Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Oyun Başlasın

Çocuklar kendi dünyalarındaki heyecanlarını, keşiflerini anne-babalarıyla paylaşmaya ihtiyaç duyarlar; kendileri için önemli olan her şeye anne-babanın da aynı ilgi ile katılımını beklerler. Çocukların dünyayı oyun aracılığıyla tanıdığını hepimiz biliyoruz. Çocuk için oyundan daha zevkli ve etkili bir öğrenme aracı olmadığını da..
Anne-babanın oyun oynaması, oyunun bir parçası olması veya oyuna aracılık edebilmesi çocuğun anne-babanın gözünden dünyayı tanıması için çok önemlidir. O sizin çocuğunuzdur, beraber yaptıklarınız ona hayattaki rolleri, kişilik özellikleri ve yaşarken kullanacağı ailesinden taşıdığı bir çok değeri de verecektir.

Oyun hem çocuğun ihtiyacını karşılayan, hem de anne-babanın çocuğunu yakından tanımasını ve takip etmesini sağlayan bir aktivitedir. Oyun oynarken çocuğun özgür olması, kendini rahat ifade edebilmesi, seçeneklerinin olması, problem durumlarla karşılaşması ve yargılanmaması çok önemlidir. Bize çocuksu veya bebeksi görünen bir oyun ve oyuncak çocuğumuzun önemli bir ihtiyacını karşılıyor olabilir.

Oyunda karşılıklılık vardır. Onunla karşılıklı bir iletişim içine girersiniz. Her konuda, sizden ona ondan size sürekli bir akış başlar. Oyun oynayabilmek anne-baba için her zaman kolay olmayabilir. Bazı kişilerin böyle bir yatkınlığı olmayabilir. Böyle durumlarda dürüst olmak en doğrusudur. Oynayabileceğimiz, keyif aldığımız oyunlarla keyif almadıklarımızı birbirinden ayırmak önemlidir. Belki anne - babanın oyun paylaşımı yapmaları iyi bir çözüm olabilir. Örneğin anne evcilik ve boya oyunlarını daha keyifli oynayabilirken; baba da top ve bahçe oyunlarında çocuğa eşlik edebilir.

Çocukların sağ duyuları tahmin ettiğinizden çok daha ileridir. Onlar neyin zorla, neyin zevk alınarak yapıldığını hemen fark ederler. Sıkılarak, keyif almadan oynanan oyunlar çocukların da sıkılmasına ve oyundan tatmin olamamasına neden olur.

Oyun yoluyla çocuk;
- Düşünmeyi ve kendi başına karar vermeyi öğrenir,
- Sorumluluk almayı, işbirliği yapmayı ve paylaşmayı öğrenir,
- Hayal gücünü, becerilerini ve yaratıcılığını geliştirir,
- Dikkatini bir noktaya toplamayı ve becerilerini organize etmeyi öğrenir,
- Kendini tanımayı öğrenir,
- En güçlü ve doğal dürtülerinden biri olan, saldırganlık dürtüsünü boşaltma olanağı bulur,
- Değişik sosyal rolleri deneme, duygularını dışa vurma olanağını bulur ve başka nesneler ya da insanlarla ilişkilerini inceler,
- Kas gelişimini hızlandırır ve güçlendirir,
- Çevresini araştırma, objeleri tanıma ve problem çözme imkanı sağlar,
- Kendisini ifade etmeyi, sözlü olarak ifade edilenleri anlamayı öğrenir, yeni sözcükler kazanır,
- Çocuk toplu yaşam için gerekli olan kuralları öğrenir.

Oyunda çocuğunu gözlemek ve duygularını ifade etmesini izlemek çocuğunu tanımak ve onu anlamak isteyen her anne- baba için kaçırılmayacak bir fırsattır. Bu kadar özelliğini oyun oynarken geliştiren çocuğunuzun bu süreçte yanında olmak ve sizden de parçalar almasına fırsat vermek mutlulukların en güzelidir.

Ayşe Sayın Çocuk Eğitimi ve Gelişimi Uzmanı

2006-06-28
Bu yazı 1767 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin