Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Neşenur Hochrein

Neşenur Hochrein

Yazarın Son yazıları

Merhabalar

Çenem düşüktür ve "annelik " hakkında yazacak çooooook şeyim var. Ama daha başka hiçbirşey yazmadan önce sizlere kendi "çoçuk yetiştirme felsefemi" anlatmalıyım.

Ben Fransızlar'ın "Laissez passer, laissez faire" ekonomi felsefesini çoçuk yetiştirmeye uyguluyorum. Sıkıştığım yerde de "mağara" felsefesini. Bunlar ne mi? Çatlamayın, anlatıyorum işte ;)

"Laissez passer, laissez faire" demek tam tercümesiyle "bırakın geçsinler, bırakın yapsınlar" demek olsa da, bence aslında "bırakın ne halleri varsa görsünler" diye de anlaşılabilir. Yani Axel Efe'ye doğumundan itibaren, hayatındaki aşamalara karar verme yetkisi verdik. Ne hali varsa kendi görsün diye.

Uyarı ya da nasihat, ne olursa olsun deneyim kadar etkili bir eğitmen değil. Tehlikeli olmadığı sürece biz sadece uyarımızı yaptık ve eğer bizi dinlemezse deneyimlemesine izin verdik. Bunun iki olumlu yanı oldu. Birincisi Axel Efe çabuk öğrendi ve öğrendikleri kalıcı oldu. İkincisi de, bizim uyarılarımızın degerini anladı.

Bu felsefenin bir yanı.... İkinci yanı ise; Axel Efe, yatagının ne zaman ayrılacağına, emziği ve emzirilmeyi ne zaman bırakacagına... hep kendi karar verdi. Bunun için tek yaptığımız sinyalleri beklemek oldu. Bu da bize pek çok konuda çok büyük kolaylıklar sağladı.

İkinci kısım ise "mağara felsefesi". Bu da şu demek. Ben hep "Eeeeee..mağara devrinde bu iş nasıl oluyordu peki" diye düşünüyorum. Yani kim "şu şu yaşta çocuk şunu şunu şöyle yapmalı" derse ben orada bir duruyorum. Mesela bebeğin daha 6 aylıkken yalnız ve düzenli uyuması gerektiğini kim demiş kardeşim? Mağarada bu bebek tüm ailesi ve hatta belki tüm sürüsü ile güven ve vucüt teması ile mışıl mışıl uyuyacaktı. O zaman doğası budur diyorum. İşte mağara felsefesi de bu. Yani doğada ne yapardık?

Aynı şeyi hayvanları ve özellikle maymunları inceleyerek de yapıyorum. Bir anne hayvan yavrusunu nasıl eğitiyor? "Axel, babanın banka kartını dişleme çocuuum" mu diyor? Yoooo... İşte ben de elimden geldiğince hayvanca yapmaya çalışıyorum.

Şimdi bu felsefeleri kendi kendine yemek yeme konusunda uygulamaya çalışıyorum. Delirmek üzereyim. Mutfak günde 3 kere rezil oluyor. Benim de canım çıkıyor. Ama sizi gelişmelerden haberdar edecegim.

Dostlukla
Neşenur Hochrein

2006-08-25
Bu yazı 1442 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin