Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Neşe Teyze Kurabiyesi

Dünyada var olan herkesin, bir sebeple dünya ya geldiğine inanıyorum. Kimisi bir kediyi kurtarmak için, kimisi bir çocuğu doğurmak için, kimisi birine zulüm etmek için, kimisi bir keşif yapmak için, kimisi o keşfi yapana ilham olmak için....Garip bir zincirleme ilişki ve bir yerlerde var olan sebep sonuç ilişkileri var insanların varolmalarının ardında bence. Birileri birilerine sebep oluyor, herkes dünyaya muhakkak bir ya da bir kaç sebeple geliyor. Birileri birilerinin hayatını belki de farkında olmadan değiştiriyor.

İşte bugün size bahsedeceğim Neşe Teyze’de insanlara güzel yemekler yedirmek için gelmiş bence dünyaya. Eğer Neşe Teyze’ye gidiyorsanız, muhakkak karnınız tıka basa doyar, yemeklerin tadı damağınız da kalır. Haber vermezseniz birşeyler yapmasın yorulmasın diye, daha siz oturur oturmaz o hemen bir fikir üretir gelir, evde hiç birşeyi yoksa bile muhakkak birşeyler yaratmış bulmuştur ve siz gene tıkabasa doymuşsunuz.
Sadece bu değildir tabii ki Neşe Teyze’nin dünyaya gelme sebebi, sayısız çocuk yetiştirmiş, halende yetiştirmeye devam eden Öğretmen sıfatını hakkıyla en üst seviyede hak eden, gerçek bir öğretmendir.

Neşe teyze yaptığı muhteşem ve bol çeşitli yemeklerin yanında benim için yediğim en güzel kurabiyelerin sahibi. Nerden bulur tarifleri, nasıl yaratır bilmiyorum ama benim şimdiye kadar yediğim en güzel kurabiyeleri yapar, bende tarifleri almadan durmam tabi ki.
İşte bu kurabiyelerden birini paylaşmak istiyorum şimdi, çocuklarınızın ve sizin severek çok çabucak tüketeceği ve hemen yenisini yapmanızı isteyecekleri bu kurabiyenin tarifi şöyle:

Küçük Kurabiye (Bizim için Neşe Teyze Kurabiyesi)
• 1 çay bardağı tahin
• 1 çay bardağı sıvı yağ
• 1 buçuk çay bardağı pudra şekeri (ben bir sefer de 1 çaybardağı pudra şekeri ve yarım çaybardağı pekmez ile deneme yapmayı düşünüyorum)
• 1 çay bardağı dövülmüş ceviz.
• Alabildiği kadar un (elinde yuvarlayabileceğin gibi)

Bu kurabiyenin bence özelliği normal kurabiye boyutlarında olmayışı, bir cevizden küçük, bir fındıktan birazcık büyük olarak yuvarlıyorsunuz. Tam bir lokmada ağzınıza atmalık yani ☺
Ilık fırına sürüyorsunuz, Neşe Teyze’nin notu: Çok çabuk pişiyor Dikkat!

Sonra üzerine pudra şekeri döküyorsunuz, ondan sonrası artık daha fazla yememeliyim, yaz geliyor, neyse bir tanecik daha atayım ağzıma cümlelerini kurarak devem ediyor...İş kendinizi tutmanıza kalıyor. Malum hepimiz diyetteyiz ama çocuklar kek ister, kurabiye ister, şekerfare ister tatlı yapmadan olmaz.
Sevgiyle kalmanız, tatlı yiyip tatlı konuşmanız dileğiyle...
www.egeninannesiyim.com
 

 

2013-03-22
Bu yazı 2547 kere okunmuştur.

cagla

herseyden once ben hepbirlikte oldugumuz icin, hem neseli anlari hem buruk anilari birlikte yasadigimiz icin cok mutluyum. cok duygulandik yazinizi okuyunca. dilerim ki hep guzel masalar basinda toplansak en onemli anlarda sevgiler

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin