Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Pembe HavHav

Çocukluğumda yanımda minicik bir kedi mivaylasa, yolda yürürken karşıdan gelen bir köpek görsem, nerelere kaçacağımı şaşırır, korkudan çığlık çığlığa ağlardım ve öyle zor sakinleştirilirdim ki. Özelliklede köpeklerden korkup kaçarken kaç defa kovalandığımı hatırlamıyorum bile. Üstüne üstlük büyük bir şanssızlık eseri bir köpek tarafından saldırıya uğrayıp, ısırılma hikayem vardır ki benim hayvanlardan daha da çok korkmama sebebiyet vermiştir..

Çok uzun yıllar bu şekilde, köpek geldi , köpek havladı, ısırdı ısıracak korkularıyla yaşadım. Ta ki 20 yaşıma kadar..

O dönemde komşumuzun 3 yaşında olan güzel mavi gözlü kızı hayvanlardan biraz ürktüğü için evlerine getirilen yavru cooker benim de hayatımı değiştirdi.O küçücük köpekten ilk başlarda nasıl ürktüğümü, minik Selin’in beni nasıl rahatlatıp, sakinleştirdiğini hatırlıyorum da şimdi nasıl komik geliyor… Bir köpeğin dostluğunun ne kadar koşulsuz ve huzur verici olduğunu anlamam için 3 yaşında bir çocuğun yardımı gerekmiş bana.

Aradan 20 yıl daha geçti, ben 40, oğlum da 3 yaşındayız şimdi. Hayvanları çok seviyor. Zaten benim gibi her hayvandan ürken bir çocuk olmaması için doğduğu günden beri ona hayvan sevgisi aşılıyoruz. Her türlü hayvanı sevmesi için ona hikayeler anlatıyor, içinde hayvan resimleri olan çocuk kitapları alıyor, arada çok vahşi olmadığına emin olduğumuz hayvanlarla ilgili belgeselleri seyrettiriyoruz. Tahmin edebileceğiniz gibi sonuç çok başarılı. Hayal dünyasında hayvanlar yerlerini almaya başladılar, arabalardan sonra☺

Geçtiğimiz gün bana istediği hayvanların listesini yaptı:

“1 tene küçük pink woof woof ( pembe hav hav)
2 tene kuş
1 tene tortil ( kamplumbağa)
1 tene atak büceği (ateş böceği)
Çok tene kelebek
1 tene sarı tavsam
No lilan( yılan yok, sanırım hala yılan fobia’mi hissettiriyorum istemeden)
1 tene cüyafa( zürafa)
Pinguinler( Tv de seyrettigi penguenli çizgi filmdekilerini söylüyor)
Ve çooook fish ( balik)”

Yaptığı listeden etkilenmedim dersem yalan olur. Ona bazı hayvanların evde beslenemeyeceğini anlatmaya çalıştım ve en çok hangisini istediğini sorduğumda heyecanla “ pembe köpek” diye cevapladı.
Yılda 2 kere uzun süreli olarak evden uzaklaştığımız için köpekleri çok sevmesine rağmen eşim, bir köpek sahibi olamayacağımız konusundan beni ikna etmeye çalışıyor. Haklı olarak her gidişimizde yanımızda götüremeyeceğimiz için küçük arkadaşımızın bakım sorununu düşünüyor, ama bana kalırsa o çocukluk arkadaşı “Best”in hala yasını tutuyor ve bir köpeğini daha kaybetmekten çok korkuyor. Ben ise, parka giderken bile oyuncak köpeğini yanına alıp “buraya sakın kaka yapma, wc ‘ye yap” diyen, ve evde bir evcil hayvanın sorumluluğunu paylaşabilecek oğlumun, ileri ki yaşamını da olumlu yönde etkileyeceğini bildiğim için kesinlikle bir köpeğimizin olmasını istiyorum, hem de çok!

Eşim hala olumlu bakmasa bile ,kesin kararımı verdim, yaz sonu Türkiye’den Shanghai’ya dönüşümüzde, küçük afacan oğlumun pembe hayalini kurduğu, sarılıp öpmek istediği, ona mamalar verebileceği bir köpek alacağım evimize. Henüz ne cins olabileceği hakkında hiçbir bilgim yok, sadece tek bildiğim pembe olamayacağı.

Deniz 

2011-06-12
Bu yazı 2890 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin