Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Pekmez Tarifi

Kış hazırlıkları sizde olduğu gibi bizde de son sürat devam ediyor. Biliyorum, çünkü sizden bize - bizden size; tarifler uçuşup duruyor. :)

Bu hafta pekmez konusunu yazmak istedim gelen onlarca soru üzerine. Pekmez okulların açılması ile birlikte daha da çok aranır oldu çocukların kahvaltısı için. Diğer yandan bebeklerin mamalarına pekmez eklenir balı sindiremedikleri için bilirsiniz... Kan şekeri düşük hastalara da doktorların ''Pekmez tüketin'' önerisi ile birlikte pekmez çok çok önemli bir konu haline geliyor.

En çok da kanser hastaları için önemli sanırım... Hani bebekler, çocuklar... günün birinde illa ki tanışıyorlar şeker ile ancak kanser hastaları için durum farklı. Şekeri pek seven kanser hücrelerinden kurtulmak için diyet listelerinde silinmesi gereken ilk şey ''şeker'' oluyor.

Listemizde yıllardır pekmez var. Her sene de bol bol hazırlayabiliyorduk, bir sıkıntı yaşamadık siparişlere yetişmede. Ancak bu sene bahar aylarındaki aşırı yağışlar asmalara ve koruklara ciddi zararlar verdiği için pekmezimiz oldukça az. Söylemek zorundayım ki maalesef bu sene uzun süre pekmez satışına devam edemeyeceğim. Şu haftalarda bir sıkıntı yok, ne kadar yaparsak gün gün gönderiyoruz. Fakat önünde sonunda dışarından almak zorunda kalacaksınız.

Size güvenilir bir marka tavsiye edebilmek için bütün market raflarını tek tek gezdim. Sonra şu ''organik'' pekmezler arasında da epey bir dolandım. Maalesef durum pek iç açıcı değil. Kimisi açık açık yazmış zaten içeriğinde kıvam arttırıcı, sitrik asit, glukoz şurubu, nişasta vb. içerdiğini. Kimisinin ön yüzünde ''%100 üzümden yapılmıştır'' gibi ibareler var ancak arkasında ancak büyüteç ile (büyüteç konusunu abartmak için yazmadım. cidden büyüteç ile okuyabildim) okuyabileceğiniz açıklamalarda yazıyor bu katkı maddeleri. ''Eko'', ''Organik'' diye satılanları da sipariş ettim para ödeyip. Açtım, içtim... Buradaki kadınlara da içirdim. Kesinlikle pekmez falan değil bunlar. Koyulaştırılmış bir sıvıda biraz üzüm suyu olabilir..?

Önerebileceğim şudur: İyisi mi eli mutfağa yakın olan sizler, kendi pekmezinizi kendiniz yapın. Gönül rahatlığıyla tüketin, hediye edin... Kıvamını olması gerektiği kadar koyu tutturamasanız bile koyun buzdolabına, köpürmez ekşimez kalır öyle. En kötü ihtimalle pekmez diye yola çıkarsınız, sirke elde edersiniz, onu da kullanırsınız :)

Üzümden, erik suyundan, elma suyundan pekmez yapabilirsiniz. Hepsinin tarifi de aynı ve ana hatlarını da bu yazının sonuna ekledim. Anlamadığınız bir yer olursa bana sorabilirsiniz. Bulamayacağınız tek şey pekmez toprağı olabilir. Onu benden istersiniz, çok cüzi bir fiyata yollarım. Bugün gördüklerimden sonra içtenlikle söylüyorum, ne olur dışarıdan pekmez almayın. Hiç yapamadınız, beceremediniz; anneniz, babanız, anneanneniz, köydeki bir akrabanız falan yollasın pekmezinizi.

 Pekmez Tarifi
-Üzümleri salkımdan tek tek ayıklayın, güzelce yıkayın ve bir bez kezeye koyun.
-Biz tahta kurnada yapıyoruz ama siz bulamazsınız, mümkün ise plastik dışında leğen gibi bir şeyde, en kötü ihtimalle plastik leğende sıkın. Anadolu'da bunu ayakla yapıyorlar aslında, pek güzel bir manzara değil :) Biz büyük tokaçlarla bastıra bastıra sıkıyoruz. Siz de bunun gibi bir yöntem icat edebilirsiniz.
-Sıktığınız bir kabın içinde pekmez toprağı ile karıştırıp ağzını kapatın. Sabaha kadar beklesin bu şekilde. En basiti kevgire atın, elinizle bastıra bastıra sıkın.
Sabah bu şerbeti ince bir bakır tepside, ocakta - eğer mümkün ise odun ateşinde - kaynatın. İyice koyulaşıncaya kadar kaynatmaya devam edin. Sonra içine birkaç dal fesleğen atın.
-Pekmez iyice koyulaşıp karınca başı olunca ateşten alın. Karınca başı..? Hani kaynarken küçücük küçücük kabarcıklar oluyor ya, buralarda karınca başı diyorlar ona :)
-Soğuduktan sonra pekmeziniz hazır. Cam kavanozda saklamanız daha uygun olur.
 
www.ipekhanim.com

26 Eylül 2011
 

2012-10-04
Bu yazı 2069 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin