Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Pratik Sucuk Yapımı

 

 

 

 

 

 

Pratik Sucuk Yapımı

Bazı zor olduğunu düşündüğümüz şeylerin biraz araştırınca, aslında ne kadar kolay olduğunu öğrenip pişmanlık duyarız. Niçin daha önce yapmamışım diye de hayıflanırız. İşte bu tarif de öyle bir tarif. Pratik, kolay, lezzetli, katkısız anne eli değmiş bir lezzet!

Öncelikle hazırlarken küçük miktarlarda yapmanızı öneririm. Baharat oranını ağız tadınıza göre yaptıkça ayarlarsınız.

İnternette sucuk yapımıyla ilgili çok video seyrettim ve iki sene önce annemle ilk denememi yaptım. Sonra birkaç kere daha denedim. Bana en çok uyan tarifi yazıyorum sizlere. Ve en önemli konu hazırladıktan sonra saklama konusu. Bu konuda endininmutfagi.com bana yardımcı oldu. Siz de benim gibi kıyma makinası olmayanlardansanız bu tarif tam size göre.

Malzemeler
300 gr köftelik kıyma
2 diş sarımsak
1 çay kaşığı karabiber
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı kimyon
2 çay kaşığı yeni bahar
2 çay kaşığı tatlı toz kırmızı biber

Kıyma ile baharatları iyice özleşene,t üm baharatlar birbirine karışana kadar 15 dakika kadar güzel yoğuralım. Mutlaka tadına bakıp ağız tadınıza göre baharat oranını ayarlayın. Buzdolabı poşetine koyup buzdolabında bir gece bekletelim. Ertesi gün dolaptan çıkarıp biraz daha yoğuralım. Baharatların kıyma ve kıymanın içindeki yağ ile iyice özleşsin. Sonra streç filmi tezgaha serelim ve üzerine harcımızı koyalım. İstediğimiz şekli istediğimiz kalınlıkta içinde boşluklar kalmayacak şekilde hazırlayıp streç film ile güzelce sarıp buzluğa atalım. Bir gecede orada bekleyince ertesi gün buzlu haldeyken kesip tereyağında pişirip afiyetle tüketelim.

Kıyma makinanız varsa da kendi aparatıyla bağırsağa doldurup kuru ve serin bir yerde bekletip tüketebilirler.
 

 

 

2014-01-14
Bu yazı 2632 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin