Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Peynir Denemeleri I


Uzun zaman peynir yapabilmek için araştırmalar yaptım ama yapmak için fırsat yaratamamıştım. Geçen haftalarda İzmir'de çok sevdiğim arkadaşım Ece peynir yaptığını söyledi. Bu benim için de fırsat oldu. Hemen güzel arkadaşımla buluştuk.

Tabi peynirin ana maddesi olan sütün cinsi önemli. Asıl olan çiğ sütten yapılandır. Ama benim çiğ süt bulma şansım olmadığı için günlük pastörize süt kullandım.

İzmir'de olduğum için buranın yerel sütü olan Tire sütün günlük pastörize sütünü tercih ettim. Aklınızda olsun uzun ömürlü Uht sütlerle tutmuyor. Bu sütlerle yoğurt da genelde tutmaz. Ben Organik Tire Günlük sütleriyle yoğurdumu da mayalıyorum ve enfes oluyor.

Öncelikle aldığım 5 kilo sütü büyük bir tencerede ısıtmaya başladık pastörize süt kullandığımız için kaynatmıyoruz. Aynı yoğurt yaptığımızda olduğu gibi temiz bir parmakla ısısını kontrol ediyoruz. Parmağımızı yakmayacak ısıya ulaştığında 1.5 kapak kadar peynir mayası döküp karıştırıyoruz. Ağzını kapatıp soğuması için bekletiyoruz.

Güzel arkadaşım Ece'min söylediğine göre çiğ sütten yapıldığında parmağımızla ellediğimizde jöle kıvamında olduğunda hazır demektir. Çiğ sütten peynir yapımını da en kısa zamanda yapacağız zaten. Ama biz pastörize günlük sütten yaptığımızdan bu kıvamı yakalayamadık ve peynirimiz olmayacak diye biraz endişelendik. Ama yine de kesik kesik olmuş sütümüzü- aynı lor peynirinde olduğu gibi- temiz bir tülbent ile süzüyoruz. Ve sonra tam suyu çıksın diye üzerine bir ağırlık koyuyoruz. Biz yine biraz olmayacak umuduyla tüm işlemleri tamamladık ve sonuçta enfes tatlı bir peynirimiz oldu.

Ben aslında peyniri hemen rendeleyip çeşnilendirmek istedim. Biraz tuz, çörekotu ve ya fesleğen ile. Ama bahar gribi beni de vurduğundan bu işlemleri yapamadım. Ama özellikle bebeklerinize yedirebileceğiniz enfes tuzsuz peyniriniz hazır.

Bu arada en kısa zamanda çiğ sütten peynir denememizi yapacağız ve güzel Nazlı'mızın tereyağını da yanına ekleyeceğiz umarım.

Önemli bir hatırlatma da yapmak istiyorum: biz bu peyniri pastörize günlük sütten yaptığımız için tuzlamadan da yiyebiliyoruz. Çiğ sütten yaptığımız zaman mutlaka tuzlu suda 3-4 gün bekletmemiz gerekiyor ki içindeki zararlı bakteriler yüzünden. Ama biz hemen tüketebiliyoruz.


Umarım denersiniz çok değişik ve güzel bir tecrübe oldu bizim için. Çok sevdiğim arkadaşlarım Ece ve Nazlı'ya da çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

2013-05-04
Bu yazı 3121 kere okunmuştur.

Nazli

Busracim asıl biz teşekkür ederiz herzamanki konukseverligin icin.Peynirden cok guzel bahsetmişsin ama o nefis pizzana ve tatlına deginmemissin İstedigin zama sutcumden ismarlariz nefis tereyagi icin

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin