Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

MSG

Ülkemizde sıklıkla tartışma konusu olan bir çeşit katkı maddesi olan monosodyum glutamat (MSG), şişmanlama nedeniniz olabilir mi? 2008 yılında 752 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, düzenli MSG kullanan kadın ve erkeklerin, MSG içeren besinleri sıklıkla tüketmeyen kişilere göre daha kilolu oldukları ortaya çıktı. Bu çalışma, MSG şişmanlık ilişkisini inceleyen ilk insan çalışmasıdır.

Daha önce yapılan çalışmalar sadece hayvanlar üzerinde gerçekleştirildi. MSG tüketen ve tüketmeyen farelerin vücut ağırlığı kıyaslandığında, MSG tüketen farelerin tüketmeyenlere göre daha küçük porsiyonlar tüketmesine rağmen kilo almaya daha yatkın oldukları ortaya çıktı.

Bilimin şimdilik MSG-şişmanlık ilişkisinde aldığı yol kısa olsa da, MSG’nin yağ metabolizmasını etkilediğine dair bilimsel bir şüphe olduğu ortada. Bu ilişkinin saptanması ise daha uzun süreli insan deneylerinin yapılmasına bağlı. Yani MSG şişmanlığa yol açar diyebilmek için çok erken.
MSG NEDİR?
MSG, besin sanayinde kullanılan bir çeşit katkı maddesi olmakla birlikte çeşitli besinlerde doğal olarak da bulunmaktadır.

MSG HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?
—Doğal Besinler: Et, tavuk, balık, anne sütü ve sebzelerde glutamat bağları doğal olarak yer alır. Genel olarak hayvansal kaynaklı gıdalarda yer aldığını söylemek mümkündür. Bunun dışında bezelye, domates, patates ve mantarda da serbest glutamat yer almaktadır.
—İşlenmiş Besinler: Hazır çorbalar, hazır tat vericiler, hazır çeşniler, hazır et suları gibi ürünlerde serbest glutamat doğal olarak yer alırken, besin sanayinde ayrıca bu ürünlere MSG eklenmektedir.
—Restoran yemekleri: Uzak doğu ve Asya yemekleri yapan bazı restoranlarda MSG yemeklere eklenebilmektedir.

 
www.e-diyetisyen.com

2009-03-11
Bu yazı 1731 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin