Yiyorum Büyüyorum Kitap Sayfası

Kutuda Yumurta

Sabah kahvaltı alternatiflerimiz oldukça fazla olmasına rağmen, yeni tariflerle oğluma Günaydın demeyi çok seviyorum. Benim için güne en güzel başlangıç onun severek yediği yiyecekleri bitirerek “Doydum Anne” demesi oluyor.

Çok şükür bebekliğinden beri kahvaltıya asla hayır diyen bir çocuk olmadı, ama bunu sağlamak için ona beğenmeme fırsatı vermemek için elimden geleni yaptığımı da söylemem lazım. Sabahları hiçbirşey yemeden okula giden arkadaşı o kadar çok ki... Düşmüş bir kan şekeri ve aç bir mide ile ders nasıl kafaya girebiliyor, anlamıyorum...

Kahvaltı aslında bir alışkanlık. O kadar saat uykudan sonra çocukların acıkmadan uyanmaları söz konusu değil tabi. Huysuzluklarından ya da sunulanı beğenmediklerinden seçici davranmaları çoğu zaman olası olsa da, annelerin bu konuda çabuk pes etmemeleri gerekiyor çünkü bu öğüne bir kere burun kıvırma alışkanlığı edinen çocuklarda kahvaltı tiki çok çabuk gelişiyor.

Sabah sıkı beslenememekte gün içindeki yemek saatlerini hakikaten sapıttırıyor. Siz siz olun tüm öğünler içinde en büyük önemi kahvaltıya verin. Ve öğün aralarını yeteri kadar uzun tutup, onların acıkmasına fırsat yaratın.

Ama içiniz rahat olsun, bir kere kahvaltı etmeyi sevdiler mi, beş dakika bile beklemek istemiyorlar.Bir düşündüğünüz zaman bu öğünü istenir hale getirmek o kadar elinizde ki...

Biz geçen Pazar kutuda yumurtayı tekrar deneyerek, bu tarifini kahvaltı programımıza uzun süreliğine dahil etmiş olduk. Tarifin bir daha gündeme gelmesi ise Kaan’ın son zamanlardaki ekmek yemiycem serzenişlerinden kaynaklandı. Birkaç haftadan beri, kahvaltı tabağındaki peynir çeşitleri veya yumurtaları afiyetle yiyip, ekmekleri boşlaması canımı sıkıyordu. Ekmeği, asla hayır demiyeceğini bildiğim yumurtayı kullanarak yedirebilmek çok hoşuma gitti. Kutuda yumurta ekmek yedirememe sıkıntımı çözdü, hemde ekmeklerin kırıntısı kalmayacak şekilde.

Deneyin, eminim beğeneceksiniz.

Kutuda Yumurta için bir dilim tost ekmeğine (ben uno’nun büyümek ekmeğini kullandım), oda sıcaklığında yumuşamış tereyağına ve bir yumurtaya ihtiyacınız var.

Ekmeğin iki tarafına da ince bir tabaka halinde tereyağı sürün. Sonra tam ortasında küçük bir çay bardağı yardımı ile yuvarlak açın. Hem ortası delik ekmeği, hem de ayrılan parçayı tavada hafif kızarana kadar pişirin. Arkasını çevirip tam oyuk kısma gelecek biçimde yumurtayı kırın (bu işlemi bırakın çocuklar yapsın). Kapak kapatıp çok kısık ateşte yumurta katılaşmayacak kadar pişirin. Dilerseniz spatula yardımıyla kutuda yumurtayı nazikçe çevirip diğer tarafını da birkaç saniye pişirebilir ve tavada tabağa aktarabilirsiniz (alırken bozma riskine karşı).

Bu tarifi sunarken   ince kesilmiş peynirlerimizi unutmadık. Portakal dilimlerimiz sofrada her zamanki yerindeydi. Ben kendimin kutuda yumurtasını pişirirken Kaan tabağını silip süpürmişti bile. İşte Pazar günümüz böyle güzel başladı...

Bu tarifte yumurta ekmeğin içine kısılıp piştiğinden yumurta dağılmıyor. Çocuklar ekmeği ellerine alıp yiyebilecekleri gibi; çatal bıçaktanda yardım alabilir, böylece bunları kullanma alışkanlığını edinebilirler. Tarifin sahipleri olan Amerikalıların aklına sağlık.

Fazla söze hacet yok, tereyağında pişen ekmek yumurta ile birleşince tadı damakta kalıyor, bu kadar basit.

Afiyet olsun.

2010-03-08
Bu yazı 2038 kere okunmuştur.
Adınız :
Yorumunuz :
 * 
@ZumrutOzkan twitter da takip edin