Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Dyt. Nilberk Karaman

Dyt. Nilberk Karaman

Yazarın Son yazıları

Nar

Yemesi oldukça zahmet isteyen fakat bir o kadar da zevkle tüketilen bu özel meyve elbetteki nar. Taze sıkılarak yada çeşitli meyvelerle kokteyl halinde yada salata ve tatlılara garnitür olarak eklenerek tüketilen narın sağlığınızı koruma ve geliştirme anlamında bir çok yararı vardır.

İçerdiği C ve A vitaminleri , β-karoten ve α-karotenler ile doğal bir antioksidant ve vitamin kaynağı olan bu meyve özellikle çocukluk çağında meyve ve sebzelere uzak çocuklar için iyi ve etkili bir vitamin deposu olarak kullanılabilir.

Çocuklar, özellikle okul çağı çocukluk döneminde çeşitli enfeksiyonlara karşı savunmasız ve hassas oldukları için, yeterli ve dengeli beslenmeleri, sık hastalanmamaları büyüme ve gelişimleri için çok önemlidir.

Hastalıklara karşı vücudun bağışıklık sistemlerinin güçlü olması için makro besin öğeleri dediğimiz karbonhidrat, protein ve yağ kadar mikro besin öğeleri olan vitamin ve minerallerden de yeterli miktarlarda almaları gerekir.

Taze sebze ve meyveleri yeterince yada hiç tüketmeyen çocuklarda sık hastalanma, çabuk yorulma, dikkat dağınıklığı, uyku düzensizlikleri görülür. Bu tablo aileler tarafından zamanında fark edilirse beslenme desteği ile kısa sürede geri döndürülebilir. Ancak elbetteki hastalık gibi bir tablo ile karşılaşmadan önce gereken önlemlerin alınması daha önemlidir.

Okul çağındaki çocuklarda özellikle okula başlanmasıyla beraber sık sık tekrarlayan grip, soğuk algınlığı, öksürük gibi tablolar antioksidant tedavisi ile önlenebilmektedir.

Elbetteki her sebze ve meyvenin yeri sağlıklı beslenme açısından ayrıdır. İdeal olanı her türlü sebze ve meyveden tüketmektir. Tek tip besinle beslenme tarzı ne yazık ki günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır.

Zaman yetersizliği, fırsat bulamama gibi çeşitli sebeplerin arkasına saklanmak hem kendinizi hemde sizi örnek alan çocuğunuzun beslenmesini etkilemektedir. Sabahları kahvaltıyla beraber içilen çay yerine bir tane nar eklenmiş 1 bardak taze meyve suyu içmek hem kendinizi hemde çocuğunuzu günlük streste çevresel faktörlere ve hastalıklara karşı koruyacaktır.

Çocuğunuzun beslenmesine yapabileceğiniz en büyük yarar elbette ki kendi beslenmenizi düzenlemektir. Çocuklar her zaman gördüklerini taklit etmeye meyillidirler. Kendi beslenmenizi düzenlerken aklınızda olması gereken ilk kural sağlıklı beslenmenin özel sağlık durumları olmadığı sürece herkes için geçerli olduğudur.

Hamilelik gibi özel durumlarda beslenmenize daha çok dikkat etmeniz gerekir. Hamilelikte bebeğin beslenmesi kadar sizin beslenmeniz de önemlidir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve çalışan anne adayları için stresten uzak durmak pek de mümkün olmadığı için antioksidanlardan zengin bir beslenme tarzı stresle oluşan serbest radikalleri azaltacağı gibi kendinizi daha rahat ve aktif hissetmenizi de sağlayacaktır.

Bu noktada taze meyve ve sebzelerden bol miktarda tüketmeleri gerekir. Özellikle nar gibi antioksidandan zengin olan besinlerin tercih edilmesi gerekir.


Birçok yararının yanında narı tüketirken dikkat etmemiz gereken noktalar da vardır. Kök ve gövde kabuğu tanen, nişasta ve alkaloitler (pelletierin) taşır. Narın kabuğunda tanen, triterpenler ve az miktarda alkaloit bulunduğundan kabuğu tüketilmemeli ve suyu sıkılırken dikkatli olunmasında yarar vardır.

Günlük besin seçimleri kişiye göre değişmekle beraber optimum olarak kabul edilen günlük 5 porsiyon taze meyve tüketmektir. Günlük 1 porsiyon nar yada 50 mL saf nar suyu tüketimi günlük beslenmedeki meyve tüketimi içinde yeterli olucaktır.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilberk Karaman

Kadıköy Şifa Hastanesi
216-542 55 55
www.kadikoysifa.com

2006-12-08
Bu yazı 2146 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin