlar ve sarımsak ile kıyılır, baharat, tuz ve yağ eklenerek ya hayvan barsaklarına ya da jelatin ve selülozdan yapılmış kalıplara doldurulup kurutulur.

Salamın yemek kültürümüzdeki yeri çok eskilere uzanmaz. Kahvaltıda, sandviç ya da pizza gibi aperatif yemeklerde ve soğuk büfelerde kullanımı tercih edilen genellikle pişirilmeden, çiğ olarak tüketilen yine kırmızı et, hindi eti ya da her ikisinin belli oranlarda ki karışımlarının kurutulduktan sonra baharatlandırılması sonucu oluşan işlenmiş bir et ürünüdür.

Sosis, et, yağ ve baharat karışımının, özel makinalarda teknolojisine uygun olarak çok ince et hamuru haline getirildikten sonra doldurulması ve tütsülenerek pişirilmesi ile elde edilen bir et ürünüdür. Ambalajının koruyuculuğuna bağlı uzun bir raf ömrü vardır.

Jambon, dana veya hindi etinin kemik, kıkırdak, sinir ve kısmen yağlarından ayrılarak kıyma haline getirilmesi, özel baharatlar ilave edilerek, su ile birlikte teknolojisine uygun olarak pişirilmesiyle elde edilen et ürünüdür.

Pastırma, sağlık kontrolünden geçmiş sağlıklı kasaplık büyükbaş hayvan gövde etlerinden usulüne göre ayrılan parçaların teknolojik işlemlerden geçirilerek izin verilen katkı maddeleri ile hazırlanıp kurutulduktan sonra çemenlenmesi, yeniden kurutulması ile edilen et ürünüdür.

Çocuk Beslenmesindeki Yeri Nedir?
Şarküteri ürünleri içerdikleri nitrit –nitrat adı verilen katkı maddeleri, yağ ve tuz nedeniyle, çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri içerisinde yer almamaktadır. Sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünleri yerine sabah kahvaltılarında protein yönünden zengin olan yumurta ya da proteinin yanı sıra kalsiyumdan da zengin olan peynir tercih edilmelidir. Bu sayede, çocuklar daha az lipit ve kolesterol içeren yiyecekleri tercih ettikleri için, ileride oluşabilecek kalp-damar hastalıkları ve obeziteye yakalanma riskini azaltmış olur

Kaç yasından sonra yedirilmelidir?
Çocuklar için önermediğimiz şarküteri ürünleri 0-3 yaş grubu çocuklarda özellikle hiç kullanılmamalıdır. Değişen koşullar nedeniyle okul öncesi dönem, artık üç yaşa kadar geriledi ve çocuklarımız farklı besinlerle daha erken yaşlarda tanışmaya başladı. Bu dönem, çocukların hayatları boyunca sürecek beslenme alışkanlıklarını şekillendirmek açısından önemli bir dönem olduğu için tüketilecek besinlere ayrı bir itina göstermek gerekir. Sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünleri beslenme açısından değer içermemesi nedeniyle yetişkinler gibi çocuklara da önerilmemektedir.

Şarküteri ürünlerini yaşamımızdan çıkaramıyorsak, sıklığı ayda 1-2 kereyi aşmayacak şekilde mutlaka iyi pişirilme şatıı ile tüketilebilir. Örneğin çocuklara, 1- 2 dakika kaynayan suda bekletildikten sonra ızgara da iyi pişirilmiş sucuk önerilebilir. Bu şekilde hem sucuğun yağını azaltmış, hem de daha yumuşak bir sucuk sunmuş oluruz. Salam, sosis gibi yiyecekleri mutlaka C vitamini bakımından zengin domates, portakal, kivi, yeşil biber gibi besinlerle E vitamini içeren koyu yeşil yapraklı sebzeleri beraber tüketilmelidir.

Hangi şarküteri ürünleri yedirilmemelidir?
Çocukların damak zevkine uygun, beslenme gereksinmelerini karşılayacak şekilde, çocuklar için üretilmiş ürün çeşitleri her geçen gün artmaktadır. Ancak bu kadar çok ürünün yer aldığı besin yelpazesinde seçim yaparken, güvenilir markaların ürünleri tercih edilmelidir.

Hayvanlar kesilip etleri alındıktan sonra, etlerin doğru koşullarda ve sıcaklıkta saklanması önem kazanmaktadır. Etlerin sağlık kurallarına uygunluğu önemlidir, çünkü et kaliteli bir protein kaynağıdır ve bakterilerin üremesi için çok uygun bir besiyeridir. Bu nedenle açıkta satılan et ve et ürünleri kesinlikle tercih edilmemelidir. Ayrıca buzdolabında paketi açıldıktan sonra salam, sosis gibi et ürünleri 3-4 günden fazla bekletilmemelidir. Ürünlerin son kullanım tarihleri kontrol edilmeli, muhafaza ve satış şartlarına dikkat edilmelidir. Örneğin +4 derecede muhafaza edilmesi gereken bir ürün açık raflarda satışa sunulmamalıdır.

Ne gibi katkı maddeleri içerirler?
Koruyucu maddeler, besinleri bakteri, küf, maya bozulmalarından korumak, raf ömrünü uzatmak, doğal renk ve aromayı korumak amacı ile kullanılırlar. İnorganik koruyucu madde olan, nitrit ve nitrat en çok sucuk, salam,,sosis ve pastırma gibi et ürünlerinde kullanılmakta ve kullanımı da bilim otoritelerince tartışılmaktadır. Bunlar parlak, kırmızı pembe rengin sağlanmasının yanı sıra, tuz ile birlikte besin zehirlenmesi oluşturabilen Clostridium botulinum isimli bakterinin çoğalmasını ve toksin oluşturmasını önlemektedir.

Nitrat ve nitritlerin çok miktarda alınmasının sağlığa zararlı olduğu ve besinlerde kullanılmasının sınırlandırılması gerektiği ileri sürülmüştür. Nitrat ve nitrit kanserojen nitrozo bileşiklerinin oluşumuna da aracılık etmektedirler. Günlük aldığımız nitrat ve nitritin % 80 i su, sebze ve diğer doğal besinlerden, % 20 si ise gıda katkı maddelerinden gelmektedir.

ÖZEL TOBB ETÜ HASTANESİ 

2007-06-14
Bu yazı 11156 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin