Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Meyveli Yoğurt ve Pratik Dondurma

 

 

 

 

 

Çocuklarımıza artık ne yedireceğimizi şaşırdığımız, her yeni bilgiyle dumura uğradığımız günler yaşıyoruz. Marketten aldığımız gıdanın içinde gerçekten istediğimiz şey mi var acaba? Ülkemizde gıda konusunda paranoyak olmamak mümkün değil. Pazardan aldığımız meyvenin bile üzerinde ne tür ilaçlar,ne tür hormanlar var bilemiyoruz. Her şeye rağmen en iyi gıda evde yapılandır diyoruz. Çocuklara bunu aşılamaya çalışıyoruz. Kendimiz bile bundan emin olamadığımız halde...

Bugün çok basit bir tarif veriyorum. Hepimizin belki bildiği ama çoğunlukla yapmayıp hazırını aldığı meyveli yoğurt. İstediğimiz meyveleri kullanabiliriz. Zira yaz mevsimi sulu sulu meyvelerin en bol olduğu zaman. Bunu mutlaka değerlendirelim.

MALZEMELER

2 dilim ananas
1 bardak kadar çilek
1 muz
1 bardak kadar yoğurt


Malzemelerle istediğiniz gibi oynayacağınız bir tarif bu. Kayısı, erik, şeftali, karpuz, kavun her türlü meyveyle olur. Ben meyveleri yıkayıp bir gün önceden buzluğa koydum. Buzlukta daha uzun süre bekletip yapacağınız zaman çıkarıp yapabilirsiniz. Donmuş meyveleri 10 dakika civarı çıkarıp biraz buzunun çözülmesini bekliyorum. Sonra robotta kolay çekilmesi açısından biraz küçük parçalara bölüp robotta çekiyorum. Katı olduğundan işimi kolaylaştırsın diye bir iki kaşık süt koydum. Bu haliyle buzlu meyve püresi oluyor. Sonra yoğurdunu ekliyorum. Beraber karıştırıyorum. İçine şeker koymayı önermiyorum ama çok tatsız oldu derseniz bir iki kaşık pudra şekeri ekleyebilirsiniz . Ama çok şekerli olmaması çok daha sağlıklı yapacaktır. Bu haliyle soğuk soğuk nefis meyveli yoğurt oluyor.

Bir kısmını da ikea'dan aldığım eskimo kaplarımıza döküp pratik dondurmalarımızı yapıyoruz. Kaplara döktükten sonra birkaç saat dondurucuda bekletip afiyetle yiyoruz. Çocuklar bayılıyor :)

Yaz meyvelerini yine robottan geçirip içine şeker koymadan eskimo kaplarımıza döküp dondurduğumuzda minik eskimolarımız oluyor. Sadece meyve püresiyle. Yine yaptığınız limonatayı eskimo kaplarına koyup dondurduğunuzda çocuklar için enfes limonlu eskimolar oluyor. Sürekli hazır dondurma yedirmeyin çocuklarınıza beraber hazırlayıp dondurup afiyetle tüketin.


AFİYET OLSUN

 


 

2014-06-05
Bu yazı 2706 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin