Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Pazar günü Kabaklı Börek

Pazar günlerini sevmiyorum.

Herkesin dinlenme günü diye tanımladığı Pazar benim için çok ama çok yorucu geçiyor. Neyin ucundan tutacağımı şaşırıyorum. Çamaşır, ütü, öğlen akşam yemeği , derleme, toplama derken akşama nakavt olmuş bir halde yatağa zor atıyorum kendimi.

İşte böyle bir durumum var benim. Kafayı taktığım işlerin hepsini bir günde tamamlamak, tamamlayamayınca karın ağrıları çekme hali.

Çekmeceler de düzelecek, mutfak dolaplarının örtüleri de değişecek, ütüler de bitecek, oyuncaklar da ait oldukları yerlere tasnif edilecek diye diye Pazar gününü eziyet gününe biraz da kendim dönüştürüyorum. Her hafta zaten yapılması gerekenlerin üzerine yenilerini güzel güzel ekleyip Pazartesiye savaştan çıkmış gibi başlamak pek hoş olmuyor aslında ama takıntılar ne yaparsınız...

Bana ayak uydurmak zordur. Elimde olmayan bir duramama halim var. Gazeteleri bile internette okuyorum. Öyle alayım kahvemi yanıma, ohh yayılayım kanepeye yok yani. Ama söylenmeye de hakkım yok. Herşeyin sorumlusu benim.

Neyse ki bu Pazar biraz farklı geçti. İstanbul’dan arkadaşlarımın ziyarete geleceğini öğrenince çayın yanına birşeyler hazırlamak için mutfağa girdim. Beni bildikleri için “Fazla birşey yapma sakın” diye sıkı sıkı tembihlediler ama anneden görme bir alışkanlıkla haberli misafire sofra açılır kuralımı bozmadım.

Önceliği Arap Bacı kekime verdim. Benim 3 yumurta, bir bardak şeker, ½ bardak sıvıyağ karışımına sadece bir bardak un eklediğim hafif ve çook yumuşak olan kekimden bahsediyorum.

Yumuşaklığı ununun azlığından kaynaklanıyor tabi. Kabartma tozunu da ekleyince gayet güzel kabarıyor ve sünger bir hal alıyor. Hem yumuşak, hem az yağlı, hem de kakaolu olunca çocuklar da bayılıyor. Gerçi bugün evde kakao yoktu. Ben de nesquik koydum. Damla çiolataları da ekleyince her zamanki güzelliğinden bir şey kaybetmedi.

Nedense bu keki ben hep dikdörtgen fırın kabında pişiriyor ve kareler halinde dilimliyorum ama muffin kaplarında da çok şirin olurlar eminim. Süpermarketlerde satılan yerli muffin kağıtlarını öneremeyeceğim çünkü onlarla olan tecrübelerim çok fena. İçlerine ne kadar az kek hamuru koyarsanız koyun, içindekileri taşıyamıyor, pizza kulesi gibi yana yatıyorlar. Harika bir üretim! Ya da bana denk gelen marka kötü...

Kekten sonra sırada börek vardı ve tercihimi yine kabaklı harçtan yana kullandım. Zaten evde kabak varsa mutlaka kullanırım. Bayılıyorum bu sebzeye.

Bu börek için rendelenmiş kabağın üzerine az tuz ve toz şeker serpiştirip güzelce karıştırıyor, suyunu salana kadar da biraz yoğuruyorsunuz. Diğer tarafta çırpılmış yumurtalara süt ve az zeytinyağı katıp iyice karıştırıyorsunuz.

Sıvı harca sulanmış ama yoğurduğunuz için yumuşamış kabakları ve çok yağlı olmayan beyaz peynir rendesini de katıp güzelcene harmanlıyorsunuz. Bu aşamada ben kendime on dakikalık tenefüs verip sebze ve peynirin tüm lezzetini sıvı harca salmasını bekliyorum. Zaten bu böreğin tüm raconu da bu detayda...

Tenefüs bitince tüm karışımı tel süzgeçten geçirip süzülen sıvıyı yufkaların arasını ıslatmak için bir kaba alıyorum. Süzgeçte kalan kabak ve peynir doğal olarak böreğin tam orta katına yayılıyor. Ancak bu harcın çok sulu olmaması gerektiğinden henüz süzgeçteyken kaşıkla bastırarak fazla suyunu akıtmanızı öneriyorum.

Böreği tamamen döşedikten sonra kareler halinde kesip en üste erittiğiniz tereyağını gezdiriyor ve bir müddet yufkaların tüm malzemeyi çekmesini bekliyorsunuz. Sonra da fırına.

Şimdi ölçüler ne oldu diye soracaksınız. Vallahi herşey göz kararı desem?

Börek yapmaya alışkın olanlar eminim hiç zorlanmayacaklar. Ama tarif takipçileri için 6 yufka için 1 büyük kabak, 1 küçük kalıp beyaz peynir, 2 yumurta, 1,5 bardak süt, 1 fincan zeytinyağı gibi bir ölçü verebilirim. Tereyağı da olsa olsa 2-3 yemek kaşığı kadardır. Malzeme miktar ayarında önemli olan yufkaları ne az ıslatıp kuru bırakmak, ne de çok ıslatıp hamur yapmak.

Benim böreğim güzel oldu. Misafir bana bereket getirdi, size de bol bereketli nefis bir hafta diliyorum.
Sağlıkla kalın.

2008-03-03
Bu yazı 1441 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin