Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Okul Çağında Beslenmenin Önemi

Okul çağı çocukların beslenmesi, özellikle zihinsel fonksiyonları güçlendirmek ve dolaşım sistemini güçlendirmek açısından çok önemlidir.

Peynir, süt, yoğurt, balık, tavuk, sığır eti, kuru baklagiller, meyve, sebze gibi gıdalar, beslenmenin temel taşlarını oluştururken, eksiklikleri ise iştah azalması, sindirim bozukluğu, baş ağrısı, ağız içi yaralar, kansızlık, uyku bozukluğu gibi soruna yol açabilmektedir.

Okul çağı çocukların beslenmesini mevsimlere göre düzenlemek büyük önem taşımaktadır. Zira, özellikle Sonbaharda, çocukların vücut direncini artıracak hastalıklara yakalanmamasını önleyecek gıdalara mutlaka ağırlık verilmelidir. Bu mevsimde meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Bu gurupta özellikle portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi meyvelere ağırlık verilmelidir. Sebze olarak da taze fasulye, ıspanak, maydanoz, domates, patates, sivri biber, salatalık gibi sebzeler tercih edilmelidir. Bu besinlerin yemeklerden 1 saat sonra ara öğün olarak tüketilmesi en çok tercih ettiğimiz tüketim şekillerindendir.

C vitamini deposu olarak da adlandırılan bu besinler immün, yani bağışıklık sistemini korudukları için mutlaka alınmaları gerekmektedir. Bu besinler sonbahar ve kış aylarda sürekli alındığında enfeksiyonlara yakalanma riskini de en aza indirme özelliğine sahiptirler.

Aile faktörü çok önemli

Çocuklarda okul çağı ve okul öncesi beslenmede, kuşkusuz ki ailenin rolü çok büyüktür. Aile içerisinde birey olma özelliğini kazanan çocuk, bu yaşlarda edindiği beslenme alışkanlıklarını ilerleyen dönemlerde de devam ettirmektedir.

Özellikle anne-baba ve varsa diğer kardeşlerin beslenme alışkanlıkları çocuk için oldukça önemlidir ve örnek teşkil eder. Çocuklar, yaşları ne olursa olsun yetişkinlerle aynı besinlere ihtiyaç duyarlar, ancak bu besinlerin alım miktarları değişir. Bu nedenle çocukların porsiyonlarının 1/3 ile 1/4 arasında olması en doğru olanıdır.

Peki çocuklar ne kadar büyürler? Çocuklar 6-12 yaş arası ortalama 5cm. kadar büyürler. Bu da yılda yaklaşık 2,5 kg’lık ağırlık kazanmaları anlamına gelmektedir. Başka bir değişle bu yıllarda çocuklar 30-60 cm. arası büyürler.

Çocuklar sevdikleri besinleri tüketebilirler(örn: hamburger, patates kızartması, dondurma gibi). Ancak bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken nokta, bu besinleri tüketirken diğer besinlerle denge kurulması ve aşırıya kaçılmamasıdır.

Yukarıda da anlatıldığı gibi, çocuklukta ve okul çağında elde edilen beslenme alışkanlıkları ömür boyu devam eder. Çocukların sağlıklı olması, sağlıklı büyümeleri ve fiziksel aktivitelerinin iyi olması, bu yaşlarda edinilen beslenme alışkanlıklarıyla doğru orantılıdır. Çocuklar bu nedenle; gerek zihinsel, gerekse fiziksel gelişimlerinin kusursuz olması amacıyla aşağıdaki temel besin öğelerine ihtiyaç duymaktadırlar:

1-Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller: Büyüme ve gelişme, doku kazanımı için bu besinler oldukça önemlidir. Günde 2-3 porsiyon tüketilmelidir.

2- Süt, yoğurt, peynir, süt ürünleri: Bu gruptaki besinler kemikler ve dişlerin gelişimi için gerekli kalsiyum, A vitamini, B vitamini ve protein içermektedir. Günde 500 ml. süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu beyaz peynir tüketmelidir (30gr)

3- Ekmek, makarna, pirinç: Bu grupta temel enerji kaynağı besinler yer alır. Bitkisel protein ve B grubu vitamini bulunur. Günde dört porsiyon tüketilmelidir.

4- Sebze ve meyveler: C vitamininden zengindirler. Günde 4-5 porsiyon tüketilmelidirler.

5- Şeker ve yağlar: Enerji sağlarlar. Aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

www.almanhastanesi.com.tr

2006-11-06
Bu yazı 2438 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin