Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Lalettayn Devri

Alice Harikalar Diyarında’dan: (“Kendime ait bir dünyam olsaydı, her şey anlamsız olurdu, hiçbir şey olduğu gibi olmaz, çünkü her şey, olmadığı gibi olurdu. Ve tam tersi. Olan olmaz, olmayan da olurdu. Gördünüz mü, anlamı olmazdı.”)

Bakın Alice’e bu noktada katılamıyorum. Yaşadığımız diyar harikalar diyarı olmadığından belki. Ve yaşadığımız devir de, “Lalettayn Devri” olduğundan. Diyetteyim. Bir süredir ben, diyetteyim. Çünkü şu niyetteyim: Tabağımda, bardağımda, alışveriş torbamda, kitaplığımda, kulağımda, karşımda, yanımda, arkamda, etrafımda, baktığım noktada, gittiğim yerde, bir başka deyişle “kendi dünyamda”…lalettayn, yanlış, ayırt edilmemiş, gelişigüzel, özensiz, rasgele, prensiplerime aykırı, bana sakıncalı, “toksik”, uygunsuz ne bir yiyeceği, ne bir içeceği, ne bir İNSANI, ne bir müziği, ne bir kitabı, ne bir programı, ne bir gazeteyi, ne bir tavrı görmek, duymak, çekmek, razı olmak, razı gelmek zorunda hissetmiyorum.

Lalettayn olan her şeyi ittim, ya da kendimi çektim. Kendimi lalettayn devrine ait hiç bulmuyorum. İnandığım her şeye aykırı, hatta inandığım bir şeye bile aykırı insanları…gayet de haddim olarak, dünyamdan çıkardım, böyle bir “çıkarma” işlemi, insanın kendini “toplama”sı, “bölünme”ye “çarpılma”ya uğramaması için şart bana kalırsa. İnsan diyeti, ve “lalettaynist” insanlarca üretilen her lalettayn şeyin diyeti, bilinçli her diğer diyet gibi hafifletici etkilere ve sağlıklı sonuçlara sahip. Benim yalnız beni enterese eden dünyamda artık sadece sağlıklı ve güzel şeylere, kendini bana kanıtlamış insanlara yer var. Bir “Naylon torbanı istemiyorum!” durumu bu bendeki :^).

Naylona, plastiğe, plastik gülümsemelere, yanlış olduğu halde fonksiyonel olana, kolay gelene sınırlar çizdim, iyi de yaptım. Kendi yansımamı görmem lazım benim, baktığım koordinatlarda. Kaşığa baktığımdaki gibi ters olmamalı, ters gelmemeli yansımam. Kaşığıma bana ters gelen şeyleri doldurmamayı, bana ters olanlarla vakit harcamamayı kendime borçluyum. Kel alaka olanı, saçma olanı, “öylesine” olanı kaldıramıyorum. Düzeltiyorum: kaldırmıyorum. Yoksa, kaldırma kapasitem oldukça genişti, yıllarca gözümün içine baka baka küstahlık eden, haddini bilmeyen, aşan, fütursuzca kaba, ve çok çakal :^), lalettaynlığı da bir güzel içine sindirmiş birçok toksik insana hanımefendice göğüs germişliğim var. Var da, biri bana söyler mi, nnne gerek var. Çok fazla çalıştım, erken emekliliğimi istiyorum! :^)

İşte bu düşünceyle, kendimi önemsediğimden, kendim için iyi şeyler yapmak için, bedeni zayıflatıcı-ama bünyeyi güçlendirici-ruhu da besleyici profilli bu sağlam içerik diyetine girdim, ve öyle iyi oldu öyle iyi oldu ki, diyette kaldım :^) Kendime ve diyetime sadık kaldım. Yalnızlaşmayı göze almıştım, hiç de öyle olmadı; dışarıdalığı göze almıştım, tam da öyle oldu, benim içinde olmak istediğim lalettayn devri değil, seçili ve yeterince dünyam çünkü. Oradayım da artık. Dünya varmış! :^) İçinde sadece sevdiğim dünya tatlısı dünyalıların :^) ve dünya görüşüme uygun şeylerin olduğu bir dünya demek ki varmış. Olabiliyormuş. Kendi dünyalarımızdan sorumluyuz.

Herkes kendi dünyasının ve iç dünyasının önünü süpürse, bütün dünya toksinlerden arınmış olur. Dünyanızı bırakırsanızsa, küresel ısınır, kirlenir. Ben böylelikle “çevremi koruyorum”. Rahat nefes alıyorum. Dünya gözüyle. Önemsediğim herkese de bunu yapmasını öneriyorum. Bizzat denenmiş, test edilmiş bir tarif olarak. Ve yine öyle, denenmiş ve test edilmiş bir sağlıklı diyet tarifi ekleyerek de bu bilmiş bilmiş yazının sonuna geliyorum :^) (Laf aramızda, kendime not: Çocuk yetiştirmekle bir bağlantısı var mıydı şimdi tüm bunların. Her şeyin vardır :^) Daha iç huzurlu dış huzurlu bir annenin de, çocuğuna/ çocuklarına verebileceği, olduğundan daha bile belki fazla, “biir dünya” şeyler vardır… Dünya kadar şey vardır!)

Salim Kafa Sağlam Vücut Salatası

Ton balığı (ama poşette ve zeytinyağda olanlardan), halka halka kuru soğan, iri parçalar halinde ceviz, mor üzüm taneleri, olmazsa kuru üzüm, incecik dilimlenmiş mayhoş elma, limon suyunda mıncıklanmış kırmızı lahanalar, ve bıçak değmeden koparı koparıverilmiş maydanoz taze fesleğen roka gibi yeşilliklerle, baharatlarla koca bir kase salata hazırlanır. İçine daha da aklınıza gelen, geminizi yüzdüren ne varsa zararsız, koyabilirsiniz. Salatalık, taze kırmızı biber, peynir…kase dolsun. Üzerine bir dilim küp küp kesilip fırınlanmış tam buğday veya çok tahıllı ekmek krutonu, ya da Nesfit türevi bir şeyler serpiştirilir, (taneli hardal, sirke, çok az ama çok az light mayonez, çok ama çok az da dövülmüş sarımsak, ve azıcık toz ceviz karışımından ibaret) sos gezdirilir. Cümbüşlüdür, doyurucudur, besleyicidir ve pek ihtimal vermiyor insan başta ama, çok da lezzetlidir.

2009-11-10
Bu yazı 1481 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin