Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

OyunÇocuğu ve Beslenme

İki-beş yaş grubu çocukları kapsayan okul öncesi döneme “oyun çocuğu dönemi” de denilmektedir.

Bu dönemde beslenme çok önemli
Okul öncesi dönemin başında çocuklar, tamamen başkalarına bağımlı ve sınırlı türden besinler tüketirken aynı dönemin sonunda ise; bağımsız şekilde farklı türden besinleri tüketir hale gelirler. Beslenme açısından oldukça değişkenlik gösteren bu dönem, sağlıklı beslenme alışkanlığının geliştirilmesi açısından iyi değerlendirilmelidir.

Oyun çocuğu dönemi çocuklarının beslenme durumları kendisine sunulan besinlere bağlı olarak değişmektedir.

Oyun çocuğu dönemi çocuklarının beslenme durumları değerlendirildiğinde; tükettiği besinlerin cinsi ve miktarı, kendisine sunulan besinlere bağlı olarak değişmektedir. Yani çocuğun beslenme şekli, tamamen çocuğun beslenmesi ile ilgilenen kişilere bağlıdır.

Bu nedenle bu yaş grubundaki çocuklarda kazanılan sağlıksız beslenme davranışı da; oluşabilecek şişmanlığın sorumlusu da; tamamen çocukların anne-babaları, aile yakınları, büyükanne-büyükbaba, bakıcı ya da kreş görevlileridir.

Şişmanlığın nedeni çocuk değil!
Şişman çocukların beslenmeleri incelendiğinde şekerlemeler, çikolata, cips, bisküvi, meyve suları gibi besleyici değeri düşük, enerji yoğunluğu yüksek olan besinleri sık tükettikleri saptanmıştır. Sonuçta bu tür besinler çocuğun eline verilmediği sürece tüketim de gerçekleşmeyecektir.

Mönüler iyi planlanmalı
Bu yüzden; mönülerde yer alacak besinlerin seçimi yapılırken çok titiz olunmalıdır. Bu konuya önümüzdeki günlerde çıkacak olan kitabımda ayrıntılı şekilde değindim.

Bu dönemdeki beslenme şekli, yetişkin dönemini etkiliyor.
Çocukluk dönemindeki beslenme deneyimlerinin yetişkinlik yaşamındaki beslenme alışkanlıkları üzerinde önemli etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Bu dönemdeki çocuk, çeşitli tattaki besinlere alıştırılmalıdır; böylece her çeşit besinin çocuk tarafından tüketilmesi sağlanmalı, öğün saatleri düzene oturtulmalı, düzenli beslenme alışkanlık haline getirilmelidir. Yani; çocuğun ileri yaşlara uzanan sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmesine çalışılmalıdır.

Böylece; çocuğun geleceğine önemli bir yatırım yapmış olunacaktır. Yapılan en iyi yatırım; sağlığa yapılan yatırımdır.

İpek ağaca- Diyetisyen
ipekagaca@diyetistanbul.com

Diyetistanbul Beslenme ve Danışmanlık
Tel: (212) 347 89 30
www.beslenmevediyet.org

2008-01-07
Bu yazı 1525 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin