Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Sağlıklı Beslemeye Mola Yok!

Okul döneminde okul saatlerine uygun öğün saatleri, okulda yenilen öğlen yemeklerine göre evde ayarlanan akşam yemekleri yarı yıl tatilinin başlaması ile birlikte sekteye uğrayabilir. Yarıyıl tatilinde çocuğun sağlıklı beslenmesi ise tatil sonunda başarılı bir yeni yılın garantisi sayılabilir. Bu nedenle her dönemde olduğu gibi tatil döneminde de çocuğun beslenmesine özen göstermek gereklidir.

Yarı yıl tatiline giren çocuğun beslenme düzeninin çok fazla değişikliğe uğramamasına dikkat edilmelidir. Çünkü yeni bir düzene alışan çocuk okul döneminde eski beslenme düzenine dönmekte zorluk çekebilir. Bu nedenle çocuğun kahvaltı dışındaki öğün saatlerinin çok fazla değişmemesine özen gösterilmesi gerekir. Aynı zamanda öğün saatlerinin değişmemesi için uyku düzenine özellikle çocuğun uyuma saatine dikkat edilmesinde fayda vardır. Çocuklar yarıyıl tatilinde mümkün olduğunca ev yemekleri ile beslenmelidir.

Ailesiyle evde kalan çocuğun günde 3 ana 2 ara öğün beslenmesi gerekir. Kahvaltı öğününün atlanmaması çocuğun günlük enerji düzeyi açısından önemlidir. Ara öğünler ise öğle ve akşam yemekleri arasına ve gece yatmadan önce saatlere eklenebilir. İlk ara öğünde küçük bir sandviç veya 1 dilim ev yapımı kek veya meyve, ikinci ara öğüne ise 1 su bardağı süt veya yoğurt eklenebilir. Evde kalan çocuğun mümkün olduğunca fast food besinlerden uzak tutulması sağlıklı olacaktır.

Çocuğun isteyebileceği fast food besinlerin benzerleri evde sağlıklı metotlarla pişirilebilir. Örneğin patates kızartması seven ve isteyen bir çocuk için fırında elma dilimli patates pişirilebilir. Çocukların ana öğünlerinde 4 ana besin grubu olan süt ve süt ürünleri, et çeşitleri, ekmek veya pilav veya makarna ve benzeri besinlerin ve sebzelerin yer alması gerekir. Eğer çocuk bir öğün besin gruplarından birini eksik tüketti ise diğer öğünde bu eksik tamamlanmalıdır.


Ailesi ile birlikte tatile çıkan çocuğun beslenmesi ile ilgili dikkat edilecek noktalar daha fazladır. Öncelikle çocuğun açık satılan besinlerden uzak tutulmaması gerekir. Çünkü bu tür besinler besin zehirlenmesine neden olarak ailenin tatilini zehir edebilir. Çocuğun içtiği suyun mutlaka temiz olması ve mümkünse kapalı şişelerde olması önemlidir. Tatile çıkan çocukların sebze ve meyve tüketimi genelde azalmaktadır. Eğer çocuğunuzun sebze ve meyve tüketimi yetersiz ise taze sıkılmış meyve sularını ve %100 meyve ve sebze sularını vitamin ihtiyacını karşılamak için kullanabilirsiniz. Tatilde olan çocuğun unutmak istediği bir diğer besinde süt olabilir. Bu durumda kutu sütlerden yararlanılması ve çocuğun günde mutlaka 2 küçük kutu süt içmesinin sağlanması uygun olacaktır. Süt içmekte zorlanan çocuk için güvenilir kurumlardan alınacak sütlü tatlılar da sağlıklı seçimlerdir.

Akraba ziyaretleri hele de yatılı misafirlikse çocuğun beslenmesi açısından kriz yaratabilir. Özellikle akrabaların çocuk üzerinde yemek yemesi üzerine kuracağı baskı çocuğun kilo almasına veya tam tersi yemek yemeye direnç geliştirmesine neden olabilir. Bu durumda ailenin yapması gereken akrabaları kibar bir dille uyarmak olmalıdır. Misafirlikle ilgili diğer bir istenmeyen durum misafirin umduğunu değil bulduğunu yemesidir. Eğer akrabalarınız çok fazla kızartma, kavurma, hamur işi gibi sağlıksız besinler tüketiyorsa bu sorunu çözmek için ev sahiplerine mutfakta yardım etmeyi deneyebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi için menüyü yönlendirme şansınız olur. Eğer meyve tüketmeyi sevmeyen bir akrabanıza ziyarete gidiyorsanız yanınızda mutlaka kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir gibi kuru meyveler alın. Böylelikle evden çıkamasanız bile çocuğunuza meyve yedirme şansınız olacaktır.

Çocukların düzenli olarak tüketmesi gereken besin grupları; süt ve süt ürünleri (süt,yoğurt,ayran,sütlü tatlı vs.), et ürünleri (kırmızı et,köfte,tavuk,balık), ekmek benzeri besinler (pirinç,bulgur,makarna,ekmek vs.) ve sebze-meyvelerdir. Okul çağındaki bir çocuğun ortalama olarak günde 2 su bardağı süt veya yoğurt, 1–2 dilim peynir, 3-4 köfte kadar et veya tavuk veya balık, 4-5 kaşık sebze yemeği, 2-3 porsiyon meyve ve 3-4 dilim ekmek veya ekmeğe benzer besin tüketmesi gerekir.
Günümüz çocukları ne yazık ki fiziksel aktivite açısından oldukça kısıtlı yetişmektedir. Bu durum da aslında çocukların sağlıksız ve dirençsiz yetişmesine veya kilo almasına neden olmaktadır. Tatilin bir güzel yanı da çocuğun fiziksel aktiviteye ayıracak vakti olmasıdır. Havaların soğuk olması nedeniyle dışarıda spor veya egzersiz yapma olanağı olmayan çocuğu, kısa dönemli bir spor kursuna yönlendirmek hem sağlığını hem de ilgi alanlarını geliştirmek açısından önemlidir. Çocuğun tatil döneminde yapacağı düzenli egzersiz kaslarının gelişmesini, boyunun uzamasını, kendine güveninin artmasını ve iyi bir tatil geçirmesini sağlayacaktır.


TATİL ÇOCUĞU İÇİN SAĞLIKLI MENÜ
Kahvaltı: 1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu
1 dilim peynir
1 adet haşlama yumurta veya omlet
1 tatlı kaşığı pekmez veya bal
1-2 ince dilim ekmek
Söğüş domates veya rendelenmiş havuç
İstiyorsa 2-3 adet zeytin
Öğlen: 2 adet ızgara köfte veya 2 adet ızgara baget
4 yemek kaşığı pilav veya makarna veya fırında pişmiş bir büyük boy patates
2-4 yemek kaşığı yoğurt veya 1 bardak ayran
1 kepçe sebze çorbası veya salata
İkindi: 1 küçük boy sandviç veya 1 dilim ev yapımı kek veya
1 adet yağsız tost veya 2 porsiyon meyve
Akşam: 4 yemek kaşığı etli sebze yemeği
1-2 dilim ekmek veya 2-3 kaşık pilav veya makarna veya 1 kase çorba
2-4 yemek kaşığı yoğurt veya 1 kase cacık
Gece 1 su bardağı süt veya yoğurt
1 porsiyon meyve veya 2-3 kuru kayısı
(Yukarıdaki menü örnek olarak düzenlenmiş olup, çocuğun yaşı, kilosu, boyu ve sağlık durumu gibi birçok etkenin beslenme programını etkileyebileceği unutulmamalıdır. En sağlıklı beslenme programı kişiye özel düzenlenendir.)

Beslenme Stratejiniz, TUTAR’LI olsun!
Diyetisyen Gizem TUTAR – Yaşam Koçu
TUTAR’LI DİYET Beslenme Danışmanlık&Yaşam Koçluğu
www.e-diyetisyen.com
www.tutarlidiyet.com

2011-02-03
Bu yazı 2611 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin