Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Obezite Hakkında Bilgi Sahibi misiniz?

Kilo sorunları genellikle toplumda merak konusu olan ve sık sık konuşulan konulardan biridir. Şişmanlık hakkında ne kadar bilgiye sahibiz ve kendimizi korumak için neler yapabiliriz?

‘’Şişmanlık’’, vücutta fazla miktarda yağ dokusu birikmesi sonucunda ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Yağ dokularının oranı diğer dokulara göre artmıştır. Şişmanlığın saptanmasında ‘’BKİ’’ dediğimiz, basit ve pratik bir formül kullanıyoruz. Boy ve ağırlık ölçülerini alıp bununla ilgili standartlarla karşılaştırıyoruz. BKİ (beden kitle indeksi) : Ağırlık (kg)/Boy (m)2 BKİ: < 20 ise zayıf 20 - 25 ise sağlıklı 25 - 30 ise hafif şişman 30 - 35 ise 1. derece obezite 35 - 40 ise 2. derece obezite > 40 ise morbid obezite.

Eğer beden kitle indeksiniz 20-25 arasında çıktı ise sizin durumunuz idealdir. 25-30 arasında çıktı ise derhal harekete geçmenizi öneriyorum, şu an kilolarınız sizi rahatsız etmiyor olabilir fakat ilerisini düşünmeniz gerekir ve vücudunuzda birikmiş olan yağlar size ilerisi için tuzaklar hazırlayabilir. Eğer beden kitle indeksiniz 30 ve üzerinde ise belki bugüne kadar fark edemediniz fakat sağlık açısından riskli bir durumdasınız ve bir hekim ve diyetisyen desteği ile fazla yağlarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

İdeal sağlık göstergesi olarak kullandığımız diğer bir ölçüde ‘’bel ölçüsü’’dür. Kadınlar için 80 cm’in üzeri risk, 88 cm’in üzeri ise yüksek risk olarak tanımlanmaktadır. Erkekler için ise 94 cm’in üzeri risk, 102 cm’in üzeri yüksek risk olarak tanımlanmaktadır. Hemen bir mezura edinip bel ölçünüze bakmanız sizin için faydalı olacaktır.

Peki şişmanlığın nedenleri nelerdir ?

Fazla yemek yeme, porsiyonlarımızın büyük olması, fiziksel hareket azlığı, psikolojik bozukluklar, metabolik ve hormonal bozukluklar olabilir.

Şişmanlığın zararları;

Ağır bir vücudu taşımak güçtür, orta yaşlı ve yaşlılarda ağır bir vücut eklemlerde ağrıların artmasına sebep olabilir. Hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, hiperlipidemi, Tip 2 diyabet riskini arttırır. Psikolojik olarak sizi olumsuz etkiler. Yaşam kalitenizi düşürür ve yaşam sürenizi kısıtlar.

İdeal kiloya ulaşmak düşündüğünüz kadar zor değil!

Hepimizin sağlıklı ve en önemlisi kaliteli bir yaşam sürebilmesi için sahip olması gereken bir ideal kilosu vardır. Bu ideal kiloya ulaşmak için neler yapılabilir? İşte sağlıklı zayıflamak için bir uzman eşliğinde ilk yapılması gerekenler; 1.Kan rutinleri ve troid fonksiyon testleri yapılmalı 2.Bireyin bazal metabolizma hızı hesaplanmalı 3.Bireye, harcadığı enerjiden daha az enerji içeren dengeli beslenme programı hazırlanmalı 4.Besinler, protein karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerce yeterli olmalı 5.Doyurucu ve bireyin beslenme alışkanlığına uygun besinler seçilmeli 6.Fiziksel aktivite arttırılmalıdır. Unutmayınız ki hızlı zayıflayan kişi verdiği kiloları kısa sürede geri alır. Bu nedenle haftada 250 gram veya 1 kg veya ayda 3 - 4 kg dan fazla kilo verilmemelidir.

Sağlıklı zayıflamak için neler yapabilirsiniz ?

*Mutlaka kahvaltı yapın
*Yediğiniz besin miktarını azaltın
*Tek çeşit besinle beslenmekten kaçının
*Aralarda atıştırmaktan kaçının
*Düzenli yiyin, öğün atlamayın
*Şekerli ve yağlı besinlerden kaçının
*Süt, yoğurt, peynir gibi ürünleri alırken yağsız veya yarım yağlı olanları tercih edin
*Tatlı yerine meyve yemeyi alışkanlık haline getirin
*Yağlı ve unlu tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edin
*Hazır besinleri tercih etmeyin
*Yiyecekleri yavaş yiyin
*İyi çiğneyin
*Yemek tabağınızı küçültün
*Salata tabağınızı büyütün
*Günde en az 1,5 litre su için
*Alkollü içki, hazır meyve suyu yerine su, ayran, maden suyu tercih edin
*Aktivitenizi arttırın
*En önemlisi bir uzmandan destek alın !  

2008-05-14
Bu yazı 2490 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin