Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Okul Çağı Çocukları için 10 Kural

Okula giden çocuklara sağlıklı beslenmek için on kuralı Yeditepe Üniversitesi Hastanesi diyetisyenlerinden Sayın Zehra Akören hazırladı. Kendisine teşekkür ediyoruz.

1.GÜNE KAHVALTI EDEREK BAŞLAYINIZ
Uzun geçen uyku süresinin ardından güne iyi bir kahvaltıyla başlayarak boşalmış olan benzin deponuzu doldurunuz.Tam buğday unlu ekmekten yapılmış bir tost, yoğurt-meyve, müsli, sütlü yulaf ezmesi veya diyetisyeninizin önerdikleri iyi bir kahvaltı mönüsüdür.

2.HAREKETİNİZİ ARTTIRINIZ
Günlük fiziksel aktiviteleriniz arasına 30 dakika egzersiz için ayırmak hiç zor değildir. Televizyon izlerken veya ev ödevlerinizi yaparken her saat başı 10 dakika ayırıp egzersiz yapabilirsiniz. Arkadaşınızı görmeye giderken dolmuş veya taksi kullanmak yerine belli bir mesafeyi yürüyerek tamamlayabilir ya da bisikletle gidebilirsiniz. Asansör kullanmak yerine merdivenleri çıkabilirsiniz

3.ARA ÖĞÜNLERİ SAKIN ATLAMAYINIZ
Ara öğünler boşalmakta olan depoyu tekrar doldurmak için çok önemlidir. Değişik besin gruplarından değişik besinleri seçebilirsiniz. Bir bardak yarım yağlı süt ve bir iki kraker, bir elma veya yulaf ezmesi veya bir küçük meyveli yoğurt sağlıklı bir seçim olur.

5.BESİN SEÇİMLERİNİZİ DENGELEYİNİZ–SÜREKLİ AYNI BESİNİ TÜKETMEYİNİZ.
Eğer hamburger, patates kızartması ve dondurmadan vazgeçemiyorsanız, bu besinleri hangi sıklıkla yediğinizi kontrol ediniz. Çünkü bedeninizin protein, karbonhidrat, yağ ve çeşitli vitamin ve mineralleri, Vit A-C, demir ve kalsiyum gibi çeşitli yiyeceklerden almaya ihtiyacı vardır.

6.ARKADAŞLARINIZ VE AİLENİZLE UYUM İÇİNDE OLUNUZ
Arkadaş veya aileyle yapılabilecek grup aktiviteleri çok eğlenceli olabilir. Arkadaşlarınızı hafta sonları sizinle birlikte grup egzersizi yapmak için teşvik ediniz. Bunlar bisiklete binmek, hiking, basketbol, voleybol olabilir.

7.DAHA FAZLA KEPEKLİ BESİN, MEYVE VE SEBZE TÜKETİNİZ
Bu besinler size enerji vermekle birlikte vitamin , mineral ve posa da içerirler. Tam buğday unlu ekmeği beyaz ekmeğe tercih ediniz. Makarna-kepekli pirinç tahıl grubuna girer.

8.OKULDAKİ FİZİKSEL AKTİVİTELERE KATILINIZ
Her nasılsa okulda uygulanmakta olan fiziksel aktivitelere katılınız. Folklor, grup aktiviteleri olabilir. Bu egzersizler okul başarınızı arttırır ve bedeninizin daha uygun görünmesini sağlar.

9.BESİNLER İYİ YADA KÖTÜ BESİN DEĞİLDİR
Sağlıklı beslenmeyi organize etmek puzzle oynamaya benzer. Her yiyecek farklı özellikler taşır. Bazı besinler daha çok yağ, şeker veya tuz içerebilirler. Ya da bazılarında vitamin veya posa yoktur. Diyeti iyi yada kötü yapan bu besinleri nasıl seçtiğinizdir. Seçimdeki denge çok önemlidir. Örneğin yağlı gıdalardan oluşan bir mönüyü öğle yemeğinde tüketmeye özen gösterip diğer öğünleri daha hafif geçirebilirsiniz. Ancak size önerilen miktarda kalmaya özen gösteriniz. Eğer 2 dilim pizza önerildiyse 3. dilimden kaçınınız.

10.SAĞLIKLI BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTEYİ EĞLENCE HALİNE GETİRİNİZ
Sağlıklı besinleri seçip size uygun fiziksel aktivileri yapmayı bir macera haline getirebilirsiniz. Yeni besinler kadar yeni fiziksel aktiviteler deneyebilirsiniz. İnanın daha güçlü bireyler olarak yetişir, daha iyi görünür ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Yaşamınızda iyi amaçlarınız olsun ve bunlardan asla vazgeçmeyin.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi
www.yeditepehastanesi.com.tr
Diyetisyen Zehra Akören

2007-04-23
Bu yazı 2066 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin