Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Önce Dede Sonra Süttttt

Süt
Süütt
Süüt sütt sütttt
Anneee sütt vüffenn!
Her gece 2 defa bu şekilde uyandırılıyorum!
Oğlum süte doymuyor.
O küçücük midesinin neresine sığdırıyor bu kadar sütü bilemiyorum.

Çocukluğumdan beri süt içemem. Ne zaman süt içsem arkasından karnım ağrıyor dediğimde , zaten iştahsız bir çocuk olduğum için ( şimdi ki halimle alakam yoktu yani) annem bunu bir bahane olarak düşünür,sabahları 1 bardak sütümü içmeden beni okula göndermez adeta gestapo subayı gibi başımda beklerdi.

Liseden mezun olana kadar bu böyle geçti. Hele ki ballı, çiğ yumurtalı bir dönem vardı ki onu hatırlamak dahi istemiyorum. 27 yaşımda baş gösteren mide problemleri sonucunda , sorunumun laktoz intoleransı olduğu ortaya çıkmış, annem verdiği sıkıntıdan dolayı özür dilemiş ve benim için hiç süt içmezdi çocukken dedikleri dönem sona ermişti.

Eşimse benim tam tersim.  Onun süte düşkünlüğünü gördüğüm zaman ciddi bir şok yaşamıştım... Akşam yemeğinin yanında bir bardak, Tv seyrederken bir bardak, keyif için, buzdolabında atıştıracak bir şey için bakınırken bir bardak,baş ağrısı için bir bardak, her bahane ile bardak bardak süt tüketir.

Sonra oğlum doğdu. Her iki saatte bir emzirmek için uyandım bir süre. İnek sütüne başladığımız günden beri yaşına göre verilen miktarları hep aştı. Doktoru bu çocuk çok süt içiyor olmaz, kansızlık baş gösterecek dedikçe, çaresiz kaldım. Çünkü benim oğlum ciddi bir sütkolik!

Kuzey, gecede 5 kere kalkıp süt içip yatıyordu geçen sene. Hiçbirşey yemeyip sadece süt ile yaşadığı bir dönemdi. Bu siteden bulduğum, ona uygun tüm güzel tarifleri elinin ucuyla itip buzdolabının önünde süt diye ağlıyordu. Sonunda  uzun süre sabır göstererek yemek yedirebilmeyi başardım.Ama süte olan sevdsıa hala aynı.Bunu 2 bardağa indirdik artık. Yatmadan ve gece 01.00 gibi uyanınca muhakkak içmesi lazım. Sulandırıp veriyorum, bu güzel değil öbür sütten ver diyor.. En çok neyi seviyorsun diye soruyoruz "önce Dede sonra süttttttt édiyor... Gece sütüne doyamayıp birkaç saat sonra uyanıp süt, süüüttt ,süt süt sütt benim sütt nerdeeeeeeeeeeeee diye avaz avaz bağırıyor. Ben bu kadar içmesi normal değil deyip vermemek taraftarıyken, onu en iyi anlayan kişi olarak baba firlıyor vehemen 1 bardak sütü veriyor.

Çin’de yaşıyoruz ve birkaç sene önce sütlere melamin katılması skandalından sonra taze süt almaya korkuyorum. Tercihim ithal UHT sütler ama hayalim bahçeli bir eve taşınmak kendi ineğimizi besleyip taze sütümüzü elde etmek, aslına bakılırsa bu kadar süt tüketimine bize bir mandra lazim ama neyse.

Son birkaç haftadır havaların da ısınması ile iştahı biraz azalan oğlum, anne süt içicem ama çok değil dedi. Işte o zaman  içim parçalandı. Sanırım biraz fazla kuralcı olmuşum onun içtiği miktarı belirlerken. İçine muz ve bal katıp öyle vereceğimi söylediğimde, yüzündeki ifade sen bana sütümü verde nasıl olursa olsun gibiydi.

Okulundaki tüm arkadaşları meyve suları kutularını seçerken, süt kutusuna atlayan ve sütünü vermemek için ağlayan tek benim çocuğum!
Tercihi böyle olunca ona sütlü değişik ve besleyici tarifler arıyorum ve arada tarifini latin bir arkadaşımdan aldığım ispanyolcası Arroz con leche olan Meksika usulü sütlaci yapıyorum..Hem o, hem de biz severek yiyoruz. Tarifini sizlerle paylasmak istedim..

1 bardak pirinç,
2 çubuk tarçın eğer yoksa ben 1 tatlı kasigi toz taçın kulanıyorum,
½ limon kabuğu rendesi,
3 bardak su
4 bardak süt
1 yumurta
1 paket vanilya
½ bardak kuru üzüm.

Tarifin biraz daha yoğun olması için onlar tatlandırılmış condensed süt kullanıyorlar. Ben üzümü normalinden biraz daha fazla koyup şeker miktarini azaltıyorum ki çok fazla rafine şeker tüketmeyelim diye. Tercihe göre 1- 1 ½ bardak da şeker.

Pirinç, tarçın ve limon kabuğunu 3 bardak suyun içinde yaklaşık 1 saat beklettikten sonra, pirinç yumuşayana kadar pişirin.
Yumurta,vanilya ve sütü bir kapta iyice karıştırıp, kuru üzümleri de ekledikten sonra yavas yavaş pirinçle karıştırın ve kısık ateşte yaklaşık 25 dakika karıştırarak pişirin. Soğuduğu zaman biraz sulu kıvamda oluyor ve benim minik afacanım buna bayılıyor.

Afiyet olsun

 

2011-05-20
Bu yazı 2395 kere okunmuştur.

NazlimNazlim

Maşallah onaa

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin