Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Dyt. Petek Arı Turacı

Dyt. Petek Arı Turacı

Yazarın Son yazıları

Önemli Sorular, Önemli Cevaplar

-Küçük çocukların kesinlikle yememesi gereken besinler nelerdir? Bu besinlerin ne gibi zararları olabilir?
İçeriği bilinmeyen hazır gıdalar; sodyum (tuz değerleri yüksek),katkı maddeleri yönünden zengindir. Alerji,ishal,döküntü, baş ağrısına neden olabilir.

Diyet ürünler; tatlandırıcı içeren ürünler çocuklar tarafından tüketilmemelidir. Yağı azaltılmış veya alınmış ürünler de çocuk beslenmesi için uygun değildir.Büyüme çağındaki çocuğun doymuş yağa da ihtiyacı vardır. Çocukların yiyeceklere eklenen görünür yağlardan uzak tutulmaları yeterlidir. Küçük yaşlarda diyet ürün kullanan kalori hesabı yapmaya başlayan çocuklarda özellikle ergenlik ile birlikte yeme bozuklukları da gözlemlenebilmektedir.

Gazlı içecekler; çocukların tüm sindirim sistemlerini etkilerler. Yapay uyaranları içerirler.

Çay kahve; içlerinde bulunan kafein ve kateşin gibi maddeler kalp atım hızını ve kan dolaşımını etkiler.Bu içecekler Fe emilimi de engellediklerinden yerlerine süt veya ıhlamur tercih edilmelidir.

-Anneler uygun miktarda tuz, şeker ve yağ tüketimini nasıl saptayabilirler?
Beslenme alışkanlıkları ile damak tadının gelişiminin temelleri çocukluk çağında atılır. Özellikle kronik rahatsızlıkların (diadet,HT,kolesterol yüksekliği ,böbrek hst gibi) artış gösterdiği, hareketin çocukluk çağında bile iyice kısıtlandığı günümüzde hem sağlıklı bir çocukluk geçirmek hem de ileriki yaşlara yatırım yapmak için bu grup besinler önemlidir.

Normal durumlarda çocukların tuz ihtiyacı fazla değildir. Besinlerin bileşiminde de tuz bulunur. Yemeklere az miktarda tüm gün boyunca (4-5 gr) iyotlu tuz ilave edilmelidir.Özellikle fast-food tarzı beslenme tuz tüketimini daha da arttırır. İşlenmiş etler(salam,sosis,sucuk,pastırma,salamura gıdalar çocuk menülerinde yer almamalıdır.

Diğer tüm besin gruplarında vücudumuzun gereksinim duyduğu kadar yağ ve şeker zaten bulunmaktadır. Bu nedenle yemeklere fazladan yağ ve şeker eklemeye de pek gerek yoktur.

Eğer çocuk kilolu değil ise şeker ve yağ alımı çocuğun yaşına göre değişir.

1-3 yaş arası 25 gr şeker
4-12 yaş arası 40 gr
13-15 yaş arası 50 gr şeker yeterlidir.
(tüm gün boyunca tüketilen tatlılar dahil)
Tüm yaş gruplarında günde 25 gr pekmez ve bal ilavesi de yapılabilir

1-3 yaş arası 15 gr
4-6 yaş arası 30 gr
7-9 yaş arası 40 gr
10-12 yaş arası 50 gr
13-15 yaş arası 60 gr yağ yeterlidir.


-Çocuk yemeklerinde margarin kullanımı için neler söyleyeceksiniz?
Margarinler sıvı yağların hidrojen ile doyurulmasından elde edilirler. İleriki yaşlarda damar sertliği, damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar gözlenebilir. Çocuğa özellikle ekmek üstüne yağ sürme alışkanlığı da kazandırılmamalıdır. Zeytinyağı, mısırözü, soyayağı, fındıkyağı çoçuğun tükettiği ana yağlar olmalıdır.

-Çocuk beslenmesinde kuruyemişlerin yeri nedir ? Bu yemişler içerisinde en sağlıklıları hangileridir?
Çocuk çok kilolu değil ise sabah kahvaltısında ya da ara öğünde yenen veya tatlısının üzerine eklenen ceviz, badem yada fındık çocuk için faydalıdır. Doymamış yağ içerirler (kalp krizi riskini düşüren iyi yağ) ve önemli mineraller açısından zengindirler (kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor). Yüksek enerjiye sahip olduklarından enerji desteği verirler. Ayrıca, bazı kanser çeşitlerinin oluşma riskini azaltan antioksidan bir E vitamini kaynaklarıdır (daha fazla E vitamini için kahverengi kabukları üzerinde olan işlenmemiş olanları tercih ediniz).

-Özellikle çalışan anneler çocuklarına hazır çorba, hazır puding yediriyor, ayrıca sık sık bulyon kullanıyorlar. Doğru mu yapıyorlar?
Hazır ürünler içerisinde bulunan katkı maddeleri özellikle çocuklar, hamileler ve yaşlılar için zararlıdır. Çorbalarda ve bulyonlarda bulunan monosodyum glutamat (MSG) çocuk besinlerinin içerisinde olmaması gereken bir katkı maddesidir. Bu ürünlerin ayrıca sodyum değerleri de yüksektir. Özellikle çocuklarda duyarlılık veya intolerans yüksek olduğundan alerjik durumlarda açığa çıkabilir. Astım, nefes zorluğu, kızarıklıklar, bulantı, ciltte döküntüler olabilir.

-Çocukları kolalı içeceklerden uzak tutmakta zorlanan ebeveynlere neler önereceksiniz?
Çocukları gazlı içeceklerden uzak tutmak için öncelikle ebeveynleri uzak tutmak gerekir. Çocuk ailenin aynasıdır; her şeyde olduğu gibi beslenmede de ilkleri aileden görür. Eve gazlı içecekler sokulmaz ya da restoranda sipariş edilmez ise çocuğun bu içecekler ile tanışma yaşı da daha ileriye atılmış olur. Eğer çocuk fazla kilolu değil yada Tip 1 diabet gibi hastalıklara sahip değil ise taze sıkılmış meyve suyu iyi bir tercihtir. Ayran, cacık çocuk için gerekli olan süt ürünlerinin tüketilmesini sağlayan çok sağlıklı bir içecektir. Gazlı içeceklerin asit yapıda olduğu bu yüzden midesine zarar vereceği, şekerden dolayı dişlerini çürüteceği, içindeki maddelerden dolayı kalp atışı ve vücut düzeninde bozukluklar olabileceği çocuğa anlatılmalıdır.

-Son olarak mevsiminde olmayan sebze ve meyveler çocuğa verilmek istenirse donmuş ürünler mi, konserveler mi tercih edilmeli?
Dondurarak saklama en iyi saklama yöntemidir. Konservede bakteriyel üreme ya da ekşime, acılaşma gibi fiziki bozulmalar daha fazla gözlemlenir. Ancak dondurulmuş ürünlerden özellikle sebzelerin buzları çözülürken vitamin kaybı yaşanır o yüzden çözdürülmeden pişirilmesi gerekir.


Bursa Acıbadem Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanı Dyt. Petek Arı Turancı' ya sorularımıza cevap verdiği için çok teşekkür ederiz.

2006-08-28
Bu yazı 1836 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin