Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Mucize İlaç

Aile olarak hepimiz hastayız. Geçen Perşembe günü kızımızın boğazı ağrısının hemen ertesi günü oğlanın burnu akar hale geldi. Pazar akşamı eşimin sesi borozanlaşmaya ve aksırıp tıksırmaya başladı derken bu sabah da benim boğazım karıncalanıyor….Bu durumun iyi tarafı aile olarak bütünlüğümüzü bozmuyoruz, kötü tarafı hepimiz hasta olursak bize bakacak kimse yok!

Sezon geçişleri bence hastalıklara açık davetiye çıkaran en tehlikeli havalar(Avustralya’da kış geçmek üzere!) . Gündüzleri sıcak, geceler ise serin oluyor. Tam olarak ne giyeceğini bilemediğin bu havalarda çocuklar geceleri bir terleyip, bir üşüyorlar ve zaten etrafta kol gezen mikroplara yenik düşüyorlar…Sonuç; hastalıklar…

Nezle ve gripten nefret ediyorum. İnsani paçavraya ceviriyor ve ne yaparsanız yapın, isterseniz C vitamini ile duş yapın, yine de geçmiyorlar. Benim gözlemlediğim eğer ilaç alırsanız 1 hafta, almazsanız 7 gün sürüyor bu nalet şey!!!

Böyle nezleli günlerde yaptığım bir çorbam vardır. Biz Türklerin büyük sıklıkla yaptığı tavuk suyu çorbası ama benimkinde bazı ilaveler var… Yahudiler buna “mucize ilaç” derler… Bence olabilecek en leziz çorbalardan biri.

1 bütün tavuk (ben bunu bir bütün soğan, havuç ve patates ile haşlar sonra sebzeleri ayırır, tavuk etlerini didiklerim)
2-3 sap taze soğan (ince ince kesilmiş)
Bir tas erişte (benim çocuklar küçük parçalara kırılmış fettucine makarnası ile seviyor ama siz ne isterseniz koyun yeter ki hamur olsun)
1 limonun suyu
1 avuç kadar haşlanmış, ezilmiş mısır (ben genelde mısırları haşlayıp hemen bir el blendarı ile eziyorum, bazılarının ezik, bazılarının diri olması çok güzel oluyor)


Taze soğanlar azıcık zeytinyağı ile kavrulur, içine tavuk suyu ilave edilir. Kaynayınca içine didiklenmiş tavuk etleri atılır. Sonra erişteler ilave edilir, eriştelerin pişmesine yakın mısırlar ve limon suyu ilave edilir ve biraz daha kaynatılır. Servis yapılırken istenirse üzerine kuru nane serpilir.


Hepinize afiyet olsun. Hastalıklardan uzak günler dilerim.

Aslı
aslio.yb@yiyorumbuyuyorum.com

2007-12-03
Bu yazı 1553 kere okunmuştur.

sanem6161sanem6161

mrb ben yeni üyeniz aysel .gerçekten çok haklısınız bu çorba bir harikadır.ve benim evimde haftada 1 kez mutlaka pişirmeye çalışıyorum hele bide aman soguğa alışsın aman mikroba alışsın derken bir yandanda hasta olmamaları için elimden geleni yapıyorum.annelik işte bir yandan aman be çocugunuzu bir pamuklara sarmadıgınız kaldı dıyorum bir yandanda ara ögununde ne versemde açığı kapasam diye bakıyorum . neyse çok yazdım.herkese ii akşamlar

Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin