Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Mamma Mia

Zengin vitamin ve mineral kaynağı makarna çocuklar tarafından daima kabule ve yutulmaya değer bulunur. Doyurucu olması, çabucak hazırlanıvermesi ve çocukların asla “ıhhhh” demediği bir yemek olması sebebiyle de annelerin de işine gelip pek sevilir.

Makarnasız bir hayatı bende düşünemiyorum. Ne kendim, ne de oğlum için. Hadi o çocuk, çok seviyor. Bana ne oluyor bilmem? Salataları, sebzeleri ve bilumum şişmanlatmayan şeyleri tüketmek varken, makarnaları Yiyorum ve gereksiz yere Büyüyorum. Gerçi makarnanın şişmanlatmadığına dair ferahlatıcı yazılar dolanıp duruyor etrafta ya, hadi inşallah.

Hepimiz çocuğumuzun önüne koyduğumuz yemek yenmeyince “aman aç kalmasın” diye alel acele makarna haşlamışızdır. Benimki de henüz yeni yemek yemeğe başladığında özene bezene pişirdiğim bazı yemekleri “kolaysa yedir” edasıyla reddettiğinde tecrübesiz anneliğin dayanılmaz vicdan azabıyla makarnaları haşlayıp yedirdim.

Üstelik bir de seçtiriyordum küçük adama “Kaaaan bak, burgu, kelebek, düdük, spagetti, erişte hangisini yapayım?" Düdüğü seçer, tabakta görünce de ben bilmem neyi istemiştim diye tuttururdu. O sıra makarnaya biraz gıcıklanmaya başlamıştım ki, bir sabah kahvaltı tabağı yerine makarna diye tutturunca "e hooop artık yani" deyip makarnayı güüüp diye haftada bire düşürdüm.

Makarna tabi ki yararlı, dolayısıyla gerekli ve şüphesiz de yenmeli ama kararınca! Dünyanın en sevilen bu yemeğini çocuklar için yaparken, üzerine, altına, kıyısına, köşesine faydalı eklemeler yaparak içeriğini zenginleştirme yöntemini uygulamak lazım diye düşünüyorum.

Bizde ne zaman makarna pişse sofraya mutlaka rendelenmiş peynir gelir. Makarna ve peynir artık özdeşleşti. Peynir yedirmek için makarna iyi bir araç. Yalnız peynir rendesi sofraya ayrı getirilecek ki çocuklar kendileri serpiştirsin. Trick bu kadar basit.

Makarnayı soslu yemekten hoşlanan çocuklara abra kadabra usulü “sebzeler sosun içinde kaybolmuş” yöntemini uygulayabilirsiniz. Kabul etmedikleri sebzeleri ince rendeleyip alışkın oldukları sosu pişirirken araya katıverin. Kolombo bir çocuğunuz varsa sosu pişirdikten sonra tel süzgeçten de geçirebilirsiniz.

Sade makarna yapacaksınız üzerine asla kızdırılmış, yakılmış yağ eklemeyin. Bunun zararı her yerde yazılıp, söyleniyor. Makarnanın altını kapatın ve az miktar tereyağını katıp karıştırın. Eritilmiş yağla karıştırmaktan çok daha güzel oluyor. Aynı işlemi zeytinyağı ile de yapabilirsiniz.

Bazı günler yağ yerine krem peynir koyun. Haşladığınız bir bardak makarnaya 1-1,5 yemek kaşığı krem peynir eklemesiyle farklı bir tat yakalayabilirsiniz. Çok nadirde olsa krema kaçağı yapacak olursanız yağ veya krem peynir eklemeyin sakın.

Domates sosu olmadan tabi ki olmaz. Rendelenmiş domatesin tereyağı veya zeytinyağında öldürülmüş olanı benim için biraz sıkıcı. Domatesi rendelenmiş minik bir soğan, bir adet küp şekerle, biraz da domates suyu ile birlikte pişirmek çok daha lezzetli sonuçlar veriyor.

Vee sebzeli makarna: Havuç, kabak ve kerevizi rendenin ince tarafı ile rendeleyip 2 bardak kadar suda haşlıyorsunuz. Sebzeler yumuşayınca 1 bardak makarnayı ekliyorsunuz. Piştikten sonra az tereyağı veya zeytinyağı eklemesi yapıp, bol peynir rendesi ile servis yapıyorsunuz. Bizim 2 yaş döneminde en çok tükettiğimiz makarna...

Bu yazının son çeşidi olarak mantı makarnalar var. İşiniz yoksa içini bildiğiniz mantının kıyma harcı ile tek tek doldurun, vaktiniz kısıtlı ise boş haşlayıp, yoğurtla karıştırın ama üzerine yoğun kıvamlı bol kıymalı-domatesli sos hazırlayıp dökün. Lezzetli ve çok şık. Vallahi misafire bile yapabilirsiniz.

Makarna konusu bitmez, bu sayfada bugün bana yetmez. Makarnanın peşini bırakmamak lazım. Sırada anlatacak, tarifi verilecek daha çoook makarna çeşidi var. Çocuk ne kadar severse sevsin bu nimeti çok sık aralıklarla yapıp onları makarna saplantısına düşürmemek lazım. Onlar için en güzel yemek her çeşit yemek.

Zümrüt

* Makarna söz konusu olunca haşlamaya dikkat çekmek istiyorum. Aynen sebzelerde olduğu gibi makarnanın da çok pişmişi ve suyu süzülmüş olanı makbul değil. Uzmanlar makarnayı pilav gibi suyunu çektirerek (bire bir buçuk ölçü ile) pişirin önerisinde bulunuyor. Böylece kaynama suyuna karışan faydalı vitamin ve mineraller süzülüp kaybedilmiyor. Spagetti gibi yapışmaması adına bol suda haşlanması gereken çeşitler bu parantezin dışında bırakılmalı tabi.

Siz de makarna tariflerinizi paylaşmak ister misiniz?
Çocuklarınızın severek yediği makarna tariflerini info@yiyorumbuyuyorum.com'a gönderin yayınlayalım.

2006-12-03
Bu yazı 1474 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin