Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Onun için Önemlisiniz!!!

Acaba her birimiz özgüvenli miyiz? Hangi zamanlarda öz güvenimizi eksik hissederiz?

Özgüvenli bir çocuk yetiştirmek kolay mı, biz böyle hissederken...

Özgüven bir çocuğun kendisine yönelik iyi duygular geliştirmesi sonucu kendisini iyi hissetmesi demektir. Başka bir değişle kendisi olmaktan memnun olması ve bunun sonucu kendisi ve çevresiyle barışık olması demektir.

Yapılabilecek olmazsa olmazlar var tabii; tüm ana-babalara öncelikle kendileri için...

-Her şeyden önce örnek olun; çocuk kendisine söylenileni değil, gördüğünü yapar.
-Onunla konuşurken , göz seviyesinde olmayı unutmayın; kendini küçük hissetmesin ve aranızdaki mesafe kısalsın.
-Ona, yaptıklarına, varlığına saygı duyun; var olmasının ne kadar önemli olduğunu hissetsin. Kendisine ve gelişimine dikkat etmeyi ve bunlara önem vermeyi öğrensin.

-Dürüst olun; hem kendinize , hem de ona. Böylece doğru benlik algısı geliştirsin. Kendi eksikliklerini ve kusurlarını kabullensin.
-Olumlu yönlerini görmesini sağlayın; iyi ve kuvvetli olduğu yanları ile gurur duyabilsin.
-Risk almasını teşvik edin; potansiyelini sınasın ve fark etsin.

-Değişik alanları denemesine fırsatlar hazırlayın; araştırmak ve yeni şeyler keşfetmek için destekleyin. Kendisinde var olan yeteneklerin ortaya çıkmasını sağlayarak kendisine güven duymasını sağlayın.
-Sosyal etkinliklerde rol almasını teşvik edin; kendisini tanısın.
-Değişik yaş gruplarından insanlar arasında tartışma ortamlarına katılmasını teşvik edin; fikirlerini ortaya koymayı ve arkasında durmayı öğrensin.

-Beden dili üzerinde durun; hareketleri ile ne ifade ettiğini fark etsin. Bunun için somut olun, dokunarak duygularınızı ve sevginizi ifade edin.
-Seviyesini aşmayacak sorumluluklar verin; kendi başarılarını somut olarak yaşasın
-Duygu ve düşüncelerini ciddiye alın; duygularını, düşüncelerini, sevgisini, başarı ya da başarısızlıklarını, hayal kırıklıklarını aile fertleriyle rahatça paylaşarak bu duyguların gerçekte her kes için yaşanır olduğunu anlasın.

-Birlikte vakit geçirin; ortak yapacağınız faaliyetler bulup birlikte zaman geçirinki önemli, olduğunu hissetsin, örnek alacağı ortamları yaşasın.
-Disiplini katı değil ama öğretici kullanın; ne yaparsa yapsın onu bağışlayın ve sevgi ile emniyette olduğunu hissettirin.
-Onun karakterine değil yaptığı şeye hitap ederek konuşun; kişiliğine güvensin ama yaptığı hataları fark etsin.

-Özel eşyalarına saygı gösterin; seçmeyi, karar vermeyi ve sahip çıkmayı ve zevkleri olduğunu öğrensin. Özelliklerinin kabul gördüğünü anlasın.

Ayşe Sayın
Çocuk Eğitimi Uzmanı, Anaokulu Yöneticisi

2006-10-14
Bu yazı 1496 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin