Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Potty

Kız annelerini kıskanıyorum. Kız çocukları bezlerden daha kolay kurtulup, çok kısa sürede verilen tuvalet eğitimini kavrıyorlar. Bu süre erkek çocuklarında uzuyor da uzuyor. Şüphe yok ki, erkek çocukları için bebekliklerinden itibaren aile bütçesinden esaslı bir bez payı ayırmakta fayda var. Lazımlıkları da uygun bir köşede dekorasyon amaçlı kullanabilirsiniz. Ne biliyim içine çiçek falan ekin, nasılsa esas amacına hizmeten kullanılmayacaklar. Erkeklerin minyatürleri de bir alem!

Biz tuvalet eğitimine iki buçuk sene önce babaannesinin evinde başladık. Bez çıkarma seremonisinde "Sen artık büyüdün, bezler bebekler için, abiler tuvaleti kullanmalılar, bak biz de kullanıyoruz, hatta Yumuk bile çişini eve yapmıyor” diye "ne var bunda anlamayacak" edasıyla konuşmalar yaptık.

Hava sıcaktı, ev bahçeliydi. Kaan bezi çıkarınca bir ferahladı, bir rahattan aldı ki sormayın. Çocuk bu, robot değil ya. Her işin başı sabır, öğrenir dedik ve bekledik.

Kazalar tabi  son hız devam etti. Ses tonumuz kesinlikle yükselmedi. Yalnız benden sürekli –aaaa, -amaaann, -amanııın, -yine miii?, -ay burayada mıı?, -şimdi giydirmiştiiim diye mırıltılar çıkıyordu. Temizleyip, kuru kıyafetlerini giydirirken “Kaan, problem değil” demeyi alışkanlık haline getirdim.

Bir süre sonra Kaan’da “Anne problem değil” demeyi iyice kanıksadı. Evet problem değildi ama etrafı sular seller götürmese  iyi olacaktı. Bunun misafirliği vardı, sokağı vardı, okulu vardı, vardı da vardı. Bu kadar da olmazdı ki yani!

Bir yerde okumuştum, çocuklar hiçbir yere tutunmadan merdivenleri çıkmaya başladıklarında tuvaletlerini de kontrol edebilecek kas gelişimlerini tamamlamışlar anlamına geliyormuş. Kaan çook uzun süredir merdivenleri bir yerden destek almadan çıkıyor, hatta basamakları uçarak katediyor ama nedense geceleri çiş kazaları ara ara devam ediyor.

Her ne hikmetse o çiş son dakikaya kadar tutuluyor. Ben kıvranmalarından anlıyorum gerçi. Bacakların twist yapar gibi kıvrım kıvrım olduğunu fark edince son dakikada malum mekana ışınlanıyoruz.

“Tutma çocuğum şu çişini, gelince koş tuvalete rahatla” desemde sıkışmak onun ne oyun, ne yemek, ne de televizyon saatlerine ara verdirtecek bir ehemmiyet taşımıyor. Çiş zamanını vücut dili ve surat ifadelerini takip ederek tahmin etmek benim görevim. Olsun varsın.

Gündüzleri pek problem yaşamıyoruz. Yedek kıyafetlerimiz kalumbağalı çantamızın içerisinde hep bizimle. Bir yere gitmeden önce onlarca defa çişin geldi mi diye sorup, yok cevabını alsak da tuvalete sürüklüyoruz.

Geceleri uykusunun arasında bir defa çişe tutma gibi bir rutinimizde var ancak kazaları halen yaşıyoruz. Su geçirmez yatak koruyucuları olmasa kaç yatak atardık bilmiyorum.

Bazen yazılıp, çizilenlerdense deneme, yanılma metodu ile onaylanmış tecrübeler annelerin daha çok işine yarıyor. Ablamın kızları küçükken çiş kazalarını anaokullarindaki eğitmenlerinin verdiği tavsiye ile çok hoş bir yöntemle çözmüşlerdi. Odalarına beyaz kartondan bir pano asılıp, haftanın günlerine bölünmüştü. Her sabah kalktıklarında çiş kazası varsa yağmur resmi, yoksa güneş resmi çiziliyordu. Haftanın sonunda güneş resmi çoksa bu bir şekilde kutlanıyordu.

Kızlar yağmur ve bulutların kasvetli çizimlerindense, enerji ve mutluluğu simgeleyen güneş çizimlerini tercih etmeye başladıklarında, yağmurlar yerini yavaş yavaş güneşlere bıraktı. Çiş kazaları da böylece bitmiş oldu. Motivasyon ne gibi ödüllerle desteklendi hatırlamıyorum ama kazalara bu yöntemle ödün verilmediği hatırımda.

Eskiden çocuklar altlarına kaçırdıklarında “sakın bir daha yapma kibriti getirir yakarım” gibi fecahat tehditler savrulurmuş. Bu şekilde korkutulan bir çocuk neyi nasıl öğrenir, neyi yapıp ve yapmaması gerektiğini nasıl kavrar bilemiyorum. Bunu ne mantığım alıyor, ne yüreğim kaldırıyor.

İnadına yapılmadıkça çiş kazaları tolere edilebilir. Alt tarafı biraz fazla çamaşır yıkar, muhtelif koruyucuları alırsınız. Bence önemli olan çocuğu rencide edecek söz ve davranışlarda bulunmamak ve onun bu kazalarına geceleri bez bağlamak suretiyle destek vermemek olmalıdır.

Kendi çocuğunuz çiş yapmayı sizi protesto veya provoke etmek için kullanıyor olabilir, ya da bizim ki gibi ucunda biraz tembellik vardır. Kazalar gece, gündüz non stop devam ediyor, aklınız bu sulu mevzu için hep çocuğunuzda kalıyorsa en kısa zamanda bir uzmandan fayda almakta şüphesiz fayda var.

Kaza yaşanan evlerdeki anneler kırtasiyeciye uğrayıp birer pano alacaksınız, ajandanıza not edin :)

Zümrüt

 
 
 
2006-11-01
Bu yazı 1603 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin