Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Meyveli Keşkül

Eylül ayı itibariyle sonunda yaz tatilini bitirdik. Benim yaz tatilim valiz hazırla, boşalt, yıka, ütüle,y emek yap, çocukları eğlendir ve çocukların tatili bitsin diye beklemekle geçti. Yine dolu dolu uzun mu uzun yaz mevsiminden sonra okulların başlamış olması çocukları da beni de mutlu ediyor.

Yazın bütün gün yüzüp, bisiklet sürüp, top oynayan ve parktan çıkmak istemeyen çocukların en büyük isteği abur cuburlardan onları uzak tutmaya çalışmak çok zor oldu. Diğer bütün çocuklar cipslere, kolaya, şeker ve jelibonlara doyarken benimkilere "hayır" diyebilmek, zıtlaşmak bazen de evet demek gerçekten zordu. Neyse atlattık ve sağlıklı öğünlerle bol sebzeleriyle kışa başlamaya hazırız.

Meyveli Keşkül

Malzemeler

1lt süt
1 kaşık tereyağ
4 kaşık un
1 bardak şeker
1 paket vanilya
Fındık
4 adet şeftali

Süt, tereyağ, un, şeker ve vanilyayı ocakta orta ateşte pişirmeye başlayalım. El çırpıcısı ile karıştırarak göz göz olup kaynamaya başlayıp koyulaşıncaya kadar pişirelim. Pişince altını kapatıp mikser ile 10 dakika boyunca orta hızda çırpalım.

Şeftalileri istediğimiz boyutta doğrayalım. Küçük olması çocuklar yerken kolaylık sağlıyor. Fındıkları da toz haline getirmeden biraz dişe gelecek kıvamda bırakarak küçültelim.

Yapışmadan çıkması için Borcamı su ile ıslatalım. Önce şeftalileri en alta yerleştirelim, üzerine fındıkları serpelim. En üste keşkülümüzü dökelim. Soğuması için dolaba yerleştirelim.

Her türlü meyve ve çerez ile deneyebilirsiniz. Hatta tek kişilik kaplarda hazırlayabilirsiniz. Biz bu tarifi Adana ziyaretimizde teyzemizden öğrendik. Çok lezzetli ve hafif oluyor.

Afiyet Olsun

 

 

2014-10-09
Bu yazı 2776 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin