Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Gülnur İşler

Gülnur İşler

Yazarın Son yazıları

Merhaba

Merhaba Yiyorum Büyüyorum Takipçileri ve teşekkürler Sevgili Zümrüt, bana sayfanı ve yüreğini açtığın için..Sizlerle öğrenmenin doğası, önemi, sınırsızlığı üzerine bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Biz ebeveynlerin öğrenmeyi öğrenmesiyle birlikte, nasıl sağlıklı bireyler yetiştireceğimize dair inancımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

“İnsanın bilgisi arttıkça, sevgisi de çoğalır” diyor zamansız sanatçı Leonardo da Vinci. Özellikle ebeveyn olduktan sonra “bilme eylemi” yaşam yolculuğumuzda hayati görevimiz olmalı çünkü çocuklarımız bizim aynamız, o aynaya ancak kendimizde olanları aktarabiliriz. Biz nelere sahipsek onları verebiliriz çocuklarımıza. 0-6 yaş arası aileden aldığı eğitim o kadar önemli ki, onun yaşam boyu geliştireceği dünya görüşünün temel taşı niteliğinde.

Kültürümüzde “kuş, yuvada gördüğünü işler “ diye çok bilgece bir halk deyişi vardır.Yani bizim potansiyelimiz, kültürümüz, etik değerlerimiz çocuklarımızda aksederek onu biçimlendirecek, eğitecek, hayata hazırlayarak kişiliğini belirleyecektir.Bu yüzden çok büyük bir sorumluluk ve özen gerektiren ebeveyn rollerimizle birlikte, bilmek eylemi hayati bir önem taşımaktadır.

Her insan bir dünyadır ve bizler çocuklarımızı yetiştirirken aslında yeni bir dünya yaratmaktayız. Işıklı bir dünya... Ve mutlu bireyler yaratmamızın yolu,ebeveynler olarak bizlerin bilgilenmesinden geçmekte. Çünkü cehalet karanlıktır ve her kötülüğün, şerrin ve mutsuzluğun yegane nedenidir.

Fakat önemli bir gerçek var ki, “bilmeyi ve öğrenmeyi” de öğrenmek gerekiyor...Her şeyden önce öğrenmek, ömür boyu sürmesi gereken bir süreç. Maalesef çoğunluğumuz okul hayatı ile birlikte öğrenciliği bitiriyor ve hayatı günü birlik yaşamaya çalışıyoruz. Boş ve israf ederek...

Her çocuk, her insan, farklı donanımlara sahip olarak dünyaya gelir.Çocukların yeteneklerinin bilinçli ebeveynler tarafından keşfedilmesi de onların tüm yaşamını etkileyen hayati bir önem taşımaktadır.Çünkü yetenekleri doğrultusunda alacakları eğitim; onlar için hem eğlenceli hem kolay hem de doyurucu olacağı için mutlu bir öğrenme süreci ve başarılı bir yaşam onları bekliyor olacaktır.

Biz ebeveynler çocuklarla birlikte daimi öğrenme sürecinde olmalıyız, onların bizden hep bir adım önde, fakat bizlerin tuttuğu ışıkla yürüdükleri bilinciyle hareket ederek; ailesine, topluma, milletine ve dünyaya faydalı bireyler yetiştirmeliyiz. Önce bizler farkındalığımızı artırıp, onlara örnek olmalıyız.

Öğrenmeile ilgili liste yaşamla birlikte değişiklikler göstererek sınırsızca devam edebilir, yeter ki öğrenme arzu ve hevesimizi yitirmeyelim ve şu hayati gerçeği aklımızdan çıkarmayalım ki, her öğrenmenin nihai amacı kendimizi, diğerlerini ve evreni anlamaya ve anlamlandırmaya çalışmak olmalı. O zaman dünya güzelleşir ve yaşanılası bir yer, cennet olur.

Bütün bu öğrenme süreci biz fark edemesek bile dokunduğumuz her şey ve herkese ışık olarak sızıyor sanırım ; evlatlarımıza,eşimize,dostlarımıza,çevremize ve evrene...
Değişim, dönüşüm ve aydınlanma amaçlı bütün bu bilgileri özetle derlediğim kitabım “Ruhun Ara- Bul Oyunları” (Karahan Yayınları) kitabımda da anlatmış olduğum gibi, ufacık bir gözeden fışkıran minik bir pınarcığın yolculuğuna benzer yaşam mücadelemiz... Bu zor yolculukta ebeveyn olmanın yüceliğini bilen ve kendini tanımak isteyen herkese sevgiyle ve adanmışlıkla..

Gülnur İşler

2012-06-02
Bu yazı 2294 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin